Maseczki nowego typu obowiązkowe
Aktualnosci zdrowie

Maseczki nowego typu obowiązkowe

Zwykłe maseczki i przyłbice to już wyraźnie za mało, bo w Europie koronawirus SARS-CoV-2 nadal wygrywa ze służbami i rządami kolejnych krajów, a restrykcje i obostrzenia nic nie dają. Obowiązkowe stają się maseczki FFP2. Nie dość, że COVID-19 w Europie powraca, na nic zdają się obostrzenia i restrykcje, to nieustannie pojawiają się nowe mutacje i warianty koronawirusa, które są znacznie groźniejsze i dużo bardziej zaraźliwe. W wielu krajach wprowadzone są więc nowe regulacje, by chronić przed zakażeniem. Austria i Bawaria wprowadziły obowiązek noszenia maseczek typu FFP2, KN95 lub masek wykonanych z nanowłókien w komunikacji zbiorowej i w sklepach, na lotniskach i w samolotach.

Austria dodatkowo nakazuje noszenie maseczek FFP2 w muzeach i bibliotekach, ale lista miejsc objętych rygorystycznymi przepisami może być od czwartku rozszerzona.

Zgodnie z normą PN-EN 149 możemy wyodrębnić półmaski o trzech klasach: FFP1 (najniższy poziom ochrony), FFP2 (średnia skuteczność) i FFP3 (duża skuteczność). Różnią się one granicą maksymalnego przecieku wewnętrznego (czyli nieszczelności wynikającej z niecałkowitego przylegania maski do skóry oraz przepuszczania powietrza przez zawór wydechowy). Dla maski FFP1 granica maksymalnego przecieku wewnętrznego wynosi 25 proc., dla FFP2 11 proc., natomiast dla FFP3 5 proc. Oznaczenia P1, P2 i P3 informują o klasie skuteczności filtracyjnej – wyjaśnia Medonet.pl.

Od wtorku taki nakaz będzie obowiązywał również w Czechach. Jak podaje Interia.pl, jeśli ktoś nie posiada takich maseczek, będzie mógł w przestrzeni publicznej nosić po prostu dwie nałożone na siebie maseczki chirurgiczne. Poza tym, usta i nos musza być zakrywane we wszystkich miejscach publicznych, gdzie nie da się zachować dwumetrowego dystansu od innych osób. W Czechach już obowiązuje godzina policyjna, działają tylko sklepy z najbardziej potrzebnymi produktami.

Zamknięte są miejsca rozrywki, obiekty sportowe, w tym wyciągi narciarskie, i placówki kultury. Większość uczniów objęta jest edukacją zdalną – Interia przybliża sytuację epidemiczną w Czechach.

Być może obowiązek noszenia maseczek FFP2 zostanie wprowadzony także we Francji, gdzie oficjalnie zalecane jest noszenie maseczek medycznych zamiast materiałowych.

Noszenie maseczek w Polsce – nowe obostrzenia

Czy takie maseczki będą obowiązkowe również w Polsce? Raczej tak. Jak powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, trwają prace nad doprecyzowaniem obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Tak jak ostrzegał główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban, przyłbice, chusty i szaliki znikną z listy dopuszczalnych sposobów zakrywania twarzy. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz również powiedział, że w rządzie prowadzone są rozmowy o „odejściu od osłon twarzy, które nie chronią”

Trzeba zapomnieć o tych pseudoochronach, to jest zawracanie głowy. Chodzi o to, aby używać porządnych masek. Będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek surogatami, które nie stanowią tak skutecznego zabezpieczenia. Przyłbice nie, chusty nie, maseczki tak – zapowiedział Horban w TVN24.

źródło: msn

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics