Panama bezpośrednio z Polski! Jakie atrakcje skrywa Serce Ameryk
Ameryka Ameryka Środkowa Miejsca Panama

Panama bezpośrednio z Polski! Jakie atrakcje skrywa Serce Ameryk

Panama to nie tylko słynny kanał. To jeden z najpiękniejszych krajów na świecie! Z bogatą historią, fascynującą kulturą i przede wszystkim, z mnóstwem niezwykłych, przepięknych widoków. To idealny kierunek na wakacje zarówno dla odkrywców jak i dla tych, którzy szukają miejsca na wyjazd z całą rodziną. Nie musimy bać się huraganów, a temperatury wahają się o niespełna dwa stopnie w ciągu roku. I co najważniejsze – potencjał tego miejsca został w końcu dostrzeżony przez polskich touroperatorów, dzięki czemu łatwo dotrzemy tam bezpośrednim lotem.

Prowincja Panamy zlokalizowana w Cayo Zapatilla, Bocas del Toro, fot. arch. redakcji

Światowej sławy Kanał Panamski

Mimo wszystko, trudno opisywać atrakcje Panamy bez wspominania o tym, z czego od ponad stu lat słynie ten kraj. Jedną z największych atrakcji turystycznych jest oczywiście znany na całym świecie kanał. Mówi się, że połączył dwa światy, bo dzięki niemu nie trzeba już opływać Ameryk, by przedostać się z Atlantyku na Ocean Spokojny. Z pewnością jest to jeden z najsłynniejszych na świecie skrótów i jedna z najważniejszych dróg wodnych. Trudno o bardziej doskonały przykład morskiej inżynierii, o tak istotnym znaczeniu dla jakości morskiej żeglugi. Panama niewątpliwie zawdzięcza mu dziś swoją pozycję w regionie – najlepiej rozwiniętego kraju w Ameryki Środkowej.

Kanał Panamski rozciąga się na długości 81 kilometrów. Centrum turystyczne znajdujące się na wysokości jednej z jego śluz, Miraflores, jest doskonałym punktem widokowym, z którego możemy podziwiać operacje otwierania i zamykania olbrzymiej zapory. Bez względu na to czy postanowicie pokonać cały, czy tylko wybrany odcinek kanału statkiem, możecie być pewni, że przez całą drogę towarzyszyć Wam będą niezapomniane widoki. Tropikalna przyroda otaczająca kanał to wprost wymarzony kontrast. Możecie też kupić bilet na kolejkę, której trasa biegnie między dżunglą a kanałem – wspaniałe przeżycie.

Widok na atrakcję turystyczną Casco Antiguo w Panama City, fot. arch. redakcji

Panama City

Oczywiście sama stolica również wymaga stosownej uwagi. Panama City, nazywana Miami Południa, zachwyca nowoczesną linią wieżowców i drapaczy chmur wtopionych w tropikalny krajobraz. Choć panorama miasta bardziej przypomina nowojorski Manhattan niż typowe miasto Ameryki Centralnej, wciąż zachowała się jego historyczna część, z tradycyjną, kolonialną zabudową – Casco Viejo, które stanowi dzielnicę najchętniej odwiedzaną przez turystów. Wspaniała architektura, mnogość butików i restauracji, tworzą magiczny klimat tego miejsca, zwłaszcza w kontraście do niezwykle kosmopolitycznej, nowoczesnej części.

Dzisiejsza Panama City to miasto, które przeszło wiele transformacji. Jego ponad pięciusetletnia historia sięga 1519 roku, kiedy to Pedro Arias de Avila, wraz z około setką hiszpańskich osadników założył pierwsze miasto na tym wybrzeżu Pacyfiku – Panama Viejo. Stanowiło ono bardzo ważny port, z którego transportowano do Europy niemal całe złoto i srebro, które Hiszpanie zabrali Inkom. W 1671 został on zniszczony i spalony przez piratów, mieszkańcy przenieśli się więc kilka kilometrów dalej i na nowym terenie, Casco Viejo, odbudowali miasto– wyjaśnia Piotr Wilk z biura podróży Rainbow.

Dziś, zarówno Panama Viejo, której pozostałości zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jak i jej następca, Casco Viejo znajdują się obrębie nowoczesnej metropolii. Obie odsłony nowej Panamy, zarówno tę zabytkową, jak i nowoczesną, można zobaczyć np. z Ancon Hill. Wzgórze, jako część Strefy Kanału Panamskiego, przez niemal cały dwudziesty wiek znajdowało się pod jurysdykcją Stanów Zjednoczonych. Teren, mimo, że znajduje się w środku miasta, pozostał niezurbanizowany i wciąż w dużej części porasta go las deszczowy, w którym można spotkać leniwce, jelenie czy pancerniki. Miejsce zdecydowanie godne polecenia.

Wieżowce w Panama City, Panama, South America, fotografia zrobiona ze znanego deptaka Cinta Costera, fot. arch. redakcji

Spływ Rio Grande

Rio Grande bierze swój początek w górach leżących w prowincji Coclé. Rzeka, w drodze do Oceanu Spokojnego musi pokonać wiele stromych stopni, zakrętów i wąskich przesmyków. Jej bieg można podzielić na dwie sekcje, zwane Arriba i Bajo. Arriba to górna część rzeki. Tutejsze warunki uważane są za jedne z najlepszych do przeprowadzania wypraw raftingowych. Progi rzeczne i rwący nurt gwarantują oczekiwaną dawkę adrenaliny, ale zdarzają się spokojniejsze odcinki na których możemy nacieszyć się pięknem prawdziwie dzikiej panamskiej przyrody.

Odcinek Bajo stanowi przejście na dolny bieg. Charakteryzuje się przede wszystkim większą obfitością wód. Tratwy bez problemu unoszą się na powierzchni, skręty i przeprawy są znacznie łatwiejsze niż w części Arriba, mimo to wciąż wymagają naszej uwagi i wysiłku. Bajo jest idealny nawet dla początkujących – niezbyt skomplikowany, ale zapewniający odpowiednią dawkę emocji.

Zjazd na linach w Anton Valley

Anton Valley to małe miasteczko położone w drugim co do wielkości, wygasłym kraterze wulkanicznym na świecie. Tamtejsza roślinność, gorące źródła i niewielkie wodospady, tworzą unikalny mikroklimat, który przywodzi na myśl wiosnę. To tutaj znajduje się Dolina Kwadratowych Drzew, słynąca z drzew bawełnianych o wyjątkowo nietypowych pniach. Pośród tej malowniczej scenerii znajdują się liczne szlaki trekkingowe i rowerowe. Prowadzą one do niezwykłych miejsc, jak chociażby tutejszy ogród botaniczny El Nispero, słynący z unikalnych gatunków roślin, w tym orchidei rosnącej wyłącznie tutaj.

Najwyższym wodospadem w tej okolicy jest El Chorro Macho, do którego wiedzie ścieżka wśród tropikalnego lasu. W tej okolicy znajduje się też jedna z największych atrakcji Anton Valley – zjazd linowy. Jego trasa wiedzie przez wykusz pomiędzy wierzchołkami drzew, dzięki czemu możemy zobaczyć rzadkie gatunki roślin i zwierząt.

Parki Narodowe Panamy

Park Narodowy Coiba położony jest na Pacyfiku w Zatoce Chiriquí. To jeden z największych parków morskich na świecie. Na jego obszarze znajduje się 38 wysp, z których największa jest Coiba. Unikalne położenie tego obszaru, sprawia, że schronienie znalazło tam wiele ginących gatunków. Dzięki niezwykle istotnym badaniom prowadzonym na miejscu, naukowcy mają szansę zrozumieć zależności związane z migracją ryb i ssaków morskich i tym samym umożliwić przetrwanie tych zwierząt.

Na tym terenie toczy się walka o zachowanie różnorodności biologicznej całej naszej planety, między innymi dlatego park znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO – mówi przedstawiciel Rainbow.

Część parku jest dostępna dla odwiedzających. Przy odrobinie szczęścia można tam wypatrzeć całe stada wielorybów – zarówno olbrzymie osobniki jak i ich cielaki. Są też miejsca w których śmiało można nurkować, nawet z dziećmi i podziwiać naprawdę olbrzymie bogactwo różnokolorowych gatunków stworzeń żyjących pośród tamtejszej rafy koralowej.

Niemniej spektakularne widoki czekają na odwiedzających Park Torrijos Herrera Omar El Copé, zwany po prostu El Copé. Już przy wejściu natrafiamy na pierwszą atrakcję – Wodospad Las Yayas. Woda spadająca z ogromnych wulkanicznych skał, dzieli się w końcu na trzy mniejsze kaskady, a naturalnie utworzonych basenach można schłodzić się po podróży.

Tereny parku są wyjątkowe także ze względu na to, że dają schronienie wielkiej kociej piątce, zamieszkującej Amerykę Centralną – jaguarom, pumom, ocelotom wielkim i drzewnym oraz jaguarundi.

W Panku Narodowym Chagres największą atrakcją jest przeprawa łodzią canoe przez rzekę Charges. Trasa praktycznie całkowicie ukrywa się wśród drzew i daje możliwość spotkania z przedstawicielami indiańskiego plemienia Embera Drua. Wybierając się w podróż z przewodnikiem można nawet odwiedzić ich wioskę.

To oczywiście tylko ułamek atrakcji, jakie ma do zaoferowania ten kraj. Parków Narodowych jest tam naprawdę mnóstwo, znajdują się w każdej części kraju. Warto udać się na przepiękny archipelag wysp Bocas del Toro, lub wyruszyć Trasą Rumu zaczynającą się w prowincji Herrera. Można zwiedzać bardziej lub mniej intensywnie, wystarczy tylko dobrze zaplanować podróż. Z pewnością będzie to jedna z najwspanialszych wypraw w Waszym życiu. (TC)

Żródło: materiały prasowe

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: