W konwencjonalnych muzeach obowiązują zakazy i nakazy. Zupełnie inaczej będzie w Funzeum, które niczym ma nie przypominać tradycyjnego muzeum. W Polsce powstaje nietypowy obiekt edukacyjno-rozrywkowy, który zaoferuje zwiedzającym interaktywną naukę przez zabawę. W Funzeum będzie można dotykać eksponatów i uwolnić kreatywność, a zwiedzanie ma przypominać ekscytującą przygodę.
Funzeum ma łączyć możliwości technologii cyfrowej z edukacyjną zabawą światłem i kolorem. Idea tego nietypowego muzeum, w którym jedyną obowiązującą zasadą jest zakaz zakazywania, powstała w oparciu o hasło „bawimy ucząc, uczymy bawiąc”.
Zwiedzanie bez zakazów, sprzyjające eksploracji wystawy
Kreatywna przestrzeń obiektu ma sprzyjać edukacji i rozrywce oraz pełnić funkcję nowoczesnego muzeum, pobudzającego wyobraźnię gości. “Eksponaty” w Funzeum zostały tak zaprojektowane, aby odwiedzający mogli wypróbować niemalże każdy pomysł, jaki przyjdzie im do głowy pod wpływem zwiedzania.
Na powierzchni około 4000 mkw. znajdzie się ponad 50 multimedialnych instalacji i wiele kreatywnych elementów. Niektóre z nich będzie można współtworzyć według własnych inspiracji. Jedną z nich będzie największe w Polsce pianino podłogowe, mierzące prawie 12 metrów długości, jak również interaktywne akwarium, w którym na przykład będzie można ożywić narysowaną przez siebie rybkę.
Trudno opisać słowami wszystko, co przygotowaliśmy dla odwiedzających Funzeum. To miejsce wyłamuje się całkowicie ze schematu placówki muzealnej. W przeciwieństwie do tradycyjnego muzeum, gdzie zazwyczaj eksponatów nie wolno dotykać, w Funzeum można doświadczać wystawy na każdy sposób. Tutaj chodzi o to, aby goście sami odkryli, co można zrobić z danymi elementami wystawy i kreowali własne kompozycje. – mówi Adam Wicher, pomysłodawca i dyrektor Funzeum.
Przestrzeń zachęcająca do uwolnienia wyobraźni
Funzeum to miejsce wykorzystujące magię światła i kolorów, pozwalające zanurzyć się w kreatywnej zabawie, w której zdobywanie wiedzy ma być formą niezapomnianej przygody. Fluorescencyjny las, planeta przerośniętych kwiatów czy sala księżycowa wraz z innymi planetami to tylko niektóre przykłady magicznych scenerii wystawy, której będzie można doświadczać podczas zwiedzania.
Funzeum to miejsce całkowicie nieprzewidywalne, które pobudza ciekawość i ma wciągać w dobrą zabawę. Tworząc tę kreatywną i interaktywną przestrzeń chcieliśmy, aby zwiedzający poczuł się zainspirowany do zrobienia czegoś, czego do tej pory nie robił. Naszym zamysłem było połączenie zabawy, nauki i sztuki. – podsumowuje Adam Wicher, dyrektor Funzeum.
Otwarcie Funzeum w Gliwicach, największego w Polsce obiektu edukacyjno-rozrywkowego oferującego multimedialne instalacje inspirowane magią światła i kolorów, jest zaplanowane na pierwszy kwartał 2022 roku. Nietypowe muzeum będzie dostępne dla zwiedzających w kompleksie C.H. Europa Centralna.