Globalne koczowisko. Każdy trzyma tam broń pod łóżkiem…
KSIĘGARNIA ODKRYWCÓW

Globalne koczowisko. Każdy trzyma tam broń pod łóżkiem…

Globalne koczowisko. Każdy trzyma tam broń pod łóżkiem… Gdy Przemysław Chwała, z zawodu antropolog, z pasji fotograf i podróżnik, po raz pierwszy dotarł do Kirgistanu w 2009 roku, nie spodziewał się, że ten skrawek ziemi stanie się jego drugim domem. Kolejne lata wypełniały wyprawy, niekiedy półroczne, do Kazachstanu, Kirgistanu i Uzbekistanu, podczas których poznał ludzi o najróżniejszych doświadczeniach życiowych. Rozmawiał z przechodniami, studentami, bezdomnymi (tymi z wyboru, ale i z przymusu) oraz przedstawicielami władzy. Dzięki spotkaniom powstał niepowtarzalny kolaż przeżyć osobistych i narodowych.

„Zajrzymy do odległego zakątka świata, gdzie ludzie mają własne troski, marzenia, problemy…, dalekiego i zapomnianego kraju, w którym nie brakuje pretekstów do częstych przewrotów i rewolucji. Rosjanie mawiają, że tutaj – począwszy właśnie od Kirgizji, przez Tadżykistan po Afganistan – każdy trzyma broń pod łóżkiem…”, pisze autor.

„Obłoki Fergany” to reportaż o ludziach szukających własnego miejsca na gruzach nowej, postradzieckiej rzeczywistości. Ale to również podróż do świata magicznych medres i miast, opowieść o niesamowitych górach, pasterskich zwyczajach oraz codziennych problemach mieszkańców Azji Centralnej.


„Obłoki Fergany”. Impresje z Kirgizji i Uzbekistanu, Wydawnictwo Muza.

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics