Historyczna chwila. Trump zniósł wizy dla Polaków
Aktualnosci

Historyczna chwila. Trump zniósł wizy dla Polaków

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił dzisiaj, że właśnie podpisał zgodę na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego. Oznacza to, że obywatele Polski, chcący podróżować do Stanów Zjednoczonych na nie więcej niż 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych nie będą musieli mieć wiz

  • Nie trzeba będzie się już umawiać na spotkanie z konsulem. Wystarczy rejestracja w elektronicznym systemie ESTA
  • Zniesiona zostaje opłata 160 dolarów za przystąpienie do procedury wizowej. Kwota, którą trzeba będzie zapłacić wyniesie jedynie 14 dolarów
  • Objęcie Polski programem ruchu bezwizowego nie jest jednak jednorazowe i nieodwołalne. Cały czas obowiązywać będzie reguła nieprzekraczania 3. procent odmów. Łamanie prawa przez Polaków może skutkować wyrzuceniem kraju z listy państw objętych programem

Lecąc wkrótce do Stanów Zjednoczonych, po raz pierwszy w historii nie będziemy potrzebowali wizy turystycznej. Niestety nie oznacza to definitywnie końca utrudnień przy wylocie za Ocean i wiele z ograniczeń zostanie.

Zniesienie wiz dla Polaków było zapowiadane wielokrotnie w ciągu ostatniego roku przez prezydenta Donalda Trumpa i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Warunkiem włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego było zmniejszenie odsetka odmów wiz dla Polaków poniżej 3 proc. w ciągu roku. Rok rozliczeniowy w tej sprawie zakończył się 30 września.

Jak komentują jednak specjaliści Polacy nie do końca zdają sobie sprawę, jakie reguły trzeba będzie spełnić, żeby wyjechać do USA. Program ruchu bezwizowego nie jest gwarancją nieskrępowanych możliwości wyjazdu. Przeciwnie – zawiera wiele ograniczeń.

Po pierwsze nie będziemy musieli umawiać się na spotkanie z konsulem. Wystarczająca będzie rejestracja w elektronicznym systemie ESTA. Jest to etap weryfikacji dla osób starających się o wyjazd do USA. Odpowiadać będą na pytania podobne do tych, które zawarte są w formularzach wizowych.

Brak konieczności przejścia kontroli w placówce dyplomatycznej nie oznacza jednak braku kontroli jako takiej. Ta zostaje zachowana i to w całym dwuetapowym wymiarze

W przypadku wizy nieturystycznej, a np. pracowniczej, będzie trzeba spotkać się z konsulem i poddać się kontroli granicznej na lotnisku. Możliwy jest również taki scenariusz, w którym przechodzimy kontrolę w placówce, ale zostajemy zawróceni po kontroli przez urzędnika na granicy.

Trzeba pamiętać, że jakikolwiek pobyt po 1 marca 2011 r. w krajach uznawanych przez USA za mające problem z terroryzmem, takich jak Irak, Iran, Syria, Sudan, Libia, Somalia i Jemen – będzie oznaczać odrzucenie wniosku i brak możliwości wyjechania do USA – przestrzegają specjaliści

Na wejściu do programu bezwizowego na pewno skorzystamy pod kątem finansowym. Dotychczas za procedury wizowe należało uiścić opłatę 160 dol. (ok. 640 zł). W ramach programu bezwizowego spadnie ona do wysokości 14 dol. (4 dolary opłaty podczas rejestracji w systemie ESTA i dodatkowe 10, kiedy starający się otrzyma zgodę na wyjazd). Do tego dochodzi posiadanie biometrycznego paszportu oraz biletu, w tym powrotnego z określoną datą planowanego opuszczenia terytorium USA, by można było wyjechać.

W założeniu program ruchu bezwizowego uprości procedury wyjazdowe, ułatwi ruch turystyczny i będzie stanowił impuls do rozwijania międzynarodowych kontaktów biznesowych. Oznacza to, że wspiera pobyty krótkotrwałe, czyli pobyt w USA nie może przekroczyć 90 dni. Nie można go też przedłużać.

Dla osób, które korzystają z programu, a chciałyby zmienić swój status imigracyjny w USA, takiej możliwości nie przewidziano. Dla przykładu, wyjeżdżając na popularnej wizie B (turystyczno-biznesowej), obcokrajowiec mógł zwrócić się do urzędu imigracyjnego o zgodę na zmianę kategorii wizowej np. na F, która pozwala na podjęcie nauki w USA. Jest to istotne, gdyż każda z kategorii wizowych jest sprofilowana co do celu pobytu i z tym związane są prawa, ale i obowiązki przewidziane dla jej posiadacza. W przypadku programu ruchu bezwizowego ustawodawca przewidział tylko dwie kategorie osób, które mogą wnioskować o zmianę pobytu na stały. Są to najbliżsi krewni obywateli amerykańskich oraz kobiety chronione mocą federalnej ustawy Violence Against Women.

Objęcie kraju programem ruchu bezwizowego nie jest jednorazowe i nieodwołalne. Cały czas bowiem zależy od reguły nieprzekraczania trzech proc. odmów wizowych. Ponadto, Stany Zjednoczone mogą usunąć kraj z listy programu, kiedy uznają, że obywatele danego kraju w większym niż uprzednio stopniu naruszają reguły imigracyjne w USA – np. w większym zakresie niż dotąd podejmują pracę bez zezwolenia albo zbyt często przekraczają daty dopuszczalnego pobytu na terytorium USA. – Nie są to martwe reguły. Przekonała się o tym np. Argentyna w 2002 r. czy Urugwaj w 2003 r. Oba kraje zostały usunięte z listy uczestników programu ruchu bezwizowego.

Ponadto, wszyscy ci, którzy przebywali w USA nielegalnie, próbowali nielegalnie przekroczyć granicę kraju oraz dokonywali różnych przestępstw, muszą liczyć się z odmową udzielenia zgody po złożeniu wniosku w systemie ESTA. – Wynika z tego, że wszystkie możliwe powody wykluczeń znane z dotychczasowych procedur wizowych, w tym przypadku pozostają bez zmian i są również aktualne.

źródło: Onet.pl

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics