Aktualnosci Europa Polska Warszawa

Już dzisiaj Święto Saskiej Kępy oraz obchody przyłączenia Kępy do Warszawy. Wielka impreza w Parku Skaryszewskim

ssk2016

W tym roku Święto Saskiej Kępy zbiega się w czasie z setną rocznicą przyłączenia Saskiej Kępy, Grochowa i Gocławia do Warszawy. Impreza startuje dzisiaj i będzie trwała przez najbliższe dwa dni, 18 oraz 19 czerwca 2016 r. (sobota i niedziela). Po raz pierwszy odbędzie się w Parku Skaryszewskim im. I. J. Paderewskiego w Warszawie.

Pod wieloma względami powinno być to wydarzenie wyjątkowe. Po raz pierwszy odbędzie się nie na ulicach Saskiej Kępy, ale w pobliskim, przepięknym Parku Skaryszewskim. Po raz pierwszy też będzie to wydarzenie dwudniowe. Jedną ze scen będzie Muszla Koncertowa, znajdująca się w parku. Odbędzie się tu większość rozrywek, głównie tych skierowanych do najmłodszych mieszkańców stolicy – warsztaty plastyczne i animacje plenerowe oraz sceniczne prezentacje wokalne i taneczne.

Program zapowiada się imponująco. W sobotę usłyszymy m.in. Smolika i Keva Foxa, prezentujących ich najnowszą płytę. Pojawi się także Warszawska Orkiestra Sentymentalna, która zagra przedwojenne utwory. Spektakl muzyczny „Raj nie życie“, nawiążujący do przedwojennych kabaretów pozwoli nam się przenieść w czasie.

Drugiego dnia będzie można posłuchać największych hitów Tadeusza Nalepy. Natomiast zespół The Ball, zagra kultowe przeboje zespołu The Doors i jego lidera Jima Morrisona. W programie przewidziano również brazylijską rewię taneczną oraz występy takich wykonawców jak Mamadou Diouf i Sama Yoon.

W programie znajdą się także:

• rosarium – strefa działań literackich
• program atystyczny w Muszli Koncertowej
• kiermasz artystyczny
• strefa gastronomiczna
• strefa zabaw dla dzieci

szczegóły wydarzenia na: www.pragapld.waw.pl

PROGRAM ŚWIĘTA (kliknij)

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

IMG_0167

Nieco o Saskiej Kępie.

Saska Kępa, to dawna Kępa Solecka, część Warszawy położona na prawym brzegu Wisły. Posiada status osiedla z własnym samorządem i pod względem administracyjnym stanowi część dzielnicy Pragi-Południe, w ramach której sąsiaduje z Kamionkiem, Grochowem i Gocławiem. Wiele osób określa Saską Kępę mianem dzielnicy. Na jej obszarze znajduje się geometryczny środek miasta. Część Saskiej Kępy jest wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków jako strefa ochrony konserwatorskiej.

W XIV w. pod względem urzędowym Kępę traktowano jako część Solca. Nie jest natomiast pewne jej usytuowanie względem Wisły w tamtym okresie. Niektórzy badacze uważają, że Solec wraz z Kępą znajdowały się początkowo na lewym brzegu Wisły, następnie Kępa wydzieliła się jako wyspa i stopniowo integrowała z prawym brzegiem rzeki. Inni uważają, że Kępa zawsze znajdowała się na prawym brzegu, a połączenia lądowe z Solcem nie istniały. Jest też teoria, według której Kępa była po prostu wyspą, a z lądem łączyła się jedynie podczas suszy. Do XVII wieku Kępa nie była stale zamieszkiwana.

W 1735 r. tereny całej Kępy zostały wydzierżawione przez Augusta III i od tego czasu Kępę zaczęto określać mianem Saskiej. Stała się jednym z miejsc rekreacji, z Solca na Kępę urządzano wyścigi na łyżwach, a król często odwiedzał usytuowany na terenie dzisiejszego Parku Skaryszewskiego Pałac Myśliwski.

Okres dwudziestolecia międzywojennego był dla Saskiej Kępy wyjątkowo pomyślny. Odbudowano Most Poniatowskiego, pojawiła się zabudowa willowa. Dzięki temu Saska Kępa uzyskała status eleganckiej dzielnicy mieszkaniowej miasta i tak pozostaje do dnia dzisiejszego. Jest to dzielnica, na której mieszkają sławni ludzie, politycy, artyści, muzycy.

Źródło: Urząd Dzielnicy Warszawa Praga-Południe, Wikipedia

Fot. Panoramio, TravelCompass (c)

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics