Nyepi – Święto ciszy, podczas którego zamiera całe Bali. Kalendarz 2020
Aktualnosci Indonezja

Nyepi – Święto ciszy, podczas którego zamiera całe Bali. Kalendarz 2020

Na międzynarodowym lotnisku Denspasar na Bali zapada cisza, ulice pustoszeją, urzędy i sklepy są zamknięte. Wygląda to niemalże jak kryzys gospodarczy. Podczas gdy Indonezyjczycy świętują „dzień ciszy”, czyli Nyepi – oficjalne święto państwowe.

Hinduskie Nyepi – jest szczególnym świętem na Bali. W przeciwieństwie do innych kultur na całym świecie, które świętują nadejście Nowego Roku hucznymi uroczystościami i fajerwerkami, zwieńczeniem 6-o dniowych balijskich uroczystości noworocznych jest to dzień poświęcony zupełnej ciszy – NYEPI (znaczy „milczeć”). Cała wyspa zamiera. Na lotnisku Ngurah Rai w Denpasar (DPS), wstrzymane są odloty i przyloty.

Nyepi przypada następnego dnia po mrocznym księżycu wiosennej równonocy, gdy dzień i noc są w przybliżeniu równe. Hotele proszone są wtedy o zasłonięcie okien, wszystkie sklepy są zamknięte. W żadnym balijskim domu nie jest zapalane światła ani świece. Po drogach nie poruszają się żadne samochody, motocykle a także ludzie. Jest to szczególne doświadczenie, nie tylko dla Balijczyków, ale także dla wszystkich odwiedzających w tym czasie wyspę Bali. Jeśli w tym czasie wybieracie się tutaj, lepiej nie planujcie żadnych podróży po miastach i wsiach, zrezygnujcie też z aktywności na świeżym powietrzu.

Ważne informacje na rok 2020

Cisza zaczyna się o wschodzie słońca około 6:00 w dniu 25 marca 2020 r. I potrwa do następnych 24 godzin
Wszystkie sklepy są zamknięte w dzień Nyepi
Goście muszą pozostać na terenie ośrodków hotelowych
Podczas słuchania muzyki lub oglądania telewizji w willi utrzymuj dźwięk na minimalnym poziomie
Tego dnia na całej wyspie Bali nie będzie ruchu
Lotnisko w Denpasar zostanie całkowicie zamknięte w dniu 25 marca 2020 r., Więc w tym dniu nie będzie ani przylotu ani odlotu. Wszystkie porty lotnicze na całym świecie zostały wcześniej o tym poinformowane.
Na całym Bali zajęcia są dozwolone tylko w izbach przyjęć i sekcji położniczej szpitali oraz w sekcji przylotów lotniska. Wszelkie sytuacje awaryjne są brane pod uwagę i tolerowane. Cała wyspa milczy.
Jednak działania i usługi operacyjne w ośrodku będą działać normalnie.

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: