Ameryka

Pacific Coast Highway – najpiękniejsza trasa Kalifornii

Kalifornia ma jedne z najlepszych warunków pogodowych w całej Ameryce Północnej, ze średnią roczną temperaturą 22 stopni. To zatem dobry pomysł na jesienną podróż dla tych, którzy nie są fanami upałów, a jednak kochają promienie słoneczne – te kalifornijskie “smakują” wyjątkowo.

Autostrada Pacific Coast to kwintesencja podróży po Kalifornii. Uważana jest nie tylko za jeden z najbardziej malowniczych szlaków w Ameryce, ale także za jeden z najpiękniejszych odcinków drogi na całym świecie. – Pacific Coast Highway zaczyna się w stanie Waszyngton, ale najbardziej spektakularny jest odcinek o długości ponad 900 km, który łączy finansowe centrum Kalifornii – San Francisco – i wyluzowane, pełne słońca San Diego. Drogę można pokonać w jeden czy dwa dni, ale to jakby pojechać do Rzymu i nie zobaczyć Koloseum… Trasa prowadzi przez urocze miasteczka nad samą plażą – Santa Cruz, Monterey czy San Luis Obispo, przyrodnicze perełki w okolicach Big Sur, lasy pełne monumentalnych sekwoi czy kultowe plaże Santa Monica i Venice Beach w Los Angeles – mówi Joanna Cedrych z Getaway.

Miłośnicy sztuki koniecznie powinni zrobić przystanek w Carmel-by-the-Sea – małym, idyllicznym, wypełnionym po brzegi galeriami sztuki i kawiarniami miasteczku, którego sielankowa atmosfera od lat przyciąga wielu artystów. Wielbicielom fauny z pewnością spodoba się natomiast Piedras Blancas Rookery – fragment, który upodobało sobie kilkaset słoni morskich, wylegujących się tam przez cały rok.

Jednym z najbardziej spektakularnych odcinków tej trasy jest Big Sur. Obszar ten graniczy z surowymi szczytami Saint Lucia na wschodzie i Pacyfikiem na zachodzie. Oferuje krajobrazy, które wydają się być zaczerpnięte z romantycznego obrazu – głębokie wąwozy przecinają surowe góry, a lasy sosnowe rozciągają się do krawędzi piaszczystych plaż. Koniecznie trzeba zatrzymać się w okolicach Pfeiffer State Beach, nietypowej plaży z fioletowym piaskiem i rozbijającymi się o nią lazurowymi falami. Ten widok jest po prostu oszałamiający – dodaje Joanna Cedrych.

Pacific Coast Highway (PCH), znana również jako Highway 1, to jedna z najbardziej malowniczych dróg w Stanach Zjednoczonych i, być może, na świecie. Rozciąga się wzdłuż wybrzeża Pacyfiku, oferując niesamowite widoki na ocean, klify, plaże i przepiękne krajobrazy Kalifornii.

Oto kilka wyróżniających się miejsc i atrakcji wzdłuż tej trasy:

  1. Malibu – znane z luksusowych rezydencji, pięknych plaż i świetnych miejsc do surfowania.
  2. Santa Monica – popularne nadmorskie miasteczko z charakterystycznym molo i parkiem rozrywki.
  3. Big Sur – niesamowite odcinki klifów, które gwałtownie opadają do oceanu. W tym regionie znajduje się wiele punktów widokowych, z których można podziwiać spektakularne panoramy.
  4. San Simeon – miejsce, gdzie znajduje się słynny Hearst Castle, luksusowy zamek zbudowany przez magnata prasowego Williama Randolpha Hearsta.
  5. Carmel-by-the-Sea – urokliwe miasteczko znane z butikowych sklepów, galerii sztuki i malowniczych domków.
  6. Santa Cruz – znane z historycznego molo, parku rozrywki na plaży i świetnych miejsc do surfowania.
  7. San Francisco – PCH przechodzi przez ten ikoniczny miasto, oferując widoki na takie atrakcje jak Złota Brama i Alcatraz.
  8. Mendocino – malownicza społeczność artystyczna na północnym wybrzeżu, otoczona lasami sekwojowymi i spektakularnymi plażami.
  9. Redwood National and State Parks – dom dla najwyższych drzew na świecie, sekwoi.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie a6111390f045dd6445ff7f6e1536eb44-scaled.jpeg

Podczas podróży Pacific Coast Highway warto także zatrzymać się w lokalnych kawiarniach, restauracjach i winnicach, by skosztować lokalnych przysmaków i win produkowanych w Kalifornii.

Jazda PCH to nie tylko podróż drogą, ale przede wszystkim doświadczenie niesamowitych widoków, kultury i historii Kalifornii. Dla wielu jest to podróż życia, którą warto dokładnie zaplanować, by w pełni cieszyć się wszystkim, co ma do zaoferowania ta wyjątkowa trasa.

 
 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics