Sycylia kusi smakami, tradycją i aktywnym wypoczynkiem
Aktualnosci Europa Włochy

Sycylia kusi smakami, tradycją i aktywnym wypoczynkiem

Procesje religijne z biczownikami autentycznie raniącymi sobie plecy, Święto Róż i Czereśni z paradą bajecznie kolorowych, ukwieconych wozów konnych, pokazy dawnej młocki ale i nurkowanie w przejrzystych, morskich toniach – to tylko kilka propozycji poznania innego oblicza Sycylii, jakie zaproponują przedstawiciele tego regionu na targach turystycznych TT Warsaw.

catania-1383559_1280
Słynne sycylijskie pomarańcze

Taormina z antycznym amfiteatrem w cieniu aktywnego wulkanu, Etny – taki obrazek Sycylii najbardziej znany jest Polakom. Tymczasem ten najbardziej odległy od nas region, położony w największej na morzu Śródziemnym wyspie z 5 mln mieszkańców, ma nieporównywalne z innymi bogactwo tradycji, dawnych, ginących już zawodów, smaków. Związane są one z historią Sycylii liczącą wg niektórych historyków nawet 4 tys. lat, podczas których była zdobywana, kolonizowana, opanowywana przez rozmaite plemiona, a potem imperia i kraje. Każda taka obecność poza zniszczeniem dokonywanym przez triumfatora wnosiła nowe elementy kulturowe, które częściowo lub w całości zostały zaadoptowane przez tubylców. Pozostały one do dziś jako tradycje właściwe tylko dla tego regionu, a przez to tym bardziej fascynujące. I właśnie poznawanie Sycylii poprzez te tradycje ludowe, wymierające zawody i kuchnię mieszczącą w swoim tyglu tyle międzynarodowych smaków proponują na TT Warsaw przedstawiciele Tematycznego Okręgu Turystycznego Dawne Zawody, Smaki i Ludowe Tradycje Sycylijskie (Distretto Turistico Tematico Antichi Mestieri, Sapori e Tradizioni Popolari di Sicilia)

Brochure Artigianato.qxd:Layout 1
Plecenie koszyków

Na stoisku zaprezentowane zostaną oferty z Taorminy, słynące przede wszystkim z połowu tuńczyków wyspy Egadzkie, położone na zachód od północno-zachodniego wybrzeża oraz 21 gmin z całej wyspy.

e47bcccf-312a-48cf-801e-c4584660bc7d
Pyszne sycylijskie wino

Przy czym łączyć one będą propozycje zgłębiania lokalnych tradycji i kuchni z aktywnym wypoczynkiem, zwiedzaniem i noclegiem w niebanalnych miejscach.

5w2a3279

Nekropolie, bób i trekking

Położona 65 km od Katanii, gmina Licodia Eubea, którą już warto zobaczyć ze względu na prehistoryczne nekropolie i częściowo zburzony przez trzęsienie ziemi średniowieczny zamek Santapau, słynie z produkcji winogron i Sagra della Pataco’, święta mąki otrzymanej z groszku siewnego czyli rośliny z rodziny bobowatych. Podczas uroczystości można skosztować przygotowanej z niej polenty czy bardziej wyrafinowanych dań, a w czasie wolnym wyskoczyć nad pobliskie jezioro Dirillo, gdzie odpowiednia baza pozwala na wypożyczenie kajaka i wędki, ale też kijów do nordic walking, gdyż okoliczne tereny idealnie nadają się zarówno do wędrówek jak i trekkingu oraz MB.

dinamico
24 biczowników

Montagnareale wieńczy szczyty Monti Nebrodi, usytuowane 300 m n.p.m. Tyrreńskiego, odległego stąd zaledwie o 4 km, podczas gdy od Messyny dzieli je 70 km. Nad okolicą wznosi się doskonale zachowany Mulino del Capo, stary młyn w doskonałym stanie otoczony przez kolonię innych skupionych nad brzegiem strumienia. 15 sierpnia przez miasteczko przechodzi Procesja Matki Boskiej Łaskawej z popiersiem matki Chrystusa w otoczeniu 24 biczowników w białych szatach okładających się podczas drogi kawałkami sznura. W październiku Święto Kasztana (Sagra del Castagno), naturalnie jadalnego obfituje w spektakle i degustacje tego owocu. Wcześniej, bo w czerwcu można trafić na Święto czereśni, a także pokaz dawnej młocki organizowany przez Szlaki Ziarna (I sentieri del grano) połączony z degustacją lokalnych specjałów.

sicily-1191436_1920
Mulino del Capo

W sycylijskiej Nicei

Odległa o 24 km od Taorminy, Nizza di Sicilia czyli Sycylijska Nicea została tak nazwana od francuskiego miasta na Lazurowym Wybrzeżu, w którym urodził się bohater narodowy Włoch, Giuseppe Garibaldi. Tamtejsze cytryny, otrzymane z krzyżówki cytryny i cedru zaszczepionej na drzewie gorzkiej cytryny. Owoc ten został ostatnio pisany przez Komisję Europejską na listę produktów Chronionego Oznaczenia Geograficznego.

seaside-898919_1920

Turysta ma tu do wyboru Muzeum Odrodzenia Włoch (Mueseo del Risorgimento), pełne pamiątek z okresu walk o zjednoczenie kraju, zebranych we wnętrzach XIX-w pałacu rodów Parisi-deLuca, odrestaurowany, XVI w. zamek Alcontres, tereny rekreacyjne na peryferiach znane jako Rocca di Buticari, a przede wszystkim piaszczyste plaże ze spotami idealnymi dla windsurfingowców.

city-1428707__480
Taormina

W okolicach Etny

Terytorium gminy Biancavilla, w tłumaczeniu białej wioski, położonej 30 km od Katanii na wysokości 514 km n.p.m., rozpościera się niemal do szczytu wulkanu. Znana jest z wyjątkowo hucznych obchodów Świętego Tygodnia i sporej społeczności pochodzenia albańskiego, która organizuje własne święta i obrzędy. Podczas Święta Produktów z Pieca i Specjałów spod Etny (Sagra dei prodotti da forno e tipicita’ dell’Etna) liczne stragany oferują możliwość degustacji lokalnych produktów. W okolicy, lasku piniowym Piano Mirio powstały ścieżki przyrodnicze umożliwiające relaks na świeżym powietrzu.

giarre
Giarre

Również w promieniu 30 km o Katanii, w połowie drogi do Taorminy usytuowana jest Giarre, w VII w p.n.e. Kallipolis, zniszczone trzy wieki później. Architektoniczną perełką jest Pałac Bonaventura w stylu liberty. W Giarre znajdują się trzy warte zwiedzenia muzea: Muzeum Obyczajów i Tradycji Mieszkańców (okolic) Etny (Museo degli usi e dei costumi delle Genti dell’ Etna), Muzeum Sycylijskich Lalek (Museo dei Pupi Siciliani) i Muzeum Żłóbków Bożonarodzeniowych (Mueseo dei Presepi), otwarte jedynie w okresie od grudnia do stycznia. Niezwykle widowiskowe jest Święto Czereśni i Róż (Sagra delle ciliegie e delle rose) z paradą sycylijskich, bajecznie malowanych wozów. Naturalnie do woli można kosztować dania z czereśniami w roli głównej, które są typowym owocem tej okolicy. We wrześniu z kolei organizowane jest Święto Winogron, Musztardy i Słodkości (Sagra dell’uva, della mostarda e del dolce), a w marcu Święto cieciorki i pączków (Sagra dei ceci e delle zeppole). Przy czym owe pączki, zeppole przypominają raczej nasze ptysie. Te tradycyjne ciastka wypiekane są we Włoszech 19 marca.
U stóp wulkanu rozciąga się Taormina, miasto sztuki – tej antycznej, której wizytówką jest amfiteatr z III w p.n.e., który w latach największej świetności mógł pomieścić nawet 10 tys. widzów – niegdyś na tej scenie walczyli gladiatorzy i dzikie zwierzęta, dziś jest areną przedstawień teatralnych będących wydarzeniem na skalę światową. W tym przede wszystkim festiwalu filmowego Taormina Film Fest, którego 63. edycja odbędzie się już w styczniu 2017 r.
Jednak zabytkiem, którego równiez przeoczyć nie można jest Pałacu Corvaja, gdzie mieści się Muzeum Sztuk i Tradycji Ludowych (Meseo delle Arti e Tradizioni Popolari) oraz biuro informacji turystycznej.

{{de|Italien, Sizilien, Taormina, Antikes Theater}} {{en|Italy, Sicily, Taormina, ancient theatre}}
Starożytny teatr w Taorminie, widok na Etnę

Tematyczny Okręg Turystyczny Regionu Sycylii Dawne Zawody, Smaki i Ludowe Tradycje Sycylijskie (Distretto Turistico Tematico Antichi Mestieri, Sapori e Tradizioni Popolari di Sicilia) tworzą 23 sycylijskie gminy wraz z działającymi tam firmami i stowarzyszeniami. Wspólnie promują bogaty, zróżnicowany, dostosowany do rozmaitych gustów i portfeli, spójny produkt turystyczny. Te gminy to:
– prowincji Mesyna, a ściślej na riwierze jońskiej: Taormina, Nizza, Fiumedinisi, Furci Siculo e Santa Teresa Riva;

5w2a2444-furci-siculo
Furci SIculo

– na obszarze górskim Monti Nebrodi: Sinagra e Montagnareale;
– miejscowości u podnóży Etny (prowincja Katania): San Pietro Clarenza, Biancavilla, Giarre, Aci Catena, Viagrande i Pedala;
– na obszarze Calatino: Licodia Eubea, Grammichele e Ramacca
– w prowincji Trapani: Valderice i archipelag wysp Egadzkich ((Favignana, Marettimo i Levanzo);
– w okolicach Palermo: : Roccapalumba, Vicari, Ciminna i Campofiorito;
– w prowincji Syrakuzy – Rosolini.

italy-1157365_1920
Ragusa

24. Międzynarodowe Targi Turystyczne TTWarsaw odbędą się 24-26 listopada br. w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56 c

Tekst: Anna Kłossowska

Zdjęcia: archiwum autora i redakcji

15102308_10207691945723529_1860796310_o

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics