Twarde jak stal
KSIĘGARNIA ODKRYWCÓW

Twarde jak stal

„Zabij Niemca!- głosiły sowieckie propagandowe ulotki. „Jeden faszysta na jedną kulę!”. Wszyscy mieli obowiązek zaciągnąć się do armii sowieckiej. Bez względu na płeć. I wiek. Nastoletnie dziewczyny w za dużych, męskich mundurach zdawały się nieporadne i zagubione. Ale okazały się skutecznymi żołnierzami, których zasługi nigdy nie zostały należycie docenione. 

„ Snajperki. Dziewczyny z Armii Czerwonej”, to książka nietuzinkowa, mocna, po której trudno będzie zasnąć. To historie dziewczyn rzuconych na front. To sceny, które na zawsze pozostaną w pamięci. Są w nich godziny wyczekiwania w napięciu, pierwszy zabity wróg, a potem kolejne „punkty na koncie”, śmierć koleżanek, ale też zabawa, zaloty i pierwsze miłości. Tak wyglądało życie Kławy, Marusi, Rozy i innych, znoszących trudy wojny, zahartowanych snajperek, bez wahania naciskających na spust. Jednocześnie bardzo młodych dziewcząt tęskniących za mamą, za domem, za normalnością.

Co czuje młoda dziewczyna, gdy kolejna już przyjaciółka ginie na froncie? I gdy to kolega z własnego obozu okazuje się być najgroźniejszym wrogiem? Jak to jest być „frontową żoną”? Czy można wrócić z wojny do domu i znów gotować barszcz, jak mama i babcia?

Lyuba Vinogradowa przeszukując archiwa, studiując wspomnienia naocznych świadków udowadnia, że wojna tylko z pozoru jest męską sprawą. Jej książka to dzieło nie tylko unikatowe. To fascynujące świadectwo życia snajperek, które musiały nauczyć się zabijania Niemców, godzić się z utratą koleżanek, radzić sobie z molestowaniem seksualnym ze strony sowieckich oficerów, jak pisze Antony Beevor, brytyjski historyk, autor znakomitego „Stalingradu”. Musiały radzić sobie z brudem, wszami, rozkładającymi się ciałami, koniecznością pozostawania bez ruchu na przenikliwym mrozie oraz uczuciami, jakie nimi targały, gdy po raz pierwszy w życiu zabijały człowieka. Wyraźnie widoczna w celowniku twarz ofiary sprawiała, że większość snajperek przeżywała traumę, zmuszając się do pociągnięcia za spust. Ale „eliminacja faszystowskiej bestii” przychodziła im już później dużo łatwiej”.

—————————————–

„Snajperki. Dziewczyny z Armii Czerwonej”, Wydawnictwo Znak.

 

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics