Czechy Europa Miejsca

Unikalny Kościół ze szklanym dachem w Czechach


Kościół ze szklanym dachem w Neratovie (Czechy) jest unikalny. To niesamowite miejsce jak żadne inne. Tak mówi się o kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Neratovie i nie ma w tym żadnej przesady, a prawdziwość tych słów mogą potwierdzić wszyscy, którzy odwiedzili to miejsce. W Neratovie w Górach Orlickich, tuż przy granicy z Polską znajdziemy wyjątkowy kościół ze szklanym dachem. Wieś Neratov powstała pod koniec XV wieku jako osada szklarzy. Niedługo potem  wybudowano tu prosty drewniany kościół. Od lat 60. XVIII wieku Neratov jest znanym miejscem pielgrzymkowym.

W 1723 r. rozpoczęto budowę nowego barokowego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na miejscu drewnianego kościoła, który powstał prawdopodobnie według planów G. B. Alliprandiego. 10 maja 1945 r., pod koniec II wojny światowej, kościół spłonął, trafiony pociskiem przeciwpancernym wystrzelonym przez żołnierza Armii Czerwonej. Ogień zniszczył dach, drewniane schody, mechanizm zegarowy i dzwon. Pod koniec 1957 r. runęły  sklepienia i kościół przeznaczono do rozbiórki. Z braku funduszy do rozbiórki na szczęście nie doszło, a w 1992 roku kościół udało się wpisać na listę zabytków kultury.

Kościół w Neratovie. Fot. Kateřina Kadlecová, hkregion

Od tego czasu trwają intensywne prace nad jego renowacją. W święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny 15 sierpnia 1990 roku zorganizowano pierwszą pielgrzymkę. W 2003 roku odrestaurowano elewację, wieże i zegar, rok później odnowiono mury wewnętrzne i wyremontowano plebanię. Słynny szklany dach kościół otrzymał w 2007 roku, w 2008 roku odrestaurowano gzymsy dachowe. W 2018 roku dokonano dalszej rekonstrukcji elewacji kościoła, której przywrócono pierwotny, barokowy wygląd. Na wieże powróciły barokowe kopuły, a w wieżach ponownie zabrzmiały dzwony.

Kościół jest zawsze otwarty dla wszystkich, nigdy się nie zamyka. Ponieważ, jak mówi proboszcz Josef Suchár: „Jaki jest sens zamkniętych kościołów?”.

Fot. hkregion, Czech Film Commission

Neratov leży na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Gór Orlickich. Dla miłośników pieszych wędrówek stanowi zatem idealną bazę wypadową na piesze wycieczki, na przykład do Twierdzy Artyleryjskiej Hanička czy na szczyt Anenský vrch (992 m n.p.m.), gdzie znajduje się wieża widokowa.

Neratov, Fot. hkregion, Czech Film Commission

Więcej informacji o kościele i okolicznych atrakcjach turystycznych można znaleźć na stronie www.neratov.cz/navstivte-neratov/pro-poutniky/kostel

źródło: mat. prasowe, zdj. tyt. Neratov. Fot. hkregion, Czech Film Commission

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: