Czy wiecie, że Wielki Mur Chiński to nie jedyny obiekt widziany z kosmosu? Drugim jest Wielka Rafa Koralowa, wzniesiona przez biliony małych koralowców. Ale absolutne supergwiazdy architektury wśród zwierząt to owady, a zwłaszcza mrówki, termity, czy pszczoły. Nie satysfakcjonują ich jednopokojowe mieszkania, budują od razu całe miasta mieszczące miliony mieszkańców…
I tak, tropikalne mrówki parasolowe mogą pochwalić się podziemnymi farmami, gdzie prowadzą hodowlę grzybów. Wyposażenie ich domostw, zamieszkiwanych nawet przez 10 milionów owadów, jest imponujące . Wystarczy wymienić klimatyzatory, centralne ogrzewanie, spiżarnie, wysypiska śmieci, a nawet cmentarz, jak pisze Mario Ludwig , autor książki, popularny niemiecki przyrodnik.
Okazuje się, że zwierzęta też kopią, murują, sklejają, zszywają i splatają. Bez użycia jakichkolwiek narzędzi tworzą niesamowite budowle: kawalerki, napowietrzne pałace, podziemne metropolie, potężne drapacze chmur, więzienia, kampery.
To nie wszystko… Tworzą też meble. Orangutany budują w koronach drzew niebywale wytrzymałe łóżka, które są w stanie utrzymać te prawie 100 -kilogramowe ssaki. I robią to prawie codziennie.
Zwierzęta budowniczowie są inspiracją dla wielu pokoleń architektów. Nawet klimatyzacja nowoczesnych wieżowców wzorowana jest na pomyśle wykorzystywanym w wieżach afrykańskiego termita.
„Architekci natury, czyli genialne budowle w świecie zwierząt”, Wydawnictwo Znak Horyzont.