Czarnogóra czeka już na Polaków
Czarnogóra Europa Miejsca podróże

Czarnogóra czeka już na Polaków

Czarnogóra, która skutecznie poradziła sobie z pandemią, 1 czerwca otworzyła granice dla obywateli wielu krajów, w tym dla Polaków. Jedynymi obostrzeniami, które będą obowiązywały, to zachowywanie dystansu i noszenie maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Czarnogóra była ostatnim krajem w Europie, do którego dotarł koronawirus.  

Rząd Czarnogóry oficjalnie potwierdził już 24 maja, że kraj jest pierwszym państwem w Europie, w którym nie odnotowano żadnego aktywnego przypadku koronawirusa. Kluczem do skutecznego zwalczenia pandemii okazała się szybka reakcja rządu i wprowadzenie restrykcyjnych środków zapobiegawczych. Władze natychmiast ograniczyły ruch transgraniczny, zamknięto porty morskie dla ruchu pasażerskiego, zakazano wszelkich imprez masowych. Zamknięto też szkoły, hotele i restauracje i wprowadzono szereg wytycznych dla obywateli.
Plaza Becici, fot. arch. redakcji

Czarnogóra otwiera się

Granice Czarnogóry są stopniowo otwierane za zgodą służb epidemiologicznych. W gronie krajów, których obywatele mogą je przekroczyć, znalazła się m.in. Polska, a także Chorwacja, Słowenia, Austria, Niemcy, Czechy, Węgry, Łotwa, Azerbejdżan, Luksemburg, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Izrael, Północna Macedonia, Irlandia i Finlandia.

Pomimo globalnego załamania branży turystycznej, spowodowanego zagrożeniem COVID-19, mamy nadzieję, że wkrótce sytuacja zdrowotna na świecie ustabilizuje się. W Czarnogórze w pełni zostały wdrożone przepisy i środki, zalecane przez właściwe światowe organy ds. zdrowia. Przykładamy szczególną wagę do części dotyczącej bezpieczeństwa gości. Jesteśmy gotowi do zapewnienia najwyższej jakości usług dla wszystkich odwiedzających nasz kraj. Pokazaliśmy, że jako państwo jesteśmy silni i zaangażowani w ochronę zdrowia w Czarnogórze, a tym samym w tworzenie bezpiecznego miejsca dla obywateli i turystów – mówi Željka Radak Kukavičić, dyrektor zarządzająca Narodowej Organizacji Turystycznej.

Jezioro Bukumirsko, fot. arch. redakcji

Aktualnie podejmowane są kolejne kroki, by jak najszybciej umożliwić funkcjonowanie branży turystycznej w nowej rzeczywistości. Zostały opracowywane procedury, które będą stosowane w hotelach, restauracjach i na plażach, aby zapewnić turystom i mieszkańcom maksymalne bezpieczeństwo.

Bar, fot. Sergej Zabijako

Nad wodą, dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu mebli wypoczynkowych, zapewniona zostanie bezpieczna odległość między plażowiczami. Ponadto, w celu utrzymania najwyższego poziomu czystości, dostępne będą również detergenty, chusteczki i środki dezynfekujące. Dodatkowy monitoring jakości wody morskiej będzie przeprowadzany co 10 dni. Turyści mają już do dyspozycji aplikację Montenegro Beaches na iOS, unikalną na skalę Europy. Zawiera ona bazę plaż i obiektów turystycznych, posortowanych według geolokalizacji użytkowników, dzięki czemu każdy, nawet w trybie offline, będzie mógł znaleźć najbliższe miejsce do bezpiecznego wypoczynku i informacje o tym, jak się do niego dostać. Odwiedzający dowiedzą się z niej także o jakości wody w danym miejscu, a nawet zapoznają się z ofertą restauracji do odwiedzenia po kąpieli, w których, dzięki aplikacji, można także zarezerwować zdalnie stolik.

Žurimovi, fot. arch. redakcji

Chwila wytchnienia wśród czarnogórskiej przyrody

Już wkrótce Narodowa Organizacja Turystyczna Czarnogóry zachęcać będzie do korzystania z uroków tego kraju, w którym można odpocząć w harmonii z naturą. Niedługo ruszy specjalnie przygotowana kampania z hasłem przewodnim „W bliskości z naturą”, w której podkreślone ma zostać piękno tamtejszych parków narodowych i atrakcyjne możliwości korzystania z lokalnej agroturystyki.

Na mapie turystycznej Czarnogóra jest postrzegana jako bezpieczny kierunek. Wierzymy więc, że w nadchodzącym czasie, po zażegnaniu kryzysu zdrowotnego, będziemy mogli gościć nawet więcej turystów niż dotychczas. Mamy bardzo różnorodną ofertę wypoczynku, tak więc, liczymy szczególnie na tych turystów, którzy cenią aktywne wakacje – podsumowuje Željka Radak Kukavičić, dyrektor zarządzająca Narodowej Organizacji Turystycznej.

Kanioning, fot. arch. redakcji

Turystyka jest główną gałęzią gospodarki w Czarnogórze i odpowiada za około 25% PKB. W ciągu ostatnich 10 lat wszystkie wskaźniki turystyczne odnotowywały stały wzrost, a dzięki inwestycjom w infrastrukturę, Czarnogóra staje się coraz częściej wybieranym kierunkiem turystycznym.

Pełna lista krajów, których obywatele mogą przyjechać i przebywać w Czarnogórze od 1 czerwca jest dostępna na stronie: https://www.ijzcg.me/me/novosti/covid-19-popustanje-mjera-u-medunarodnom-saobracaju

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics