Czeskie pałace i zamki zapraszają także w zimie
Czechy Europa

Czeskie pałace i zamki zapraszają także w zimie

Jeśli interesuje Was zwiedzanie zamków i pałaców, w Czechach nie będziecie zawiedzeni. Zapraszają turystów także w sezonie zimowym. Czekają tu na Was jarmarki świąteczne, imprezy kulturalne, programy dla dzieci, degustacje tradycyjnych potraw oraz inne atrakcje.

Podróżując po regionie zachodnich Czech, warto odwiedzić średniowieczny zamek Loket, malowniczo położony na występie skalnym, otoczony z trzech stron rzeką Ohrzą. Otwarta jest tu ciekawa wystawę narzędzi tortur, a także pięknej porcelany pochodzącej z okolicznych zakładów. (www.hradloket.cz)

Słynący z ogrodu różanego i monumentalnych barokowych stajni, pałac Děčín należy do najważniejszych zabytków północnych Czech. Niedawno otwarta została tutaj nowa trasa zwiedzania, która prezentuje dzieje rodu Thunów, dawnych właścicieli zamku. (www.zamekdecin.cz)

Podczas zimowej wycieczki do Czeskiego Raju warto zwiedzić neogotycki pałac Sychrov, siedzibę rodu Rohanów. W pięknym ogrodzie angielskim znajdują się romantyczne budowle, na przykład altana arcyksięcia Rudolfa oraz ruiny zamku Artura. Pałac tętni życiem przez cały rok. Odbywają się tutaj imprezy kulturalne, pokazy sokolnicze, nocne zwiedzania. (www.zamek-sychrov.cz)

palac-sychrov-fot-ladislav-renner
Pałac Sychrov, fot. Ladislav Renner

W Chlumcu nad Cidlinou w środkowych Czechach położony jest piękny pałac Karlova Koruna należący do rodu Kinskich (www.kinskycastles.com). Niedaleko leży pałac Radim oferujący między innymi bajkową trasę zwiedzania dla rodzin z dziećmi. (www.zamek-radim.eu)

Na zimowe zwiedzanie zaprasza jeden z najpiękniejszych czeskich pałaców, Hluboka nad Wełtawą w południowych Czechach. Inspiracją dla koronkowej, romantycznej budowli była architektura angielskiego zamku królewskiego Windsor. Ze względu na swój urok, jest ulubionym celem turystów a także filmowców, którzy chętnie wykorzystują bajkowy pałac do nagrywania filmów dla dzieci. (www.zamek-hluboka.eu)

palac-hluboka-nad-weltawa-fot-ladislav-renner
Pałac Hluboka nad Wełtawą, fot. Ladislav Renner

Już po raz szósty w sezonie zimowym otwarte będzie Muzeum Zamkowe w Czeskim Krumlovie. Goście będą mogli obejrzeć także eksponaty zwykle niedostępne dla zwiedzających. Muzeum mieści się w tzw. Zameczku, stojącym na drugim dziedzińcu, jednej z najstarszych i najcenniejszych budowli kompleksu zamkowego. Znajdziemy tu setki eksponatów, między innymi przedmioty codziennego użytku, jak na przykład zabytkowe lampy czy piece kaflowe. Można zwiedzić zbrojownię, mennicę, skarbiec z cennymi przedmiotami kultu, między innymi z relikwiami św. Reparaty, kinematograf, obejrzymy model zamku prezentujący jego wygląd z połowy XVI wieku. (www.castle.ckrumlov.cz)

zamek-czeski-krumlov-fot-libor-svacek
Zamek Czeski Krumlov, fot. Libor Sváček

Zamek Rožmberk w południowych Czechach , w ramach zimowej trasy zwiedzania, prezentuje prywatne apartamenty właścicieli zamku, szlacheckiego roku Buquoy. Goście będą mogli zajrzeć do jadalni, salonu i pracowni, a jeśli pogoda dopisze, także na Wieżę Angielską, z której rozciąga się piękny widok na miasto i całą okolicę. (www.hrad-rozmberk.eu)

W zimowe weekendy zaprasza także pałac Lednice na południu Moraw. Trasa zwiedzania obejmie między innymi piękne sale reprezentacyjne, salonik myśliwski, łazienkę, damską sypialnię, salonik chiński, salę rycerską, jadalnię, bibliotekę, salę balową i szklarnię. (www.zamek-lednice.com)

zamek-rozmberk-nad-weltawa-fot-ladislav-renner
Zamek Rožmberk nad Wełtawą, fot. Ladislav Renner

Z Pragi można wyruszyć na zimową wycieczkę na malowniczo położony Křivoklát, jeden z najstarszych i najsłynniejszych czeskich zamków. Pierwsze pisemne wzmianki o stojącym w tym miejscu drewnianym zamku myśliwskim pochodzą z roku 1109-1110 z Kroniki Kosmasa. Za panowania Przemysła Ottokara II został przebudowany w rozległą kamienną budowlę. Późnogotycki kształt otrzymał za panowania Władysława II Jagiellończyka na przełomie XV i XVI wieku. (www.krivoklat.cz)

Leżący w pobliżu Pragi Karlsztejn, najpopularniejszy z czeskich zamków, należy także niewątpliwie do najpiękniejszych. Przypomina najlepsze okresy czeskich dziejów: założony został przez króla Karola IV. Karlsztejn także będzie czynny dla turystów w sezonie zimowym. (www.hradkarlstejn.cz)

 

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics