Dalat śmiało można nazwać najprzyjemniejszym miastem w Wietnamie – na pewno jeśli chodzi o pogodę. Ta położona na wysokości 1500 m.n.p.m. wietnamska stolica zakochanych (oraz „miasto kwiatów”, jak nazywają ją inni) charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami przez wszystkie miesiące w roku.
Po wizycie w upalnym Mui Ne lub Nha Trang, bo zazwyczaj stąd przybywają podróżni, jest to prawdziwe wybawienie dla przegrzanego organizmu. Lokalni mieszkańcy mają łagodne usposobienie i można liczyć na ciepłe przyjęcie z ich strony – nie grozi nam natręctwo sprzedawców znane choćby z ulicy Pham Ngu Lao w Ho Chi Minh.
Da Lat jest ogromnie popularnym miastem wśród turystów krajowych. Wokół centralnie zlokalizowanego jeziora Xuan Huong zawsze można spotkać wietnamskie pary szalejące na tandemowych rowerach. Miasto to także centrum kultury „kawowej” – uliczne kafejki znajdziemy niemal na każdym rogu, a regionie zlokalizowanych jest wiele plantacji kawy.
Nie mniej popularnym napojem jest wino, tutejszy klimat sprzyja uprawie poszczególnych szczepów winorośli. Jeśli dodamy do tego liczne atrakcje turystyczne w samym mieście i piękne górskie krajobrazy okolicy, Da Lat może się okazać naszym najdłuższym przystankiem po tej części kraju.
Da Lat jest ośrodkiem młodym, jeszcze pod koniec XIX w. W okolicy znajdowały się jedynie niewielkie wioski górskich mniejszości etnicznych. Miasto zawdzięcza swoje powstanie Francuzom, którzy szukając ucieczki od tropikalnych temperatur wietnamskich nizin, założyli tutaj na początku XX w. górski resort. Plany urbanistyczne zostały nakreślone przez znanego francuskiego architekta tamtych czasów, Ernesta Herbarda.
Czasy największego rozkwitu przypadły na lata 40., kiedy miasto stało się prawdziwą letniskową stolicą Indochin. Fascynające są czarno-białe zdjęcia z tamtego okresu, pokazujące klasyczne automobile zaparkowane przd kolonialnymi willami i hotelami.
W tym samym czasie rozwinął się tu również przemysł związany z elektrowniami i rolnictwo. W latach 1939 – 45 swoje urzędy ulokowała tutaj większość kolonialnej administracji i miasto funkcjonowało przez pewien czas jako oficjalna stolica Indochin.
Region Da Lat nie ucierpiał szczególnie podczas wojny amerykańsko-wietnamskiej, jedyne działania zbrojne w okolicy miały miejsce podczas ofensywy w Tet w 1968r. Zakończyły się one pozostawieniem kontroli nad miastem aż do zakończenia konfliktu w rękach sił południowowietnamskich. Przez kolejne dekady miasto w dalszym ciągu rozwijało się jako popularny ośrodek wypoczynkowy i tak jest aż do dziś – turystyka jest głównym czynnikiem napędzającym miejscową gospodarkę.
DOJAZD
Do Da Lat można dojechać autobusem z Ho Chi Minh. Jednakże ze względu na słaby stan dróg i duże zatłoczenie taki transport zajmuje nawet 7 – 8 godzin, pomimo że obie miejscowości dzieli dystans jedynie ok. 300 km. Znacznie szybciej można dostać się tutaj samolotem np. linii VietJet, lot trwa ok 30 min.
Da Lat warto odwiedzić jeśli się ma dosyć hałasu, smogu i upałów. Panuje w nim przyjemna temperatura i ma kilka ciekawych miejsc.