Da Lat – najprzyjemniejsze miasto w Wietnamie
Azja Miejsca Wietnam

Da Lat – najprzyjemniejsze miasto w Wietnamie

Położone w centrum miasta sztuczne jezioro Xuan Huong jest ulubionym miejscem spacerów mieszkańców miasta, fot. TravelCompass.pl

Dalat śmiało można nazwać najprzyjemniejszym miastem w Wietnamie – na pewno jeśli chodzi o pogodę. Ta położona na wysokości 1500 m.n.p.m. wietnamska stolica zakochanych (oraz „miasto kwiatów”, jak nazywają ją inni) charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami przez wszystkie miesiące w roku. 

Położony niedaleko miasta Da Lat wodospad Datanla. Można tu odpocząć pośród pięknej natury lub zjechać kolejką saneczkową, fot. TravelCompass.pl

Po wizycie w upalnym Mui Ne lub Nha Trang, bo zazwyczaj stąd przybywają podróżni, jest to prawdziwe wybawienie dla przegrzanego organizmu. Lokalni mieszkańcy mają łagodne usposobienie i można liczyć na ciepłe przyjęcie z ich strony – nie grozi nam natręctwo sprzedawców znane choćby z ulicy Pham Ngu Lao w Ho Chi Minh.

Chętnie odwiedzany przez młode pary Ogród Kwiatów położony przy jeziorze Xuan Huong, fot. TravelCompass.pl
Z racji dogodnego klimatu Da Lat słynie z upraw m.in pysznych truskawek. Sprzedawcy są tu jednak bardzo uprzejmi i nie są namolni, fot. TravelCompass.pl

Da Lat jest ogromnie popularnym miastem wśród turystów krajowych. Wokół centralnie zlokalizowanego jeziora Xuan Huong zawsze można spotkać wietnamskie pary szalejące na tandemowych rowerach. Miasto to także centrum kultury „kawowej” – uliczne kafejki znajdziemy niemal na każdym rogu, a regionie zlokalizowanych jest wiele plantacji kawy.

Nie mniej popularnym napojem jest wino, tutejszy klimat sprzyja uprawie poszczególnych szczepów winorośli. Jeśli dodamy do tego liczne atrakcje turystyczne w samym mieście i piękne górskie krajobrazy okolicy, Da Lat może się okazać naszym najdłuższym przystankiem po tej części kraju.

Miasto Da Lat, fot. TravelCompass.pl

Da Lat jest ośrodkiem młodym, jeszcze pod koniec XIX w. W okolicy znajdowały się jedynie niewielkie wioski górskich mniejszości etnicznych. Miasto zawdzięcza swoje powstanie Francuzom, którzy szukając ucieczki od tropikalnych temperatur wietnamskich nizin, założyli tutaj na początku XX w. górski resort. Plany urbanistyczne zostały nakreślone przez znanego francuskiego architekta tamtych czasów, Ernesta Herbarda.

Widok z hotelu Da Lat Palace na miasto i jezioro, fot. TravelCompass.pl
Letni Pałac Bao Dai, jest rezydencją Bao Dai, ostatniego wietnamskiego możnowładcy z dynastii Nguyen, fot. TravelCompass.pl

Czasy największego rozkwitu przypadły na lata 40., kiedy miasto stało się prawdziwą letniskową stolicą Indochin. Fascynające są czarno-białe zdjęcia z tamtego okresu, pokazujące klasyczne automobile zaparkowane przd kolonialnymi willami i hotelami.

Główna brama wjazdowa do ogrdów Pałacu Bao Dai, fot. TravelCompass.pl

W tym samym czasie rozwinął się tu również przemysł związany z elektrowniami i rolnictwo. W latach 1939 – 45 swoje urzędy ulokowała tutaj większość kolonialnej administracji i miasto funkcjonowało przez pewien czas jako oficjalna stolica Indochin.

Salon w pałacu z postaciami Bao Dai i jego żony, fot. TravelCompass.pl

Region Da Lat nie ucierpiał szczególnie podczas wojny amerykańsko-wietnamskiej, jedyne działania zbrojne w okolicy miały miejsce podczas ofensywy w Tet w 1968r. Zakończyły się one pozostawieniem kontroli nad miastem aż do zakończenia konfliktu w rękach sił południowowietnamskich. Przez kolejne dekady miasto w dalszym ciągu rozwijało się jako popularny ośrodek wypoczynkowy i tak jest aż do dziś – turystyka jest głównym czynnikiem napędzającym miejscową gospodarkę.

Dolina Miłości to miejsce, które ma podtrzymywać wizję Da Lat jako miasta zakochanych. Na obszarze parku położonego przy niewielkim jeziorze można spacerować pomiędzy żywopłotami w kształcie serca i nietypowymi pomnikami, np. dłoni ułożonych w geście zaręczyn, fot. TravelCompass.pl
Alejki w Dolinie Miłości, fot. TravelCompass.pl
Szalony Dom to unikatowy budynek, którego zdjęcie można znaleźć na wielu pocztówkach z Da Lat, fot. TravelCompass.pl
Szalony Dom zaliczany jest do najdziwniejszych konstrukcji na świecie. Jego właścicielka wybudowała go w stylu przypominającym znane z Barcelony fantazyjne budynki zaprojektowane przez Gaudiego. Jego wnętrze to prawdziwy labirynt z parku rozrywki. Dom jest otwarty dla zwiedzających, fot. TravelCompass.pl

DOJAZD

Do Da Lat można dojechać autobusem z Ho Chi Minh. Jednakże ze względu na słaby stan dróg i duże zatłoczenie taki transport zajmuje nawet 7 – 8 godzin, pomimo że obie miejscowości dzieli dystans jedynie ok. 300 km. Znacznie szybciej można dostać się tutaj samolotem np. linii VietJet, lot trwa ok 30 min.

One Comment

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics