Dolina Stubai w Austrii, zima w wielkim stylu.
Austria Europa Miejsca

Dolina Stubai w Austrii, zima w wielkim stylu.

Pomysłowość mieszkańców Doliny Stubai nie zna granic.  Prześcigają się proponowaniu coraz nowszych atrakcji  i powiększaniu możliwości spędzenia zimowego urlopu. Na nadchodzący sezon zimowy 2016/17 region przygotował liczne atrakcje i nowości. W październiku uruchomiona zostanie supernowoczesna, trójlinowa kolejka gondolowa 3S Eisgratbahn na lodowiec Stubai, a w lutym 2017 roku odbędzie się premiera wielkiego widowiska „GAIA – Stubai Mother Earth”.

Dolina Stubai (niedaleko Innsbrucka) w ostatnich latach znacznie wzbogaciła ofertę sportów zimowych. Ośrodki narciarskie wprowadziły nowoczesne udogodnienia, a w całej dolinie przygotowano dodatkowe atrakcje (poza klasyczną jazdą na nartach) oraz ciekawe oferty dla rodzin z dziećmi. Pod względem pomysłowości, zaradności oraz dbałości o rozwój turystyczny i promocję mieszkańcy Doliny Stubai przodowali już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy to rozbudowano i otworzono ośrodek narciarski na lodowcu Stubai.

STG_druck_skifahren_AndreSchoenherr_16_05_print

 3S Eisgratbahn – nowiutka kolejka gondolowa na Lodowiec Stubai

Od 1973 roku najważniejszą trasą komunikacyjną w dolinie była kolejka na Eisgrat, która przewoziła gości na wysokość 2 900 metrów n.p.m. Wiosną tego roku uroczyście przeszła „na emeryturę”, a jej miejsce zajęła nowa kolejka gondolowa 3S Eisgratbahn, której uruchomienie planowane jest na 22 października 2016 r. Posiada łącznie 4,7 km długości oraz systemem LEITNER ropeways i jest najdłuższą trójlinową kolejką w Alpach. W ciągu 11 minut pokonuje trasę od nowej stacji dolnej Mutterberg (z depozytem na narty), położonej na wysokości 1 697 metrów n.p.m., przez rozbudowaną stację pośrednią Fernau, aż do górnej stacji Eisgrat na wysokości 2 900 m n.p.m. W sumie ma do pokonania 1 200 metrów w pionie i 7 kolumn wspierających. Z przepustowością 3 000 osób na godzinę, kolejka będzie mogła przewieźć dwa razy więcej pasażerów niż dotychczas. Na uwagę zasługują również gondole, zaprojektowane przez włoskich guru wzornictwa ze studia Pininfarina. Każda z nich ma 24 skórzane siedzenia, 8 miejsc stojących oraz bezpłatne WiFi. Dzięki przebudowie, możliwe było utworzenie nowej trasy zjazdowej z Fernau do doliny.

GAIA_05_Credit_Sartori & Thaler_Guenther Egger_Andre Schoeherr_Shutterstock_01_print

Wielki spektakl multimedialny „GAIA – Stubai Mother Earth”

W sezonie zimowy 2016/17 nie tylko infrastruktura Doliny Stubai kusi narciarzy nowatorskimi rozwiązaniami, ale także wyjątkowe widowisko kulturalne. Ziemia się zatrzęsie podczas premiery narciarsko–taneczno-multimedialnego przedstawienia „GAIA – Stubai Mother Earth”, które odbędzie się 17 lutego 2016 r. w Neustift. Śnieżne stoki dzielnicy Milders zostaną zamienione w zapierającą dech w piersiach scenerię, na tle której rozegra się przejmująca historia, nigdy wcześniej w Tyrolu nie ukazana w ten sposób. Pomysłodawcą, choreografem i reżyserem widowiska jest Enrique Gasa Valga, światowej sławy tancerz, choreograf i dyrektor baletu w teatrze Tiroler Landestheater. Wieloletnie doświadczenie Sztubajczyków związane ze śniegiem i sportami zimowymi pozwoliło stworzyć wyjątkową, plenerową scenę dla tego bezprecedensowego spektaklu, będącego połączeniem tańca, jazdy na nartach, emocjonującej muzyki i pokazów multimedialnych. Przedstawienie „GAIA – Stubai Mother Earth” zostanie wystawione dwukrotnie: 17 i 24 lutego 2017 r. o godz. 18:30 przy stacji kolejki Sonnberglift w Neustift/ Milders.

GAIA_04_Credit_Atzgerei_Peter Schoenhardt_web sm

Nowoczesne ośrodki narciarskie

Popularne ośrodki sportów zimowych posiadają różnorodne tereny narciarskie, obsługiwane przez nowoczesne kolejki linowe. Cztery z nich znajdują się w Dolinie Stubai, a ich operatorzy stale inwestują w rozwój infrastruktury i udogodnień dla gości, co przekłada się na rozkwit turystyki w całej dolinie.

Podczas tegorocznej zimy na Lodowcu Stubai, narciarze mogą liczyć na jeszcze większą frajdę: szybciej wjadą na stoki dzięki nowej kolejce gondolowej 3S Eisgratbahn oraz będą mogli zjechać nowym, 3,8-kilometrowym szlakiem narciarskim z Fernau do doliny. Szeroką ofertę tras i nartostrad dopełnia snowpark Stubai Zoo, szlaki polecane freeriderom przez Powder Department, trasy zjazdowe BIG Family Funslope i BIG Family Boardercross dla rodzin z dziećmi oraz jaskinia lodowa (Eisgrotte), która pozwala zajrzeć w głąb lodowca. Tutejsza wykwintna restauracja Schaufelspitz jest najwyżej położoną restauracją w Alpach, która otrzymała 2 toczki kucharskie od kulinarnego przewodnika Gault Millau.

Komfortowy wjazd do ośrodka narciarskiego Schlick 2000 zapewnia 6-osobowa kolejka krzesełkowa Zirmachbahn z podgrzewanymi siedzeniami. W Schlick 2000, na wysokości ok. 1600 m n.p.m., znajduje się szlak do narciarstwa biegowego, idealny do treningu wysokościowego. Można tu również pojeździć w nocy na sankach (emocje gwarantowane) lub obejrzeć zmodyfikowany pokaz narciarski „Night of Colours”.

Ośrodek Elfer przy Neustift konsekwentnie specjalizuje się w saneczkarskiej zabawie. Już po raz drugi u stóp ogromnego zegara słonecznego odbędzie się festiwal Rodeltestival (13-14 stycznia 2017 r.), poświęcony temu sportowi. Będzie można przetestować najnowszy sprzęt wiodących producentów z Austrii, Niemiec i Włoch. Ambitniejsi saneczkarze mają do swojej dyspozycji trasę „Freaky Eleven”, gdzie mogą poćwiczyć idealne skręty.

Natomiast ośrodek Serles przy Mieders wyróżnia się ponad 20-kilometrami tras do zimowych, pieszych wędrówek. Stoki i dziecięca trasa Kinderland przy dolnej stacji kolejki mają zapewniony śnieg przez cały sezon, dzięki zbiornikowi wodnemu o pojemności 50 000 m3 oraz ulepszonemu systemowi naśnieżania.

BIG_Family_Eisthron_print__3_fot _Stubaier_Gletscher_Andre_Schönherr- web sm

Atrakcje poza stokami narciarskimi

Niektóre zimowe atrakcje, początkowo wymyślone i wdrożone w Dolinie Stubai, stały się dostępne także w innych destynacjach, jednak nie w takim stopniu, jak w dolinie.

Warto pamiętać, że w Dolinie Stubai dzieci do dziesiątego roku życia mogą podróżować bezpłatnie w towarzystwie osoby dorosłej ze ski passem, jak również mieć zapewnioną pełną opiekę w ramach programu BIG Family Stubai (usługi płatne). Program obejmuje placówki partnerskie BIG Family charakteryzujące się przyjaznym nastawieniem do rodzin z dziećmi, w tym kwatery dostosowane do ich potrzeb, o korzystnej relacji ceny do jakości. O skuteczności podejmowanych działań świadczy wielokrotnie zdobywany tytuł „najbardziej przyjaznego rodzinie regionu w Alpach”.

Dolina Stubai przoduje w dziedzinie saneczkarstwa. Jako pierwszy region w Tyrolu otrzymała dla wszystkich 12 torów zjazdowych tyrolskie certyfikaty jakości, przyznawane naturalnym torom saneczkowym, spełniającym wyznaczone standardy bezpieczeństwa. Jest to rezultat stałych ulepszeń tych tras, widocznych w zapewnianiu sztucznego śniegu, przygotowywaniu nawierzchni, zwiększeniu wydajności nocnego oświetlenia oraz poprawie bezpieczeństwa i oznaczeń torów. Z ponad 40 kilometrami tras, Dolina Stubai stanowi jeden z największych terenów saneczkarskich w Tyrolu.

Dolina Stubai – w trosce o komfort

Dolina Stubai (Dolina Sztubajska) w Austrii leży w pobliżu Innsbrucku, stolicy kraju związkowego Tyrol. Dzięki autostradzie wiodącej przez przełęcz Brenner dolina ma dobre połączenie drogowe z Niemcami, Szwajcarią, Włochami oraz innymi regionami Austrii. Dolina Stubai ma długość 35 kilometrów i jest otoczona 80 lodowcami oraz 109 szczytami o wysokości ponad 3 tys. m n.p.m. Pięć najważniejszych miejscowości to: Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders i Schönberg.

Całoroczna oferta doliny odpowiada potrzebom tych, którzy preferują aktywny urlop. Lodowiec Stubai, jeden z największych lodowcowych terenów narciarskich w Austrii, gwarantuje obecność śniegu na stokach od października do czerwca. Od połowy października nowoczesna kolejka gondolowa 3S Eisgratbahn, z nową stacją dolną oraz przebudowaną pośrednią i górną, będzie mogła szybko i komfortowo przewieźć ok. 3 tysiące osób w ciągu godziny na wysokość 2 900 m n.p.m.

Zakwaterowanie, odpowiadające różnym wymaganiom, oferuje tutejsza baza noclegowa: jeden hotel 5-gwiazdkowy, dwa hotele 4-gwiazdkowe superior, 32 hotele 4-gwiazdkowe, dwa hotele 3-gwiazdkowe superior, 28 hoteli 3-gwiazdkowych o wysokim standardzie oraz ok. 4 700 miejsc w apartamentach na wynajem, pensjonatach, tradycyjnych gospodarstwach rolnych i trzech polach namiotowych.

Dolina Stubai (Dolina Sztubajska) ma to wszystko, co jest potrzebne dorosłym i dzieciom do spędzenia udanego urlopu zimowego. To dlatego Dolinę Stubai kilkukrotnie wybierano na „najbardziej przyjazny rodzinie region narciarski w Alpach“. Na gości czeka dobra zabawa na doskonale przygotowanych trasach zjazdowych w czterech ośrodkach narciarskich: na lodowcu Stubai, w Schlick 2000 (przy Fulpmes), rodzinnym centrum Serlesbahnen (przy Mieders) oraz w Elferbahnen (przy Neustift). W Dolinie Stubai rozmaite sporty zimowe są równie popularne co klasyczna jazda na nartach.

W programie tegorocznego sezonu zimowego znalazł się wyjątkowy spektakl multimedialny „GAIA – Stubai Mother Earth”, zachwycające wizualnie widowisko, będące połączeniem jazdy na nartach, tańca, muzyki i animacji świetlnych. Śnieżny stok w Neustift stanie się naturalną sceną dla bajkowej opowieści, wystawionej przez światowej sławy choreografa Enrique Gasa Valga. Premiera odbędzie się w piątek 17 lutego 2017 r. w dzielnicy Milders w Neustift, a kolejne przedstawienie – 24 lutego 2017 r. Następna szansa na obejrzenie tego widowiska będzie dopiero w 2018 r.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.stubai.at. Znajduje się tam wyszukiwarka miejsc noclegowych, umożliwiająca znalezienie odpowiedniego zakwaterowania. Dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na email info@stubai.at lub dzwoniąc pod numer: +43 (0)5018810. (TC)

Źródło: materiały prasowe

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics