Deklaracja Smart Cities na szczycie turystyki miejskiej w Kazachstanie
Aktualnosci BIZNES

Deklaracja Smart Cities na szczycie turystyki miejskiej w Kazachstanie

Liderzy miast z całego świata spotkali się w stolicy Kazachstanu Nur-Sultan na Światowym szczycie turystyki miejskiej zorganizowanej przez Światową Organizację Turystyki (UNWTO). Szczyt cieszył się najwyższym poparciem politycznym, a prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokajew spotkał się z sekretarzem generalnym UNWTO Zurabem Pololikaszwilim przed oficjalnym otwarciem, które poprowadzili premier Askar Mamin i burmistrz Nursułtana Ałtaj Kulginow.


Zgodnie z nową agendą miejską ONZ i celami zrównoważonego rozwoju, ósma edycja globalnego szczytu turystyki miejskiej UNWTO koncentrowała się na koncepcji „inteligentnych miast, inteligentnych miejsc docelowych”. Przedstawiciele z ponad 80 krajów, w tym 10 burmistrzów, wiceburmistrzów, a także ministrowie turystyki i przedstawiciele sektora prywatnego, badali, w jaki sposób rozwój inteligentnych miejsc docelowych w miastach może przyczynić się do rozwiązania złożonych problemów turystyki miejskiej na całym świecie.

Przez dwa dni dyskusje koncentrowały się na „pięciu filarach” inteligentnych miejsc docelowych – innowacjach, technologii, dostępności, zrównoważonym rozwoju i zarządzaniu. Na tej podstawie przedstawiciele władz krajowych i miast na szczycie oficjalnie przyjęli Deklarację Nur-Sultana w sprawie „Inteligentnych miast, inteligentnych miejsc docelowych”. Deklaracja uznaje rosnącą popularność miast jako miejsc turystycznych i ich potencjał do stymulowania rozwoju społeczno-gospodarczego oraz promowania i zachowania wyjątkowej kultury.

Ałma Ata, fot. arch. redakcji

Przyjmując Deklarację, miejsca docelowe zgadzają się również działać na rzecz zwiększenia wkładu turystyki w Cel 11 Agendy Zrównoważonego Rozwoju ONZ – aby „uczynić miasta i osiedla ludzkie integracyjnymi, bezpiecznymi, odpornymi i zrównoważonymi”. Deklaracja jest również zgodna z Globalną Konwencją Etyki Turystyki UNWTO, pierwszą tego typu konwencją przyjętą podczas ostatniego Zgromadzenia Ogólnego UNWTO w Sankt Petersburgu

Podczas otwarcie szczytu sekretarz generalny UNWTO, Pololikaszwili, powiedział: „Inteligentne miasta mają ogromny potencjał, aby wywrzeć pozytywny wpływ nie tylko na życie mieszkańców, ale także na doświadczenia turystów, a liderzy miast są najlepiej przygotowani do podejmowania ważnych decyzji. Szczyt był wyjątkową okazją do pogłębienia wiedzy, aby zidentyfikować wyzwania, przed którymi stoją miasta, gdy liczba turystów wciąż rośnie na całym świecie, oraz poszukać rozwiązań, aby wzrost ten mógł być odpowiednio zarządzany i wykorzystany do wprowadzenia pozytywnych zmian dla wszystkich”

W trakcie szczytu odbyło się spotkanie na wysokim szczeblu pomiędzy Pololikaszwilim i  prezydentem Tokajewem w celu przedyskutowania temata turystyki kazachskiej, która staje się jednym z najszybciej rozwijających się sektorów w regionie Azji Środkowej. W celu dalszego poparcia Kazachstanu, jak i dla udzielenia jej szerszego mandatu w UNWTO, Pololikaszwili spotkał się dodatkowo z premierem Askarem Maminem, ministrem kultury i sportu, Aktoty Raimkulową oraz ministrem opieki zdrowotnej Yelzhanem Birtanovem.  (TC)

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: