Jeszcze 7 lat temu Egipt triumfował na liście najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych przez Polaków. Pewna pogoda oraz bogactwo kulturowe sprawiały, że zainteresowanie tym krajem rosło z roku na rok. Wydarzenia z ostatnich lat mocno zachwiały ruchem turystycznym, lecz teraz z wakacyjnych kierunków ulubionych przez Polaków znów najszybciej rośnie Egipt.
Egipt znów hitem wśród wakacyjnych kierunków
Egipt do kilkunastu lat był najpopularniejszym celem podróży dla Polaków. Co roku kraj ten odwiedzało około 600 tysięcy osób z Polski co oznacza, że co trzeci klient biur podroży planujący zagraniczne wakacje wybierał właśnie ten kierunek. Turystyka odgrywa kluczową rolę dla rozwoju całego Egiptu. Każdego roku przyjeżdżało tu niespełna 15 milionów turystów. (dane z 2010 roku)i co daje blisko 13 miliardów dolarów przychodów z turystyki rocznie.
W związku z sytuacją polityczną, liczba turystów decydujących się na wypoczynek w Egipcie drastycznie spadała. Dla tego kraju priorytetowe było przywrócenie intensywnego ruchu turystycznego. Wygląda na to, że zaczyna się to udawać, ponieważ w Polsce ostatnio wycieczki do Egiptu sprzedają się w zaskakującym tempie. Według danych z raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystykiii w okresie wyłącznie od 20 do 26 lutego br., wśród dwudziestu najpopularniejszych kierunków w ostatnim tygodniu znalazły się aż trzy egipskie miejscowości. Były to: na miejscu dziewiątym Marsa Alam, na dziesiątym Hurghada, a na dwudziestym Szarm El-Szejk. Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2017 liczba klientów kupujących ofertę egipską wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego sezonu o ponad trzy czwarte. Egipt uplasował się na podium wśród najchętniej kupowanych ofert w okresie od 1 listopada 2016 do 31 października 2017 roku. Przed nim króluje Grecja i Hiszpania, zaś za nim znalazły się Turcja, Bułgaria, Włochy, Chorwacja, Portugalia, Albania i Dominikana. W zeszłym roku Egipt zajmował miejsce zaraz za podium, ustępując Turcji. Egipt jest krajem, który ma dotąd największą dynamikę wzrostu sprzedaży w porównaniu z tym samym okresem sprzed roku – 79 procent!
Cena wizy bez zmian
Jadąc do Egiptu na wczasy, każdy turysta musi mieć paszport oraz wizę. W chwili przekraczania granicy egipskiej paszport musi być ważny jeszcze przez co najmniej sześć miesięcy, a obywatele polscy zobowiązani są do wykupienia wizy turystycznej ważnej miesiąc. W ostatnim czasie pojawiały się informacje z Egipskiego Ministerstwa Turystyki na temat ewentualnej podwyżki cen wiz do tego kraju. Ostatnia podwyżka ceny miała miejsce w 2014r., z 10$ do 25$ od osoby. Zgodnie z oficjalnym marcowym komunikatem wygłoszonym w tej sprawie przez Ministra Turystyki Egiptu, cena wiz nie ulegnie zmianie, nadal będzie wynosić 25$ dla wizy miesięcznej oraz 60$ dla wizy wielokrotnego użytku ważnej przez 6 miesięcy. Dodatkowo za kilka miesięcy Egipt uruchomi system do elektronicznego wystawiania wiz. Za dokumenty uzyskane przez internet nie trzeba będzie ponosić żadnych dodatkowych opłat, poza podstawową ceną wizy.
Bezpieczeństwo na egipskich lotniskach
Od czerwca zeszłego roku ogłoszono w Egipcie początek wdrażania nowoczesnego systemu ochrony lotnisk. Egipcjanie współpracują z Anglikami, Francuzami i Rosjanami, którzy podpowiadają rozwiązania zarówno techniczne, jak i te dotyczące przeszkolenia pracowników lotnisk. Państwowa firma zarządzająca lotniskami i lotnictwem w Egipcie (Holding Company for Airports and Air Navigation) rozpoczęła instalowanie systemu do biometrycznego kontrolowania dokumentów pracowników portów lotniczych w Hurghadzie i w Szarm el-Szejk. Egipski minister lotnictwa cywilnego podał, że kraj wydał już 42 miliony dolarów na szkolenia i rozwój systemu bezpieczeństwa na lotniskach.
Nie tylko Sfinks i Piramidy
Egipt, to nie tylko pewna pogoda, ale przede wszystkim bogactwo kulturowe. Poczynając od jednego z siedmiu cudów świata czyli Piramidy Cheopsa i leżącego nieopodal Sfinksa, Egipt ma do zaoferowania znacznie więcej. Wspaniałą propozycją jest wizyta w Luksorze, jednym z najpiękniejszych miast świata. Luksor nazywany jest „miastem pałaców” lub „największym muzeum pod gołym niebem”, ze względu na ogromną liczbę dobrze zachowanych starożytnych budowli. Tym bardziej, że na początku marca niemiecka misja archeologiczna, pracująca przy renowacji Kolosów Memnona w Luksorze, odkryła 66 posągów bogini Sechmet – bogini wojny, chorób i zemsty. Posągi są w bardzo dobrym stanie, niektóre przedstawiają bóstwo w pozycji siedzącej, inne w pozycji stojącej z „kluczem Nilu”- symbolem życia, w ręku oraz berłem z kwiatem papirusu. Natomiast już w przyszłym roku zostanie otwarte Grand Egyptian Museum czyli najnowsze i największe na świecie muzeum starożytności w Kairze, nieopodal Placu Tahrir. Projekt nowego muzeum powstał na początku XXI wieku, a kamień węgielny pod budowę monumentalnej budowli, został wkopany 5 stycznia 2002r. W muzeum będzie można podziwiać zabytki kultury starożytnego Egiptu, sięgając 7000 lat wstecz. Na 480.000 metrów kwadratowych zgromadzono 100.000 artefaktów.
Dane za Egipskim Centralnym Urzędem Statystycznym – CAPMAS (Central Agency for Public Mobilization and Statistics). Raport obejmuje 10. tydzień roku, czyli okres od 6 do 12 marca 2017 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX. Dane MerlinX pokazują prawdopodobnie wyniki nieco ponad połowy rynku. Nie zawierają jednak sprzedaży lub tylko mniejszą jej część, takich biur podróży jak Itaka, TUI, Rainbow czy Neckermann.
Źródło informacji: Arabskia Republika Egiptu
Zdjęcie: HypnoArt
(TC)