Aktualnosci LIFESTYLE

Dookoła Europy z festiwalem filmowym ArteKino 

Tylko do końca grudnia będzie można bezpłatnie obejrzeć 12 ciekawych filmów bez wychodzenia z domu. A nawet wygrać przelot w klasie business liniami Air France.


To już 7. edycja europejskiego festiwalu filmowego ArteKino, podczas którego tym razem pokazywane są filmy i dokumenty m.in. z Włoch, Hiszpanii, Portugalii. Serbii, czy Francji. Część z nich była wcześnie prezentowana na głośnych festiwalach filmowych w Berlinie, San Sebastian, Locarno czy Toronto i znalazła uznanie krytyków i publiczności. To obrazy mocne, czasem liryczne i radosne, poruszające się pomiędzy fikcją i dokumentem.  

Podczas festiwalu ArteKino będzie można zobaczyć m.in. hiszpańską koprodukcję Planeta (MFF Sundance), opowiadającą historię matki i córki, które w pogrążonym w kryzysie kraju walczą o utrzymanie poziomu życia, na jaki swoim zdaniem zasługują, Kolory Tobiego (MFF Saloniki) o transpłciowym nastolatku z małej węgierskiej wioski, czy film Sanremo (MFF Tallin), prezentujący historię miłości rodzącej się między Bruno i Dušą w domu starców, na przekór postępującej demencji. Inne interesujące pozycje to dwa filmy prezentowane na MFF San Sebastian –  Wściekły Błysk przedstawiający historię Isy, która za pomocą magnetofonu nagrywa wiadomości i wysyła je do samej siebie, oraz rumuńska produkcja Blue Moon o biznesmenie z małego miasteczka, popadającym w konflikt ze swoim kuzynem. Warto zwróć także uwagę na film Bohaterowie klasy pracującej, prezentowany na Berlinale 2022. Opowiada on o grupie nielegalnych pracowników budowlanych, pozostawionych bez pieniędzy i pozbawionych podstawowych praw, którzy są zdeterminowani, aby wygrać z nieuczciwym pracodawcą. To, co było zwykłą pracą na budowie, staje się walką na śmierć i życie.

Dyrektorem artystycznym Festiwalu ArteKino jest Olivier Père, francuski producent filmowy i  były dyrektor artystyczny Festiwalu w Locarno.  A całe wydarzenie jest organizowane dzięki wsparciu Unii Europejskiej  i Fundacji ArteKino.  

Wszystkie filmy można bezpłatnie obejrzeć na stronie arte.tv i kanale ARTE.tv na YouTubie z napisami w sześciu językach, w tym po polsku.  Co więcej, widzowie festiwalu ArteKino mogą wziąć udział w głosowaniu i wybrać najlepsze ich zdaniem produkcje. Zwycięski film otrzyma Europejską Nagrodę Publiczności w wysokości 20 000 euro. Na głosujących również czekają nagrody! 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics