Popularne produkcje fantasy gromadzą przed ekranami miliony widzów na całym świecie. Wielu z nich docenia nie tylko grę aktorską czy dopracowany scenariusz, ale podziwia lokalizacje, w których rozgrywają się fantastyczne fabuły. Fani mogą także podążyć śladami ulubionych postaci i wątków oraz na własnej skórze poczuć klimat niezwykłych miejsc znanych z ekranizacji. Diners Club Polska, wydawca karta płatniczych dla podróżników przedstawia miejsca, które posłużyły jako plany filmowe dla najpopularniejszych produkcji.
„Wiedźmin” – Węgry, Hiszpania, Polska
Druga część serialu „Wiedźmin” będzie miała premierę już 17 grudnia. Planując wyjazdy w 2022 roku, warto wiedzieć, w których krajach możemy spotkać ślady Geralta z Rivii.
Jednym z krajów, gdzie odbywały się zdjęcia do serialu były Węgry. Akcja miała miejsce m.in. w zamku Vajdahunyad w Budapeszcie, w jaskini Selima nieopodal miasta Tatabánya oraz w położonym nad jeziorem Öreg zamku Tata.
Część zdjęć do tej produkcji powstała na Wyspach Kanaryjskich: Gran Canarii, La Gomerze i La Palmie. Ekipa filmowa pracowała także w parku archeologicznym La Zarza, na Roque de los Muchachos, w sosnowych lasach El Paso oraz w La Cumbertita.
„Wiedźmin” zagościł również w Polsce. Za tło bitwy o Wzgórze Sodden posłużyły ruiny Zamku Ogrodzieniec, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
„Władca Pierścieni” – Nowa Zelandia
Fani serii „Władca Pierścieni” mają przed sobą spore wyzwanie, ponieważ zdjęcia do tych produkcji były realizowane aż w Nowej Zelandii. Ważnym miejscem w tym kraju jest filmowe Alexander Farm, gdzie powstało kilkadziesiąt domostw hobbitów. Znajdują się one w pobliżu miejscowości Matamata w północnej części Wyspy Północnej. Park Narodowy Tongariro jest uważany za pierwowzór Mordoru oraz Samotnej Góry. Warto odwiedzić także Park Regionalny Kaitoke, który posłużył jako plener do pierwszej części serii – jako książkowe Rivendell. Interesujące są także tereny wokół jeziora Wanaka w regionie Otago, gdzie kręcono sceny dziejące się w Isengardzie i Lothlorien.
„Gra o tron” – Chorwacja, Szkocja
Miejsca z serialu „Gra o tron” są już bardziej dostępne dla turystów z Polski, ponieważ zdjęcia były realizowane m.in. w Chorwacji. Znajdująca się w Splicie Twierdza Klis pojawiła się w 4 sezonie serialu, gdzie Khaleesi Daenerys wypowiedziała słynne słowa “injustice with justice“. Miasto Meereen, w którym Daenerys regenerowała siły, to właśnie prawdziwa twierdza Klis i średniowieczna twierdza górująca nieopodal Splitu. W tym mieście znajduje się Pałac Dioklecjana, cesarza rzymskiego gdzie nakręcono wiele scen z Daenerys Targaryen, m.in. w sali tronowej, w której odbywał się “trening” smoków.
Ważnym miejscem z serialu jest Dubrownik, urocze miasto na południu kraju, które stało się serialową Królewską Przystanią. To tutaj znajduje się m.in. Dom Nieśmiertelnego, w którym Khaleesi chodzi dookoła szukając głównego wejścia. W Dubrowniku można wspiąć się 175 kamiennymi schodami, aby zobaczyć miejsce, gdzie odbywał się turniej na cześć króla Joffreya.
Sceneria „Gry o tron” to także chłodne, szkockie tereny. Znacząca część serialowych ujęć powstała w zamku Doune, który znajduje się niedaleko Glasgow. Kompleks z XIV w. przekształcił się w Winterfell, siedzibę serialowych Starków.
Dzięki takim produkcjom jak „Wiedźmin” czy „Gra o tron” ich fani mogą odkrywać prawdziwe miejsca, często z fascynującą historią. Produkcje fantasy, dzięki portalom streamingowym są w ostatnich latach bardzo popularne, co może zachęcać widzów do podróży śladami bohaterów. Każdy wyjazd wiąże się z dużą dawką pozytywnych emocji, ale należy pamiętać o bezpieczeństwie, zwłaszcza w dobie pandemii. Takie ubezpieczenie może być dostępne np. w pakiecie karty płatniczej – mówi Anna Stankiewicz z Diners Club Polska.
„Diuna” – Jordania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Norwegia
Ekipa filmowa „Diuny” zawitała na Węgry, a sceny do filmu były realizowane w Budapeszcie.
Światy Atreides, Caladan były już filmowane w Norwegii. Wielka skała przy klifie Kinn Island jest znana jako Kinnaklova. Na plaży, gdzie Paul ogląda swój ostatni zachód słońca przed odjazdem do Arrakis były kręcone w Myresanden.
Ekipa filmowa odwiedziła też Bliski Wchód. Wiele scen było kręconych w dolinie Wadi Rum, w Jordanii, natomiast sceny z burzami piaskowymi przygotowano na pustyni Liwa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.