Film „Toni Erdmann” triumfatorem Europejskich Nagród Filmowych
LIFESTYLE

Film „Toni Erdmann” triumfatorem Europejskich Nagród Filmowych

10 grudnia, we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki odbyła się gala wręczenia Europejskich Nagród Filmowych, najważniejszych wyróżnień na starym kontynencie, odpowiedników amerykańskiego Oscara, przyznawanych przez członków Europejskiej Akademii Filmowej. Ceremonię poprowadził Maciej Stuhr, a na sali obecne były gwiazdy europejskiego kina, m.in. Pierce Brosnan, Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Volker Schlöndorff czy Małgorzata Szumowska.

Niekwestionowanym triumfatorem wieczoru okazał się film „Toni Erdmann” oraz jego reżyserka i scenarzystka Maren Ade. Nominowany w 5 kategoriach film zdobył wszystkie najważniejsze nagrody: dla Najlepszego Filmu, Najlepszego Reżysera, za Najlepszy Scenariusz oraz dla odtwórców głównych ról: Sandry Hüller (Najlepsza Aktorka) i Petera Simonischeka (Najlepszy Aktor). Maren Ade jest pierwszą kobietą-reżyserką w 29-letniej historii Europejskich Oskarów, której film zdobył główną nagrodę Akademii.

„Toni Erdmann” robi furorę na wszystkich festiwalach, na których się pojawi – od Cannes po Toronto. Zachwycają się nim również amerykańscy krytycy, co dobrze filmowi wróży w oskarowym wyścigu (film jest niemieckim kandydatem do Oscarów w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny). „Toni Erdmann” to pełna humoru historia napiętych relacji między trzydziestoletnią śmiertelnie poważną menadżerką, a jej nieustannie wygłupiającym się ojcem. Przewrotna, wzruszająca komedia o tym, co jest w życiu naprawdę ważne.

„Toni Erdmann” w polskich kinach od 27 stycznia 2017

OPIS FILMU

Pokazana w konkursie ostatniego festiwalu w Cannes komedia „Toni Erdmann” stała się wydarzeniem imprezy. W rankingu międzynarodowej krytyki prowadzonym przez magazyn Screen otrzymała najwyższe oceny spośród wszystkich filmów recenzowanych w ostatniej dekadzie. Najnowszy film Maren Ade („Wszyscy inni”) to pełna humoru historia napiętych relacji między trzydziestoletnią śmiertelnie poważną menadżerką, a jej nieustannie wygłupiającym się ojcem.

Winfred jest rozwiedzionym, emerytowanym nauczycielem gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom na niemieckich przedmieściach. Jego córka Ines – pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji – lubi mieć wszystko pod kontrolą równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna.

Polski zwiastun filmu „Toni Erdmann”:

„Toni Erdmann” to przewrotna, wzruszająca komedia o tym, co jest w życiu naprawdę ważne. To historia kobiety, która poświęciła wszystko dla pracy, ale będzie musiała przemyśleć wyznawane przez siebie wartości. Może to właśnie szalony Toni Erdmann pomoże jej odkryć coś, czego nałogowa pracoholiczka nie była w stanie dostrzec?

Źródło Gutek Film

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics