28 września w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędzie się inauguracja wystawy „Frida i Diego Rivera. Polski kontekst.” Wystawie będzie towarzyszył bogaty program wydarzeń – tym wystawy, pokazy filmowe, pokazy gastronomiczne, teatr, wykłady i kursy w 7 miastach Polski. Jest to przykład współpracy pomiędzy instytucjami, firmami oraz artystami z Meksyku i Polski. Dzień wcześniej w Ambasadzie Meksyku odbyła się konferencja prasowa, w której Ambasador Meksyku, zastępca dyrektora Centrum Kultury ZAMEK oraz przedstawiciele innych instytucji w Polsce ogłosili program kulturalny „Frida Kahlo w Polsce 2017”. Jest to najważniejszy program kulturalny, jaki został przedstawiony do tej pory przez Meksyk w Polsce.
Ambasador Meksyku podkreślił, że jest to najważniejszy projekt kulturalny, który przedstawił Meksyk w Polsce, nie tylko dlatego, że jest to pierwsza wielka wystawa prac Fridy Kahlo w Polsce, ale także z powodu bogatego programu równoległych wydarzeń, które odbędą się w 7 miastach Polski, z udziałem instytucji obu krajów.
Podczas konferencji prasowej poinformowano, że wystawa „Frida i Diego Rivera. Polski kontekst”, zostanie zainaugurowana 28 września w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Wystawa prezentuje prace obojga artystów z kolekcji Jacques i Natasha Gelman.
Część wystawy jest poświęcona współczesnej polskiej fotografce – Bernice Kolko, która pozostawała w bliskich relacjach z Fridą i Diego. Będzie można również podziwiać dzieła artystki Fanny Rabel urodzonej w Polsce, która była uczennica Diego Rivery, jak również prace, które były prezentowane podczas wielkiej meksykańskiej wystawy w Polsce w 1955 roku. To wyjaśnia „polski kontekst”, do którego nawiązuje tytuł.
Ambasador Alejandro Negrin wyjaśnił, że wielki projekt obejmuje równolegle szereg wydarzeń kulturalnych, które zostaną przedstawione w kilku miastach w Polsce”
Wystawa fotografii „Frida i Diego. Niech żyje życie!”, która obejmuje prace wielkich fotografów, między innymi Edwarda Westona, Manuela Alvareza Bravo i Guillermo Kahlo. (Warszawa, Wrocław, Łódź, Kraków).
Cykl filmowy „Meksyk Fridy Kahlo”, współorganizowany z Kinoteką Krajową Meksyku i Filmoteką Narodową w Warszawie (FINA). (Warszawa, Wrocław, Łodź, Kraków).
Prezentacje multimedialne dużego formatu prowadzone przez uznanego wykładowcę Gregorio Luke. (Warszawa, Poznań, Łódź).
Sztuka teatralna „Frida. Życie Sztuka Rewolucja”, autorstwa znanego reżysera i aktora Jakuba Przebindowskiego. W roli Fridy Kahlo wystąpi Martyna Kliszewska. (Warszawa).
Kurs „Meksyk Fridy Kahlo” prowadzony przez ekspertów z Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego w Meksyku (UNAM). (Warszawa).
Festiwal Gastronomiczny „Kuchnia Fridy Kahlo”. (Poznań, Kraków, Łódź).
Ołtarz Zmarłych poświęcony Fridzie Kahlo w Muzeum Etnograficznym w Warszawie i we współpracy z Muzeum Sztuki Ludowej Meksyku.
Ambasada objęła honorowym patronatem wydanie książki pod tytułem „Frida Kahlo” wydawnictwa „Widnokrąg”. (Poznań).
Wystawa faksymilnej edycji Kodeksu Boturini na Uniwersytecie Warszawskim.
Ambasador Meksyku podkreślił, że ten wielki projekt kulturalny jest częścią dynamicznego rozwoju stosunków Meksykańskich z Polską zwłaszcza, że w kwietniu br. prezydenci Enrique Pena Nieto i Andrzej Duda podpisali w stolicy Meksyku wspólna deklarację zatytułowaną „W kierunku partnerstwa strategicznego między Meksykiem a Polską”. (TC)
Źróło: Ambasada Meksyku