Gra o tron
KSIĘGARNIA ODKRYWCÓW LIFESTYLE

Gra o tron

Jak zachowują się koty, kiedy nie udają przemiłych istot? W stadzie spiskują i walczą o władzę jak ludzie. Każdy chce być przywódcą, każdy chce zostać królem. I naprawdę królem jest. Skądś to znamy. Zresztą, przeczytajcie sami ten rymowany, koci thriller polityczny!

Poemat „Koci król” mówi o władzy i jej pułapkach. Miasto kotów stoi przed wyborem nowego króla, a zostanie nim ten, który jako pierwszy przeskoczy wysoki mur. W szranki stają różne koty,  pręgowane, w kropki, w cętki, białe, czarne i rude. Korona jest wielką pokusą, ale jeszcze większa okazuje się przeszkoda, którą trzeba pokonać. Nic dziwnego, że część kotów rejteruje. Gdy królem zostaje biały kocur, zaczyna manipulować kocim społeczeństwem, które oddając się prostym przyjemnościom nie dostrzega zagrożenia. Koty mają zapewnione jedzenie i korzystają z różnych przywilejów. Jednocześnie jednak gnuśnieją, leniwieją i gubią gdzieś kocią czujność. Z pełnymi brzuchami i pustymi głowami żyją w zniewolonym świecie. Pojmą to dopiero wtedy, gdy dzięki kilku zbuntowanym kotom, wybuchnie rewolucja. Wywrotowcy wzniecą bunt i ruszą na barykady.

Kto będzie rządził miastem? Czy król zostanie obalony? Jak będzie wyglądać świat kotów? Adresatem książki, napisanej pięknie wierszem przez Ewę Karwan- Jastrzębską, są dzieci w wieku od 6 lat, które odczytają „Kociego króla” jako zabawną historyjkę o ulubionych zwierzętach, i dorośli, którzy docenią kontekst polityczny i społeczny poematu. „Koci król” jest dla wszystkich, którzy nie przepadają za snobstwem, prywatą i żądzą władzy. Koty maluję nie tylko ze względu na urodę, ale na fakt, że do dziś nie wiem, kto komu jest bardziej potrzebny, czy kot mnie, czy ja kotu”, dodaje  Józef Wilkoń, autor znakomitych kocich ilustracji w tej książce

 „Koci król” to druga wspólna książka Ewy Karwan-Jastrzębskiej i Józefa Wilkonia. Pierwsza, „Krowa kolorowa”, była zbiorem wierszy o krowach. Zwierzęta te, podobnie jak w oświeceniowych bajkach, mają ludzkie cechy: tęsknią, kochają, marzą i walczą o swoje prawa. Okazuje się, że od zwierząt można się bardzo dużo nauczyć, miłości, tolerancji i tego, jak czerpać radości z drobnych rzeczy.


„Koci Król”, Grupa Cogito.

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics