Warto marzyć
KSIĘGARNIA ODKRYWCÓW LIFESTYLE

Warto marzyć

Czy mądrość jest w cenie? Jak być szczęśliwym w świecie, który pędzi z szybkością super ekspresu? I dlaczego marzymy o podróżach? A może warto wsiąść do łupiny orzecha i popłynąć ku przygodom, jak to robią mali bohaterowie?

Przepięknie wydana książka „Powiedział księżyc” z cudownymi ilustracjami powinna jak najszybciej trafić w ręce najmłodszych czytelników.  Nie jest to ani bajka, ani typowa opowieść, ale zbiór krótkich, inspirujących wyobraźnię  rozmów Myszo-Ona z Księżycem. To właśnie on góruje nad Ziemią i staje się przewodnikiem po emocjonalnym świecie. O czym są te metaforyczne i trochę filozoficzne rozmowy? O przyjaźni i spełnianiu marzeń, o samotności i sile działania. Autorka Helena Sienkiewicz –Więcław pod płaszczykiem błahych sytuacji zgrabnie przemyca mądrości, które pozwolą najmłodszym lepiej zrozumieć otaczający ich świat.  Dlaczego warto dążyć do celu i dzielić się czymś z innymi? Czym jest miłość? Dzieci potrafią zadawać trudne pytania, na które nawet dorośli czasem nie znają odpowiedzi.

Rozmowy Księżyca z Mysz-Onem zostały zainspirowane barwnymi ilustracjami Ewy Pazyny, z zawodu archeolożki, łączącej zamiłowanie do starożytności z pasją rysowania. Stało się odwrotnie niż zazwyczaj – bo przecież najpierw było słowo, tu zaś ilustracje dały impuls do dialogu między dwoma światami: Ziemią i Księżycem, spotykającymi się  w magicznej chwili, kiedy zapada zmrok…

Księżyc do Mysz-Ona: Powiem ci coś ważnego. Zawsze czeka na ciebie statek, który może cię zabrać do czegoś nowego, do nowych mórz, lądów i ciebie samego. Musisz być tylko pewien, że chcesz wejść na pokład tego statku.

W innym miejscu Mysz-On pyta się Księżyca: Dlaczego niektórzy ciągle unoszą się nad ziemią?  I pada odpowiedź:  Fantazja dodaje skrzydeł, Mysz-Onie.

Księżyc: Marzenie o podróży jest marzeniem o wolności. Marzeniem bardzo ważnym, zwłaszcza dziś, kiedy musimy zostać w domu… (…)Pytasz Mysz-Onie, czy udało im się zrealizować marzenia? Tego nie wiem. Ale wiem, że marzenia są równie ważne jak codzienność.

To subtelna lekcja filozofii nie tylko dla najmłodszych. Dialogi podane w lekkiej, poetyckiej formie  z pewnością zainspirują  rodziców i ich dzieci do wspólnych rozmów. A wszystko to w bajecznej oprawie niezwykłej artystki Ewy Pazyny.  „Bardzo udana książka. Żałuję, że nie czytałem jej, gdy miałem pięć lat, byłbym dużo mądrzejszy… I jeszcze te magiczne ilustracje…” , dodaje Rafał Olbiński.

———————————-
„Powiedział Księżyc”, Grupa Cogito

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics