Trentino raj dla rowerzystów
sport Włochy

Trentino raj dla rowerzystów

Pięć regionów z doskonałymi ścieżkami i zapleczem dla rowerzystów. Ponad 8000 km świetnie przygotowanych i oznaczonych tras. Trentino to prawdziwy raj dla miłośników dwóch kółek. Sieć tras MTB obejmuje ponad 330 szlaków o różnym stopniu trudności wytyczonych w 14 popularnych regionach turystycznych. Ponadto, na terenie prowincji znajduje się osiem parków rowerowych, w których na dobrą zabawę liczyć mogą amatorzy downhillu.

Rower jest Waszą pasją? Preferujecie kolarstwo szosowe, e-bike’i, a może jazdę w górskim terenie? Jeżeli tak, zapraszamy do Trentino, rowerowego Eldorado. Wybierać tu można spośród tysięcy kilometrów doskonale przygotowanych i oznakowanych tras przystosowanych dla cyklistów o różnym stopniu zaawansowania, również dla rodzin z dziećmi; na terenie prowincji znaleźć też można bardzo wymagające szlaki oraz osiem parków rowerowych, które powstały z myślą o osobach lubiących smak adrenaliny i spragnionych mocnych wrażeń (Fassa Bike Resort, San Martino Bike Arena, Bike Park Garda Trentino, Paganella Bike Park, Val di Sole Bike Land, Brenta Bike Park and the Bike Park Lavarone).

Cross country, enduro lub downhill. Nie ważne, jaki rodzaj kolarstwa preferujecie – dziś zwiedzanie gór rowerem jest jednym z najbardziej popularnych form podróżowania.

Zażywszy na wspomnianą popularność, na terenie prowincji powstała Sieć szlaków MTB. Dziś Sieć obejmuje ponad 330 tras rozciągających się na długości ponad 8 tys. kilometrów. Większość z nich została wytyczona i oznakowana na terenie poszczególnych regionów, niemniej jednak, prócz szlaków zaliczanych do „Sieci”, w regionie znajduje się cały szereg ścieżek i dróg, z których również można bezpiecznie korzystać. Wśród wielu malowniczo położonych szlaków na szczególną uwagę z pewnością zasługuje trasa Dolomiti Brenta Bike, która wije się wokół Dolomitów Brenta. Składająca się z kilku etapów pętla liczy 171 km (przewyższenie 7700 m) i polecana jest rowerzystom o dobrej kondycji i sporych umiejętnościach. Przyjemność pedałowania przez Trentino jest tym większa, że szlaki wytyczone są w niezwykle pięknej scenerii, u stóp strzelistych gór i wśród zielonych dolin. Oczywiście, miłośnicy „grubych kół” liczyć mogą nie tylko na doskonale przygotowane i oznakowane trasy, ale również na kompletną infrastrukturę pozwalającą czerpać z jazdy prawdziwą przyjemność. Na jakie usługi możemy liczyć zwiedzając Trentino na dwóch kółkach? Wypożyczalnie i punkty serwisowe, stacje, w których można doładować e-bike’i, ścieżki downhillowe obsługiwane przez wyciągi, hotele i pensjonaty przystosowane do potrzeb rowerzystów, transport autobusowy, pomoc przewodników rowerowych i, oczywiście, liczne bary i restauracje, gdzie można posilić się próbując lokalnych specjałów i wina. Biorąc pod uwagę wspomniane udogodnienia, szczególnie godne polecenia jest pięć najlepszych regionów, które usatysfakcjonują najbardziej wymagających cyklistów.

San Martino Bike Arena, fot. arch redakcji

ALPE CIMBRA BIKE

Na płaskowyżach Trentino, na wysokości między 800 i 1900 m n.p.m. znajdują się trasy odpowiednie dla osób preferujących różne dyscypliny – all-mountain, cross country i enduro – wszystkie wytyczone w przepięknej scenerii, wiją się wśród świerkowych lasów, pól i pokrytych kwieciem pastwisk, u stóp majestatycznych „Bladych Gór”. Na miłośników downhillu czeka usytuowany w Lavarone Bike Park, natomiast rodziny z dziećmi korzystać mogą z łatwych, łagodnych ścieżek. W regionie Alpe Cimbra Bike znajdziemy również odpowiednie zaplecze i zakres usług dla rowerzystów. Nocleg zarezerwujemy w jednym z 26 hoteli rowerowych lub 11 domków. Co więcej, mniej wprawni cykliści liczyć mogą na pomoc przewodników. Liczne, odbywające się w sezonie imprezy, „przyjazne rowerzystom” jezioro Lavarone oraz kilkanaście czynnych latem wyciągów sprawia, że Alpe Cimbra to doskonały wybór na rowerowe wypady. Wśród szczególnie godnych poleceni szlaków wytyczonych w regionie Alpe Cimbra Bike wymienić należy:

  • Epic Tour (100 km dei Forti) – zróżnicowana i wymagająca trasa składająca się z trzech odcinków: 52,5 km wokół Folgarii, 23,95 km wokół Lavarone oraz 26,48 wokół Luserny;
  • Top Tour (Alpe Cimbra Tour – 63,8 km) – dość wymagająca pętla wiodąca z Luserny, przez Carbonare, dolinę Centa, Caldonazzo i z powrotem na Alpe;
  • Toraro Ring (19,2 km) – piękny pod względem widokowym szlak rozciągający się między Trentino i Veneto, wokół góry Toraro;
  • Oltresommo Bike Tour (34,3 km) – pętla, której początek i koniec znajduje się w Carbonare. Prowadzi u stóp Monte Rust, nad jezioro Lavarone, następnie w górę na Forte Cherle i z powrotem.
fot. © 2014 Ronny Kiaulehn

REGION DOLOMITI PAGANELLA BIKE

400 km łatwych tras i dróg prowadzących przez łąki i lasy. Znajdziemy tu również single traile dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych rowerzystów. Region odpowiedni dla osób preferujących jazdę na trasach lub all-mountain i enduro. W okolicy znajdziemy również trzy parki rowerowe i trzy pump tracki zlokalizowane w Molveno, Andalo i Fai della Paganella. Na jakie udogodnienia liczyć możemy w regionie Dolomiti Paganella Bike? Mapy, serwis autobusowy, wypożyczanie sprzętu, wyciągi górskie, przewodnicy, hotele i wiele innych atrakcji.

  • Epic Tour (Szlak Niedźwiedzia) – szlak składający się z 5 odcinków wyznaczonych w malowniczej scenerii Paganelli o długości 59 km i przewyższeniu 4 tys. metrów. Polecamy rowerzystom o dobrej kondycji i umiejętnościach technicznych;
<li><strong>Big Hero - Molveno</strong> – łatwy, 2-kilometrowy szlak, na który wyruszyć mogą nawet dzieci powyżej 8. roku życia. Jego początek znajduje się przy górskiej chacie La Montanara, a koniec nad pięknym jeziorem Molveno;</li>

– Willy Wonka – Andalo – 4-kilometrowa trasa, odpowiednia również dla początkujących amatorów dwóch kółek. Początek znajduje się przy górnej stacji gondoli Andalo – Doss Pela; przystanek warto zrobić w połowie drogi, przy stacji Dosson.

Więcej informacji: www.visitdolomitipaganella.it

Marzola, fot. pillow lab

REGION VAL DI FASSA BIKE

Val di Fassa to idealny region na aktywne wakacje, szczególnie godny polecenia tym z Państwa, którzy zwiedzanie okolicy chcą uskutecznić na dwóch kółkach. Rower górski, bardzo dobra kondycja fizyczna i determinacja to trzy warunki, które należy spełnić wybierając się na szlak “Sellaronda Mountainbike”, najlepszą w Dolomitach trasę off roadową. Odcinek ten pokonać można w ciągu jednego dnia, z lub bez pomocy przewodnika (warunkiem jest zakupienie karnetu Bikepass Sellaronda). Wyciągami dostaniemy się na przełęcze Gardena, Campolongo, Pordoi i Sella. Zjazdy wymagają umiejętności technicznych i w większości prowadzą przez single traile.

W dolinie znajduje się 29 hoteli rowerowych.

– Epic Tour (Val di Fassa Classic) – ponad 50-kilometrowa pętla ma początek i koniec w Moenie; prowadzi przez malowniczy region Alpe di Lusia, Soraga, Pozza i Vigo di Fassa;

– Top Trail (Infinity) – 7-kilometrowy odcinek wiodący z Pordoi do Canazei. Dość łatwa trasa, odpowiednia dla średnio zaawansowanych rowerzystów.

Więcej informacji: www.fassa.com

VALDISOLEBIKELAND

Val di Sole to miejsce słynące z doskonałych warunków do uprawiania kolarstwa. Region może poszczycić się rozbudowaną siecią dróg i ścieżek, z których korzystać mogą zarówno amatorzy rowerów, jak i motocykli. ValdiSoleBikeLand to naprawdę wyjątkowe miejsce na mapie Włoch. Na cyklistów czeka 20 szlaków obejmujących ponad 400 km tras. Szukacie mocnych wrażeń? Proszę bardzo – na spragnionych smaku adrenaliny cyklistów czeka 10 wymagających single traili i dwa parki rowerowe: Ponte di Legno – Tonale Bike Park (pierwszy rodzinny park rowerowy w Trentino) oraz park rowerowy w Commezzadura, w którym znajdują się trasy i przeszkody o zróżnicowanym stopniu trudności. Jeżeli na rower wybieracie się z dziećmi, polecamy odwiedzić Dziecięce Parki Rowerowe w Predazzo lub Folgaridzie oraz Skill Parki i Pump Tracki.

– Epic Tour (Great War Tour) – wymagająca dobrej kondycji i umiejętności ok. 60-kilometrowa trasa o przewyższeniu 2613 m. Część szlaku przecina Park Przyrody Stelvio; – Top Trail (Lago dei Caprioli Trail) – ponad 19-kilometrowa pętla, której początek i koniec znajduje się w miejscowości Commezzadura. Po drodze podziwiać można spektakularne widoki na dolinę Val di Sole, Dolomity Brenta i masyw Cevedale;

– La Preda Trail – single trail o długości 12 km i przewyższeniu 1261 m. Doskonałe miejsce, by sprawdzić downhillowe umiejętności;

– Trail dei Forti – szlak o długości 15,7 km wiodący z Passo del Tonale do Ossany. Biegnie na dość dużej wysokości, dzięki czemu po drodze rozciąga się przepiękny widok na szczyty masywu Adamello Presanella.

GARDA TRENTINO BIKE

Bardzo rozległy region rowerowy obejmujący 44 szlaki o łącznej długości 1390 km. Ze względu na położenie i klimat tego miejsca, z większości tras korzystać można przez cztery pory roku. Znajdziemy tu łagodne, odpowiednie dla rodzin z dziećmi ścieżki, jak również wymagające szlaki o dużym nachyleniu i stromych podjazdach; wśród miłośników downhillu i freeride’u z pewnością znany jest Garda Trentino Bike Park. Do wspomnianego parku dostać się można wyciągiem. Jednym z najbardziej popularnych miejsc w tym regionie jest „Val del Diaol” (północno-zachodni stok Monte Baldo) – 4,5-kilometrowy odcinek downhillowy o przewyższeniu ponad 700 m (stopień nachylenia w niektórych miejscach przekracza 30 stopni).

Prócz doskonałej sieci dróg i szlaków rowerowych na cyklistów czeka również sieć wyspecjalizowanych hoteli, pensjonatów i apartamentów – w sumie 21 miejsc, w których rowerzyści mogą znaleźć wygodne zakwaterowanie.

Więcej informacji: www.gardatrentino.it/outdoorfriendly

– Epic Tour (Ponale – Rifugio Pernici) – 40-kilometrowa trasa, jedna z najbardziej popularnych w regionie jeziora Garda. Początek i koniec znajduje się w Riva del Garda;

– Top Trail (Garda – Sarca Ring) – łagodna pętla o długości 61 km, na którą wybrać się mogą również osoby o słabszej kondycji fizycznej. Trasa wiedzie przez cały region Garda Trentino i dolinę Valle del Sarca. Po drodze, z perspektywy rowerowego siodełka podziwiać można gaje oliwne, lasy piniowe i wznoszące się nad taflą Gardy klify.

– DH Garda Trentino Bike Park – Val del Diaol – 4,5-kilometrowy, wymagający sporych umiejętności zjazd. Początek single traila znajduje się powyżej Nago, kilkaset metrów od górskiej chaty Malga Casina.

Więcej informacji: www.gardatrentino.it

źródło: materiały prasowe

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics