Walencja, Hiszpania – Święto Ognia, Fallas de San Jose
Hiszpania Miasta

Walencja, Hiszpania – Święto Ognia, Fallas de San Jose

Walencja, co roku celebruje ostatnie dni zimy i nadejście wiosny, a obchodom towarzyszą ogromne pokazy fajerwerków i ogniska, które rozświetlają całe miasto. Miesiącami przygotowuje się ogromne i krótkotrwałe kartonowe rzeźby, pochłaniane przez ogień w czasie wyjątkowego spektaklu. W 2016 roku święto to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ogromne tekturowe konstrukcje na Placu Ayuntamiento w Walencji, fot. Turespaña

Święto Ognia to najbardziej znane na świecie święto Walencji. W tygodniu, w którym wypada, czyli 19 marca, podczas współzawodnictwa sztuki, pomysłowości i dobrego gustu, miasto wypełnia się gigantycznymi rzeźbami z kartonu, zwanymi ninots.

Las Fallas w Walencji, fot. Turespaña

Geneza obchodów sięga tzw. parot należących do cieśli: drewnianych lamp, którymi oświetlali warsztaty zimą i palili na ulicy w przeddzień obchodów dnia św. Józefa. Początkowo ozdabiano je strzępami starych tkanin, nadając im ludzki wygląd, ale w połowie XIX wieku rozpoczęły przyjmować coraz większą objętość i wysokość oraz bardziej wyraźny kształt, stając się ogromnymi dekoracyjnymi kukłami.

Ofrenda a la Virgen de los Desamparados, Walencja, fot. Turespaña

Korzenie tego widowiska sięgają XVI wieku, kiedy to cieśle porządkując swoje warsztaty przed nadchodzącą wiosną, wyrzucali niepotrzebne drewniane konstrukcje. Porządki zbiegały się w czasie z dniem patrona całego kraju – św. Józefa, zaczęto więc tworzyć ogniska na jego cześć. Z czasem konstrukcje przybierały bardziej zaawansowane formy, by w końcu przerodzić się w jeden z najbardziej widowiskowych wiosennych festiwali.

Walencja, Procesja del Fuego, fot. Turespaña

Choć najważniejsze wydarzenia obchodów mają miejsce w tygodniu, w którym przypada czyli 19-ego, Walencja przygotowuje świąteczny klimat już od 1 marca, organizując mascletás – pokazy pirotechniczne, odbywające się codziennie o godzinie 14.00 na Plaza del Ayuntamiento. Nadchodzi wreszcie oczekiwana noc 15 marca, kiedy to ma miejsce tradycyjne plantà de fallas. Prace, polegające na zainstalowaniu ponad 700 figur na ulicach i placach miasta, trwają przez całą noc.

Walencia, Falla, fot. Turespaña

Ustawianie niektórych z nich rozpoczyna się nawet kilka dni wcześniej, zważywszy, że te ogromne rzeźby mogą osiągnąć wysokość 20 metrów. Rankiem, 16 marca, Walencja budzi się zamieszkała przez karykatury i satyryczne obrazy, które z dużym poczuciem humoru krytykują polityków, celebrytów oraz najważniejsze aktualne wydarzenia.

Niños huertanos, Walencja, fot. Turespaña

W ciągu następnych dni można podziwiać te niesamowite sceny do nocy z 19 na 20 marca – wtedy następuje cremà, moment, w którym płoną wśród fantastycznego przedstawienia, pełnego świateł, muzyki i sztucznych ogni. Pali się wszystkie figury z wyjątkiem ninota, który został wybrany w ogólnym głosowaniu. Unika płomieni, by stać się częścią kolekcji Muzeum poświęconego Świętu Ognia. Kolejnym emocjonującym momentem Święta Ognia jest ofiara z kwiatów składana Maryi Dziewicy. W dniach 17 i 18 marca komitety przygotowujące święto maszerują i, ku czci swej patronki, układają kopiec z kwiatów, sięgający 14 metrów wysokości. Zabawy taneczne, kawalkady, walki byków, konkursy i inne atrakcje uzupełniają program obchodów.

Monumentalne kukły podczas Las Fallas w Walencji, fot. Turespaña

Podczas Las Fallas urzekną was dwie rzeczy. Przede wszystkim mnóstwo wielkich kukieł, które potrafią osiągać rozmiary 6 metrów! Wśród nich znajdziemy mnóstwo tych tradycyjnych (wykonanych z kartonu, drewna i wosku), ale i nowoczesnych, służących głównie satyrze (przedstawiają postaci z świata show biznesu czy polityki). Rzeźb jest pełno w całym mieście, spróbujcie więc wyobrazić sobie ten widok, gdy ostatniego dnia festiwalu wszystkie zaczynają płonąć – ogniska są rozlokowane na terenie całego miasta.

Kukły przedstawiają postaci z świata show biznesu czy polityki, fot. Turespaña

Ale kukły to nie wszystko. Każdego dnia celebracji, o godz. 14.00 głośny huk petard na placu del Ayuntamiento obwieszcza wydarzenie zwane la Mascleta. Ten widowiskowy pokaz wystrzałów jest niezwykle popularny. Różnorodne grupy rekonstrukcyjne, rywalizują między sobą, by to właśnie salwa w ich wykonaniu okazała się najbardziej donośna i imponująca. Pokaz kończy się terremoto, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza trzęsienie ziemi. Wszystkie grupy wykonują salwę jednocześnie – trudno więc o bardziej trafne określenie setek, oddanych dokładnie w tym samym czasie wystrzałów.

Palenie kukieł podczas Las Fallas w Walencji, fot. Turespaña

Święto Ognia może być świetną okazją do odwiedzenia Walencji, trzeciego, największego miastem w Hiszpanii, będącego zarówno nowoczesnym i dynamicznym centrum handlowo-biznesowym jak i świetnym miejscem do wypoczynku. Co warto zobaczyć w Walencji oraz sporo informacji praktycznych znajdziecie w naszym artykule tutaj: http://www.travelcompass.pl/?p=2793

komitety przygotowujące święto maszerują i, ku czci swej patronki, układają kopiec z kwiatów, fot. Fot. Turespaña

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Data: Od 2019-03-15 do 2019-03-19

Miejsce: Valencia (Valencia-València. Comunidad Valenciana)

Więcej informacji na: http://fallas.com/

Barwne korowody podczas Fallas w Walencji, fot. Fot. Turespaña

Autor: TC

 

Verified by ExactMetrics