Afryka Kenia Wideo

Czy wiecie, że na ziemi, przy życiu zostały już tylko trzy północne nosorożce białe?

Nosorożec północny biały to gatunek praktycznie już wymarły. Tylko cud może pozwolić przetrwać tej rasie. Trzy osobniki o imionach Sudan, Najin i Fatu są ostatnimi z tych pięknych stworzeń, żyjącymi na ziemi. Mieszkają w rezerwacie Ol Pejeta Conservancy, znajdującym się w Kenii, pod troskliwą opieką grupy opiekunów, lekarzy weterynarii i strażników. Niestety jak do tej pory próby wyhodowania nosorożców białych okazały się bezskuteczne. Naukowcy, bez powodzenia próbowali metody zapłodnienia in vitro. Jakkolwiek szanse na reprodukcję są niewielkie, lekarze cały czas mają nadzieję na sukces w podtrzymaniu tego gatunku.

Nosorożec Biały, Ol Pejata Conservancy
Nosorożec Biały, Ol Pejata Conservancy

Ten film prezentuje, w jaki sposób ośrodek Ol Pejeta Conservancy opiekuje się unikalnymi nosorożcami białymi, którym grozi całkowite wymarcie.

Ol Pejeta Conservancy zajmuje rozległy obszar położony pomiędzy rezerwatem Aberdare i majestatycznym Mount Kenya. Uczestnicy safari, które często odbywają się tutaj, mają duże szanse na podziwianie dzikich nosorożców, których najwięcej w całej Afryce Wschodniej jest właśnie tutaj. Żyją tu także wszystkie pozostałe gatunki wielkiej piątki (Big Five) – nosorożec, lew , lampart, słoń i bawół, jak też gepard oraz wiele innych, unikalnych zwierząt. Tereny rezerwatu zamieszkuje rzadka odmiana koczkodana, można zobaczyć także żyrafy Rothschilda oraz rzadkie zebry Grevy’ego.

rothschild-giraffes-1416574_1920
Żyrafa Rothschilda

W rezerwacie Ol Pejata można również podziwiać nosorożca czarnego. Jeden z nich o imieniu Baraka został oślepiony przez zakażenie oka oraz postępującą zaćmę. A ponieważ miał małą szansą na przetrwanie na wolności został przeniesiony do chronionego pomieszczenia o powierzchni 100 akrów. Specjalna platforma karmienia zapewnia wyjątkową okazję dla odwiedzających, którzy chcą zobaczyć go z bliska.

unnamed
Ol Pejata Conservancy. fot. Game watchers Safari

Innym fascynującym doświadczeniem jest spotkanie dziecka nosorożca podczas karmienia. Ringo, bo o nim mowa, został porzucony przez matkę i przygarnięty do ośrodka.

Natomiast słynny Szympans Sanctuary Ol Pejeta został założony jako schronienie dla osieroconych szympansów i jest to jedynym miejscem w Kenii, gdzie te małpy można oglądać poza rodzinnymi stadami. Rezerwat zapewnia im schronienie w środowisku naturalnym, na specjalnym chronionym obszarze.

JAK DOJECHAĆ

Dobrą bazą wypadową do odkrywania Ol Pejeta jest Porini Rhino Camp, który znajduje się wewnątrz chronionej zacisznej doliny. Obóz składa się z siedmiu przestronnych i komfortowych namiotów gościnnych, z których każdy jest starannie wyposażony i dogodnie rozmieszczony w terenie umożliwiając podziwianie wspaniałych okolicznych widoków. Porini Rhino Camp to jest obsługiwane przez codzienne loty z Nairobi do Nanyuki, skąd można się łatwo dostać  do innych obozów i rezerwatów Kenii, takich jak Amboseli i Masai Mara. (TC)

Zdjęcia: TravelCompass (C)

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics