Karnawał na Malcie
LIFESTYLE Malta

Karnawał na Malcie

Karnawałowe szaleństwo na Malcie: w lutymodbędzie się tam pięć dni kolorowych parad i imprez. Karnawał jest jednym z najstarszych festiwali na Malcie. Jego historia sięga pięciu wieków wstecz: do początków panowania Zakonu św. Jana. 

Karnawał trwa w najlepsze. Rozpoczął się 6 stycznia, a zakończy w Środę Popielcową 26 lutego. Na Malcie największe obchody organizowane są w tygodniu poprzedzającym początek Wielkiego Postu. W tym roku „karnawałowy tydzień” wypada pomiędzy 21 a 25 lutego i jest to jedno z najbardziej kolorowych i radosnych wydarzeń w maltańskim kalendarzu. Czeka na Was pięć dni niesamowitej zabawy, podczas której uczestnicy przebierają się w barwne i wymyślne kostiumy, a ich twarze zakrywają pomysłowo zdobione maski.


 
Sercem karnawałowych wydarzeń jest Valletta. Stołecznymi ulicami przechodzi kolorowa parada osób przebranych w fantazyjne stroje. Największą atrakcją są olbrzymie platformy – poruszające się, świecące i grające – przemierzające ulice miasta wraz z kolorowym pochodem. Jest to także czas dziecięcych zabaw: wszystkie są przebrane i wspólnie bawią się na maltańskich ulicach. Wieczorem, obchody przenoszą się do rozrywkowej stolicy Malty: kluby i bary Paceville wypełnione są kolorowym, przebranym tłumem.

 

Karnawał na Malcie to nie tylko Valletta i Paceville. W wielu małych miejscowościach na terenie całych Wysp Maltańskich organizowane są różne karnawałowe zabawy. Z pewnością warto odwiedzić Nadur na Gozo, w którym uroczystości mają jeszcze bardziej radosny ale i upiorny charakter. Nie są one organizowane przez żadną instytucję, a zatem nie obowiązują na nim żadne zasady. O zachodzie słońca na ulicach pojawia się wiele zamaskowanych i zakapturzonych stworzeń prezentujących wszelkiego rodzaju stroje.

Współczesny maltański karnawał wywodzi się z dawnego folkloru i tradycji: pierwsze zabawy karnawałowe były obchodzone już około 1530 r., kiedy to Kawalerowie Maltańscy przybyli na Wyspy. Niektórzy twierdzą, że już około 1470 r. można mówić o organizacji karnawałowych zabaw. Do połowy XVIII wieku uroczystości odbywały się tylko w Valletcie, dopiero potem imprezy karnawałowe rozprzestrzeniły się poza stolicę. 

Przeczytaj także!

Gorączka karnawału

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: