Malta na łonie natury
Europa Malta

Malta na łonie natury

Podróżując na Maltę nie trzeba nastawiać się wyłączenie na zwiedzanie. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu znajdą na niej dużo możliwości odpoczynku chętnie na łonie natury. Na długie spacery i wędrówki najlepiej wyruszać poza sezonem, w chłodniejsze zimowe miesiące. Oto nasze propozycje na odpoczynek pośród maltańskiej przyrody.  Każde z tych miejsc oferuje ciszę, spokój oraz odrobinę cienia.


Wied Għammieq

Dolina Għammieq znajduje się w Kalkarze, naprzeciwko Valletty, po drugiej stronie Wielkiego Portu. Jest to miejsce położone z dala od głównych turystycznych szlaków. W pobliżu znajdują się równie zapomniane: zabytkowy kościół, cmentarz i Fort Ricasoli. Fort został zbudowany przez Zakon Rycerzy Joannitów w drugiej połowie XVII wieku i jest największym fortem na Malcie.

Fort Ricasoli

Wied Babu

Dolina ta jest położona tuż obok słynnej Błękitnej Groty, choć sama nie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów. Najczęściej jest odwiedzana przez miłośników skalnych wspinaczek. Zachowało się w niej wiele gatunków endemicznych oraz nieprzekształcone naturalne krajobrazy. Idąc w dół doliny znajdziesz odosobnione miejsca na morską kąpiel.

Wied is-Sewda

W pobliżu St. Vincent de Paul i Casa Leoni, w połowie drogi pomiędzy Vallettą a Mdiną, znajduje się niedoceniana i rzadko uczęszczana dolina Wied is-Sewda.  Znajdziesz tam kilka kozich farm i stadnin. Zimą cały wąwóz wypełnia się płynącą wodą.

Wied Għollieqa

Wied Għollieqa

W rezerwacie przyrody Wied Għollieqa można obserwować dzikie zwierzęta Malty w ich naturalnym środowisku (np. łasice). Rosną tam też niesamowite gatunki roślin – w tym dzika lawenda i drzewa chleba świętojańskiego. Rezerwat znajduje się w pobliżu Tal-Qroqq, 5 kilometrów na zachód od stolicy.

Wied il-Għasri

Ghasri Valley lub Wied il Ghasri jest to wąwóz morski na Gozo. Zaczyna się w Ta 'Dbieġi, a kończy między Żebbuġ i Ta’ Ġurdan. Jest to idealne miejsce do pływania, spacerów i jazdy na rowerze. Cieszy się również zainteresowaniem nurków ze względu na przepiękne podwodne jaskinie.

Wied al Ghasri Gozo

Wied il-Mielaħ

Most skalny Wied il-Mielah Window znajduje się na północ od miasta Għarb, na północno-wschodnim wybrzeżu Gozo. W całej dolinie il-Mielaħ można spotkać mnóstwo klifów, niekończących się jaskiń i misek solnych. W pobliżu znajduje się także 22 metrowa latarnia morska Ġiordan, zbudowana w XIX wieku przez Anglików władających Maltą. Obecnie pełni funkcję stacji meteorologicznej. (TC)

Mielah Window

zdjęcia: arch. redakcji

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics