Szwajcaria, jedno z najbogatszych państw świata, leżące w samym środku Europy, cieszy się dużą sławą również wśród miłośników nart. Sceneria Alp wzbudza zachwyt, puszysty śnieg wygląda bajkowo a stoki i trasy narciarskie są przygotowane perfekcyjnie. To tutaj znajdują się najlepsze ośrodki na świecie, najdłuższe trasy zjazdowe w Alpach a najwyżej położone tereny narciarskie rozciągają się nawet na wysokości ponad 3800 m n.p.m. Hotelarstwo i usługi gastronomiczne są na bardzo wysokim poziomie.
W Szwajcarii miały miejsce wydarzenia, które spowodowały przełom w narciarstwie alpejskim. Już w 1911 roku w miejscowości Montan, w kantonie Valais po raz pierwszy zorganizowano zawody „Kandahar”, które dzisiaj mają tak bogatą tradycję. W 1922 r. w Mürren rozegrano pierwsze zawody w slalomie, a w 1931 roku w tej samej miejscowości odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w zjeździe i slalomie. W 1948 roku, w szwajcarskim St. Moritz zorganizowano zimowe Igrzyska Olimpijskie, które stały się sygnałem do odrodzenia sportów zimowych po II wojnie światowej.
Na obszarze Szwajcarii wznoszą się najwyższe alpejskie szczyty. Dlatego też wiele szwajcarskich terenów narciarskich rozciąga się powyżej 3000 m n.p.m., a niektóre zahaczają nawet o granicę 4000 m n.p.m.. Zaleta tak wysokiego położenia to znakomite warunki śniegowe, którymi dysponuje tu większość ośrodków. Jazda na nartach w sezonie letnim odbywa się po trasach wytyczonych na lodowcach. Jeśli gdzieś brakuje naturalnego śniegu, tam zainstalowane są systemy sztucznego naśnieżania. Zresztą dzisiaj do jazdy na nartach najlepiej nadaje się mieszanka śniegu naturalnego ze sztucznym. Taka pokrywa śnieżna jest również najtrwalsza. Także ilość zimowych tras turystycznych w Szwajcarii może przyprawić o zawrót głowy. Łącznie do dyspozycji mamy 7000 km tras zjazdowych, 5000 km tras do jazdy na nartach biegowych, 2500 km zimowych szlaków wędrownych i ponad 500 km tras saneczkowych.
Przed jazdą na dużych wysokościach potrzebna jest aklimatyzacja
Wysoko położone tereny narciarskie stwarzają pewne niedogodności. Turyści, którzy przyjeżdżają tutaj z nizin muszą przejść okres aklimatyzacji, a także zadbać o solidną ochronę przed lodowatym wiatrem, jaki wieje często w wyższych partiach gór.
Jednakże ci, którzy lubią duże wysokości i potrafią je dobrze znosić cenią Szwajcarię m.in, za piękne krajobrazy. Na jej obszarze, od Jeziora Genewskiego po Bodeńskie, od północnych przedgórzy Alp po ich południową część, rozrzucone są jedne z najpiękniejszych ale także najlepszych terenów narciarskich świata. Imponująca górska sceneria Zermatt u podnóża Matterhornu, Saas Fee , niepowtarzalnie położone w zamknięciu doliny, czy region Jungfrau z górskimi olbrzymami i potężnym lodowcem Aletsch, zapierają dech w piersiach. W Szwajcarii uprawianiu narciarstwa towarzyszy nieodłącznie radość obcowania z pięknem przyrody. Znakomicie przygotowane i utrzymane trasy zjazdowe zostały wytyczone tak, by nie zakłócić naturalnej konfiguracji terenu. Urządzenia wyciągowe spełniają najwyższe standardy komfortu i bezpieczeństwa.
Tradycja i wysokie ceny, które można nieco ominąć?
W alpejskich regionach Szwajcarii jest wiele ośrodków narciarskich o bogatych tradycjach, które mimo szybkiego rozwoju w ostatnich latach, nie utraciły charakteru górskich wiosek. Szwajcaria jest uważana za stosunkowo drogi kraj. Z pewnością nie można w niej spędzić urlopu za przysłowiowe parę groszy, ale turysta otrzymuje tu za swoje pieniądze towary i usługi wysokiej jakości. Kraj nie należy też do najpopularniejszych celów narciarskich wypraw polskich turystów, którzy przyjeżdżają w Alpy. Pokutuje przekonanie, że Szwajcaria jest droga.. Jednak spędzając tam zimowe wakacje z wykupionym noclegiem razam z posiłkami, ceny okazują się porównywalne do innych krajów alpejskich. Hotele i pensjonaty o różnym standardzie są stylowe i komfortowe, a szwajcarska kuchnia zasłużenie cieszy się dobrą sławą.
Narciarstwo w Szwajcarii uprawia się w kilku regionach.
Alpy Berneńskie
Ich walory narciarskie na przełomie wieków odkryli Anglicy i są obecnie jednym z najbardziej popularnych regionów narciarskich kraju. Występują tu bardzo różne krajobrazy. We wschodniej części roztacza się imponująca wysokogórska sceneria, zdominowana przez klasyczną triadę szczytów: Eiger, Mönch i Jungfrau. Znajduje się tutaj ośrodek Jungfrau Top Ski Region. Dla zachodniej charakterystyczne są rozległe łagodne wzniesienia nad rzekami Simme i Saane. Utworzono tu Gstaad Super Ski Region. To ukształtowanie terenu sprawia, że w Jungfrau (Grindelwald, Wengen, Mürren) narciarze mają do dyspozycji średnie i trudne trasy zjazdowe (155 km tras, 27 wyciągów), podczas gdy w Gstaad Super Ski Region przeważają trasy łatwe i średnie (250 km tras zjazdowych, 70 wyciągów). Urozmaicone stoki czekają również na połączonych ze sobą terenach narciarskich Lenk i Adelboden. Znawcy Szwajcarii przekonują, że najważniejszym momentem podróży po tym kraju jest wycieczka kolejką na Jungfraujoch – Top of Europe. Tutaj na wysokości 3454 m n.p.m. znajduje się najwyżej położona w Europie stacja kolejowa. Z platformy widokowej Sphinx można podziwiać krainę lodu i śniegu, a w najwyżej położonym sklepie Lindt Swiss Chocolate Heaven podpatrywać jak robi się czekoladę
Valais i Vaud
Turyści przybywający do Szwajcarii z północy mają większą szansę na piękną pogodę i dobre warunki śniegowe. W Alpach Pennińskich, położonych na południe od doliny górnego Rodanu, wznosi się większość alpejskich czterotysięczników, a tereny narciarskie należą, obok tych w Górnej Engadynie, do najwyżej położonych w Alpach. Tutaj miłośnicy wysokich gór i narciarze ze sportowym zacięciem poczują się rewelacyjnie.Valais to jeden z największych na świecie regionów narciarskich, w jego skład wchodzi ponad 70 ośrodków, z których Crans Montana, Saas-Fee, Verbier i najwyższy ośrodek Euroregionu, Zermatt, niekwestionowane centrum narciarstwa przez 365 dni w roku, są najlepszymi ośrodkami narciarskimi na świecie. Wszystkie te cztery ośrodki mają świetne warunki śniegowe dzięki lodowcowi. W górnej części francuskojęzycznego kantonu Valais mówi się w języku niemieckim.
Środkowa Szwajcaria
Interesująca i urozmaicona oferta stacji narciarskich w samym sercu Szwajcarii powinna zaspokoić wszelkie wymagania zimowych turystów, chyba że zależy im na spędzeniu urlopu w bardzo eleganckim czy nawet światowym kurorcie, z jakich słyną Alpy Berneńskie, Valais i Engadyna. Najbardziej renomowane miejscowości wypoczynkowe Szwajcarii to Andermatt i Engelberg. W tej ostatniej, na górze Titlis (3239 m n.p.m.), znajduje się nawet teren do jazdy na nartach w lecie.
Wschodnia Szwajcaria
Kto nie zdecyduje się na jazdę autostradami (nierzadko strasznie zatłoczonymi w weekendy), znad Jeziora Bodeńskiego i z Zurichu aż do Gryzonii, ten może odkryć interesujące tereny narciarskie we wschodniej Szwajcarii. Na zachód od doliny Renu, pomiędzy jeziorem Walensee i Jeziorem Bodeńskim, wśród urokliwych krajobrazów przedgórza Alp leżą takie ośrodki, jak: Obertoggenburg z wioską Wildhaus, Unterwasser i Alt St. Johann.
Gryzonia
Gryzonia (Graubünden) to największy kanton w Szwajcarii. Podobnie jak Valais jest to całkowicie górska kraina. Jej obszar, pocięty przez niezliczone mniejsze i większe doliny, rozciąga się w poprzek łuku Alp, sięgając aż do ich południowych skłonów. Kraina ta ma bogatą historię i jest bardzo zróżnicowana pod względem kulturowym. Do dziś funkcjonują w Gryzonii trzy języki: lokalna odmiana niemieckiego, retoromański, a w południowych dolinach – włoski. Tamtejsze ośrodki wypoczynkowe oferują narciarzom wszystko, czego dusza zapragnie. Najważniejsze z nich leżą w środkowej części kantonu (arosa, Davos, Klosters, Lenzeheide), w dolinach rzek Vorderrhein i Hinterrhein (Flims-Laax, Disentis, Sedrun), oczywiście w Górnej Engadynie (St. Moritz, Pontresina, Silvaplana). Górna Engadyna to jeden z największych zimowych regionów sportowych Szwajcarii. 350 km perfekcyjnie przygotowanych tras, 57 kolejek i wyciągów górskich oraz 34 górskie restauracje powinny zaspokoić entuzjastów narciarstwa. Gryzonia jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych zakątków Alp, obfitującym w skarby natury i kultury.
Liechtenstein
Lichtenstein to księstewko stanowiące relikt z okresu feudalnego. Leży ono na obrzeżach grupy górskiej Ratikon, otoczone przez Szwajcarię i austriacki Vorarberg. Lichtenstein łączą ze Szwajcarią ścisłe związki (unia pocztowa i celna), a jego walutą jest frank szwajcarski.
Autor: Robert Pawełek
Szwajcaria jest the best! Dla narciarzy to raj, góry jak marzenie, czterotysięczniki oplecione siecią wyciągów . Wszystko chodzi ze szwajcarską dokładnością i niemal do każdej narciarskiej miejscowości można dojechać niezawodną koleją. Polecam.
Jak dla mnie rewelacja!. Szwajcaria jest najlepsza.
http://podroze.onet.pl