Pierwszy kraj w UE zamknięty dla osób niezaszczepionych
Aktualnosci Europa Malta zdrowie

Pierwszy kraj w UE zamknięty dla osób niezaszczepionych

Malta od środy nie wpuści na swoje terytorium osób, które nie są w pełni zaszczepione – poinformował w piątek minister zdrowia tego kraju Chris Fearne. Jest to pierwszy kraj w Unii Europejskiej wprowadzający taki zakaz. Ze skutkiem od 14 lipca i po niedawnym wzroście liczby przypadków importowanych, wicepremier i minister zdrowia Malty wraz z Kuratorem Zdrowia Publicznego ogłosili, że szkoły języka angielskiego ponownie zostaną zamknięte do odwołania.

Ponadto od 14 lipca  br., w przypadku  przyjazdów drogą  lotniczą i morską, zgodnie z aktualizacją zasad wjazdowych turyści w wieku 12 lat i starsi będą mogli podróżować na Maltę tylko wtedy, gdy przedstawią certyfikat potwierdzający pełen cykl szczepień (podwójną dawką lub pojedynczą w przypadku Johnson & Johnson) wykonany co najmniej 14 dni przed wjazdem na Maltę. Certyfikaty uznawane przez Kuratora Zdrowia Publicznego to:

  • Maltański Certyfikat Szczepień
  • Certyfikat COVID UE
  • NHS COVID Pass Letter/Aplikacja NHS (Wielka Brytania)

Dzieci w wieku od 5 do 11 lat mogą podróżować  na Maltę po przedstawieniu negatywnego testu PCR, który należy wykonać w ciągu 72 godzin przed przybyciem na Maltę, pod warunkiem, że towarzyszą im rodzice lub opiekunowie prawni, którzy z kolei muszą przedstawić uznane świadectwo szczepienia.

Dzieci poniżej 5 roku życia nie potrzebują testu PCR, aby podróżować z w pełni zaszczepionymi rodzicami lub opiekunami prawnymi.

Małoletni bez opieki nie mogą podróżować na Maltę.

Następujące zaświadczenia NIE są WAŻNE w przypadku podróży na Maltę:

  • Zaświadczenie o ststusie ozdrowieńca po przebytej chorobie COVID-19;
  • Świadectwa szczepień wydane dla 1 dawki (dla szczepionek wymagających 2 dawek, również dla osób, które mają status ozdrowieńca COVID-19);
  • Świadectwa szczepień dla których nie minął termin 14 dni od podania ostatniej dawki.

Ponadto  wicepremier i minister zdrowia Malty potwierdził, że szczepionka AstraZeneca z numerów serii: 4120Z001, 4120Z002 i 412Z003, znana również jako Covishield, nie będzie akceptowanym dowodem szczepienia  do wjazdu na Maltę. Minister potwierdził, że jest to zgodne z zaleceniami Europejskiej Agencji Leków (EMA), których przestrzega Ministerstwo Zdrowia Malty, dodając, że wytyczne będą okresowo aktualizowane zgodnie z EMA.

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics