Nie miała żadnego przygotowania naukowego, nikt nie wróżył jej szczęścia. Stała się legendą. Kiedy w 1960 r. rozbiła obóz w Tanganice, bo chciała obserwować szympansy, nie wiedziała, że jej nazwisko stanie się synonimem ochrony małp. Dziś Jane Goodall ma wykłady na całym świecie, jest wysłannikiem pokoju ONZ, założycielką Jane Goodall Institute, globalnej organizacji non profit, która wspiera zaangażowane i świadome działania na rzecz poprawy środowiska życia wszystkich żywych istot. I pisze mądre książki. Do księgarń trafiło właśnie nowe, wyjątkowe wydanie jej książki, przez wielu uważanej za biblię literatury przyrodniczej.
Autorka opisuje naszą zależność od roślin (współautorką jest Gail Hudson, z którą już wcześniej wydawała książki) i jak można naprawić szkody, które wyrządziliśmy przyrodzie. Opowiada o sposobach komunikacji wśród roślin i o tym, że pewne nasiona, uśpione przez tysiące lat, mogą wykiełkować.
Pisze o partyzantce ogrodniczej, GMO, ginących gatunkach
i o roślinach, które leczą, oraz o tych, które mogą zabić. I o współczesnych bohaterach, botanikach ryzykujących nieraz życie, by ratować zagrożone rośliny i lasy. Goodall daje nam nadzieję na przyszłość i podaje sposoby, jak wspierać przyrodę. Niezwykła, mądra opowieść o cudach królestwa roślin.
Mądrość i cuda świata roślin. Wydawnictwo Marginesy.