Z powodu trwającego obecnie okresu wzmożonego występowania kostkowców (Kubomeduzy, ang. Box Jellyfish), Tajlandzka Organizacja Turystyczna (TAT) ostrzega podróżnych odwiedzających kraj, prosząc o zachowanie szczególnej ostrożności podczas pływania lub nurkowania w wodach Tajlandii. Kostkowce występują głównie ciepłych wodach strefy tropikalnej i subtropikalnej. Carybdea marsupialis i Carybdea rastoni spotykane są również w strefie umiarkowanej. Po spotkaniu z kubomeduzą człowiek wychodzi jak po porażeniu prądem, bądź, nie wychodzi już wcale. Kubomeduzy są śmiertelnie niebezpieczne i należy mieć świadomość, że uwielbiają ciepłe wody tropików. Spotkać je można w wodach Indo-Pacyfiku, szczególnie u wybrzeży Australii, ale też Tajlandii, Malezji, Tajwanu, Japonii czy Filipin.
Według TAT w nadmorskich ośrodkach, w całej Tajlandii podejmowane są działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa pływającym. Ustawione zostały znaki informujące o niebezpieczeństwie zagrażającym ze strony meduz. W nadmorskich kurortach, działają stacje pierwszej pomocy, udzielające ratunku osobom, które zostaną ukąszone przez meduzy.
Tourism Authority of Thailand (TAT) prosi turystów o zachowanie szczególnej ostrożności, oraz uprasza o nie podejmowanie żadnego ryzyka, przy wchodzeniu do wody, szczególnie w miejscach, w których zostały umieszczone znaki bezpieczeństwa.
Biolodzy morscy zalecają:
- Rozglądać się dookoła, kiedy jesteśmy w wodzie i starać się pływać zawsze w towarzystwie drugiej osoby. Użądlenie meduzy często może unieruchomić człowieka, który o własnych siłach nie będzie mógł dopłynąć z powrotem do brzegu.
- Dobrze jest kąpać się w stroju ochronnym np. typu Rash Guard oraz w butach do pływania.
- Należy wystrzegać się pozornie martwych meduz leżących na plaży. Wyrzucone niedawno na brzeg mogą jeszcze użądlić.
W razie przypadkowego kontaktu z kostkowcem lub użądlenia przez niego, należy zachować spokój oraz podjąć następujące kroki:
- Wyciągnąć rannych z morza i unieruchomić w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się trucizny.
- Nie myć ani nie szorować skażonego miejsca wodą lub kremami do opalania, ponieważ to jedynie wzmocni efekt użądlenia.
- Obszar ciała objęty zakażeniem powinno się obficie polewać octem w celu zmniejszenia reakcji toksycznej. Hotele, restauracje na plażach oraz punkty nurkowe w Tajlandii powinny być zaopatrzone w butelki z octem, które są łatwo dostępne podczas udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym przez meduzy.
- Okład z wilca typu Ipomoea brasiliensis (ang. Goat’s Foot Creeper), który jako jedyny łagodzi ból, należy stosować po obmyciu octem.
- Zaleca się użycie piasku, którym należy pokryć poparzoną skórę, po czym odczekać aż wyschną wszelkie pozostałe parzydełka meduzy.
- W przypadku, gdy serce użądlonej osoby przestaje bić, i nie ma pulsu, pomocy musi udzielić zespół ratowniczy, który wykona rannemu badanie CPR
- Należy także zgłosić się niezwłocznie do lekarza w przypadku wystąpienia, jakichkolwiek niepokojących objawów po użądleniu.
Choć w Tajlandii, ukąszenia pływaków i nurków przez meduzy występują bardzo rzadko uprasza się każdego, kto ma zamiar pływać lub nurkować tutaj, zwłaszcza w południowej części kraju, żeby zdawał sobie sprawę, z obecności groźnych meduz. Nie należy wchodzić do wody jeśli istnieją znaki ostrzegawcze oraz zawsze przed kąpielą koniecznie upewnić się gdzie jest zlokalizowany najbliższy punkt pierwszej pomocy.
W Tajlandii występuje sezonowo kilka gatunków meduz, w większości nieszkodliwych,. Jednak ich odmiana – kostkowce, które można spotkać na plażach Ko Lanta i Hat Nopparatthara – Mu Ko Phi Phi National Marine Park w prowincji Krabi, Nam Bo Bay w prowincji Phuket, oraz występujące bardzo często w Hua Hin i Cha-am w prowincji Phetchaburi, a także w Ko Tao w prowincji Chumphon, Ko Samui i Phangan w prowincji Surat Thani, są szczególnie groźne.
Kostkowce, kubopławy (Cubozoa) – gromada zwierząt wodnych z typu parzydekowców (Cnidaria), wcześniej zaliczanych do krążopławów (Scyphozoa. Pokoleniem dominującym jest kubomeduza, stąd spotykana czasem nazwa zwyczajowa kubomeduzy lub kostkomeduzy (Cubomedusae). Należą do nich gatunki silnie parzące, a także najbardziej jadowite, m.in. osa morska (Chironex fleckeri). Największym znanym przedstawicielem jest Carybdea alata. (źródło Wikipedia)
(TC)
Źródło: TAT, Wikipedia