„Gesäuse nie odwiedza się, by zaliczyć kolejne turystyczne. Przyjeżdża się tu, by dzięki naturze odzyskać siły ciała i duszy” – niebanalnie zachwalają region miejscowi. Po czym wymieniają zalety tego zakątka północnej Styrii (200 km na południowy zachód od Wiednia). Ot choćby park narodowy z unikalnymi ostępami leśnymi oraz rzadkimi gatunkami zwierząt i roślin. Czy też park krajobrazowy ze szczytami Alp Ennstalskich i przełomami górskich rzek oraz właściwościami geologicznymi, które sprawiły, że uzyskał status geoparku UNESCO.
Dziś region ma dodatkowe atrakcje, mające przyciągnąć gości. Uniwersytet Wspinaczki, czyli intensywne lekcje podstaw alpinizmu. Kursy kajakarstwa górskiego i raftingu, których areną są spienione nurty Ennsy i Salzy. Wędrówki liczącymi ponad 500 kilometrów szlakami regionu i terenowe rajdy rowerowe.
Osobną jakością jest największa biblioteka klasztorna świata: benedyktyńskie opactwo w Admont szczyci się 70 tys. starych woluminów oraz mistrzowską architekturą wnętrz. Rozrywki z kolei dostarczyć mogą ludowe festyny z dawnymi obrzędami i muzyką.
Znamienne, że kiedy o stworzenie nowego wizerunku regionu poproszono słynnego (pracującego m.in. dla Porsche) fotografa Stefana Leitnera, to ograniczył się on do uwidocznienia na zdjęciach tego, co jest istotą Gesäuse: podziwu dla dzikiej przyrody i szacunku dla zgodnego z naturą życia.
Co można robić w Gesäuse?
Obóz wspinaczkowy
Uczyć się zdobywania gór tam, gdzie pionierzy alpinizmu – takie jest założenie przedsięwzięcia zwanego Uniwersytetem Wspinaczki. Strome ściany gór Gesäuse są miejscem intensywnych, bo kilkudniowych, lekcji wspinaczki. Instruktorami są lokalni, a więc świetnie znający teren, przewodnicy. Uczestnicy kursu powinni mieć kondycję, pozwalającą na udział w wyprawach trwających do 6 godzin i wymagających pokonania do 1000 m różnicy poziomów oraz podstawowe doświadczenie górskie (średnio trudne i trudne wędrówki, umiejętność pewnego poruszania się po skalistych szlakach). Muszą też mieć co najmniej 14 lat i nie bać się wysokości.
Obóz kajakowy
Ruszaj na górskie wody! – to idea dwudniowego kursu kajakowego na rzekach Gesäuse. Dzikie wody Salza i Enns, spienione między stromymi skałami, to jedna z wizytówek regionu. I idealne warunki do przygody z kajakarstwem górskim. Zwłaszcza, jeśli przewodnikami są miejscowi zawodowcy. Uczestnicy muszą mieć ukończone 12 lat i umieć pływać wpław.
Od schroniska do schroniska
Góry Gesäuse to nie tylko tradycja alpejskiej wspinaczki, ale także wędrówek pieszych. Sieć szlaków o długości 500 km i jedna z większych w Alpach Wschodnich liczba schronisk, czynią kilkudniową wędrówkę nader atrakcyjną. Gesäuse warto więc przemierzyć tzw. Szlakiem Schronisk. Ma on elastyczny przebieg – bez z góry ustalonych miejsc noclegów, można więc wybierać różne warianty tras. Uczestnicy powinni zarezerwować noclegi najpóźniej 3 dni przed przyjazdem.
Rafting w nurtach Salzy i Enns
Nazwa Gesäuse pochodzi od „sausen” – „huczeć”, „pędzić”. Tak bowiem można opisać wijące się wśród wapiennych skał Salzę i Enns. Rzeki te najlepiej poznać od środka, czyli pokonując je raftingowym pontonem. Dwa dni spływu to okazja do podziwiania żywiołu, ale też do przyswojenia sobie – i to od mistrzów tej sztuki – ABC pływania po górskich potokach. Uczestnicy muszą mieć minimum 12 lat, umieć dobrze pływać wpław, mieć kostiumy i sandały kąpielowe. Terminy do uzgodnienia (od niedzieli do czwartku).
158 km – 4700 m – 4 dni
Takie są: dystans, przewyższenie i czas rowerowego rajdu po górach Parku Narodowego Gesäuse i szlakach Parku Krajobrazowego Steirische Eisenwurzen. Uczestnicy dotrą do najgłębiej skrytych, a równocześnie najbardziej malowniczych zakątków regionu. Kolarze powinni mieć dobrą kondycję i technikę, choć trasa jest dobrze oznaczona i niezbyt trudna.
Pakiet weekendowy „Rodzina” – Dwudniowy program wspinaczkowy dla rodzin gwarantuje atrakcyjny – i wspólny! – wypoczynek.
Pierwszy dzień to nauka obchodzenia z linami i karabińczykami, a potem ćwiczenia wspinania się i zjazdów. Na koniec zaś posiłek, po którym pozostaje cieszyć się popołudniem w Parku Narodowym Gesäuse. Następnego ranka rodzina wyrusza na podbój Alpinparku Gesäuse. Minimalna liczba uczestników to 3 osoby. Wszyscy powinni pewnie poruszać się w terenie górskim i mieć kondycję, pozwalająca na udział w programie. Muszą też posiadać odzież sportową (w tym przeciwdeszczową) oraz dobre buty.
Z alpinistą Christianem Stanglem
Dwudniowa wyprawa legendarnymi szlakami masywu Hochtor ze znanym alpinistą Christianem Stanglem to nowe górskie doświadczenia. Pierwszego dnia Christian Stangl prowadzi grupę szlakiem Peternpfad, a nazajutrz – szlakiem Wasserfallweg, czyli klasycznymi podejściami stromych, północnych ścian Hochtor. Bazą ekspedycji jest słynne schronisko Heßhütte. Warunkiem uczestnictwa jest kondycja, pozwalająca na udział w całodziennych wyprawach alpejskich, umiejętność pewnego poruszania się po skalistych szlakach oraz brak lęku wysokości. (TC)
zdjęcia: archiwum redakcji