Trentino, Dolina Velle dei Laghi– Zima w bajkowej scenerii
Narty Trentino Włochy

Trentino, Dolina Velle dei Laghi– Zima w bajkowej scenerii

Góry otulone śniegiem, w dolinie miasteczka. Urokliwa dolina Valle dei Laghi położona jest zaledwie piętnaście minut jazdy samochodem od Trento. Jej krajobraz tworzy około dziesięć malowniczo położonych jezior, porośnięte winoroślą poletka, ruiny średniowiecznych zamków i niewielkie miasteczka. 

Region słynie także z wielowiekowej tradycji kulinarnej – produkcji wysokiej jakości wina i żywności. Co roku, celebrując pielęgnowane przez lata zwyczaje, mieszkańcy doliny organizują liczne imprezy tematyczne – wyjątkową, towarzyszącą wspomnianym wydarzeniom atmosferę wyczuć można w każdej z lokalnych wiosek, pośród wyjątkowej architektury i jedynych w swoim rodzaju krajobrazów.

p-geminiani_nottedeglialambicchi
Noc Płonących Kadzi. Fot. P. Geminiani

Spirito Artigiano nel borgo della grappa” to owiane niezwykłą atmosferą wydarzenie odwołujące się do wiekowej tradycji rękodzieła pielęgnowanej przez mieszkańców miasteczka Santa Massenza. Połączenie atrakcji krajobrazowych, historycznych ciekawostek, rękodzieła, oraz degustacji wina i lokalnych produktów sprawia, że impreza nabiera niezwykłego charakteru, zarówno pod względem kulturowym jak i promocyjnym. Wśród szczególnych atrakcji turystycznych wspomnieć należy m.in. starożytne „grobowce”. Okres Bożego Narodzenia w Valle dei Laghi to naprawdę wyjątkowy czas – w powietrzu unosi się zapach i aromat świątecznych przysmaków, a tempo życia zwalnia…

pgtn0879
Region słynie także z wielowiekowej tradycji kulinarnej – produkcji wysokiej jakości wina i żywności. Fot. P. Geminiani

Kameralne targowiska z małymi straganami oraz starożytna tradycja sztuki destylacji, czyli lambicàr. VITE DI LUCE (w dosłownym tłumaczeniu rozświetlone winnice) to święto organizowane w miasteczku Santa Massenza, w regionie Vallelaghi w okresie Bożego Narodzenia. Od soboty, 5 grudnia do wtorku, 8 grudnia 2016 oraz w kolejne weekendy 12 – 13 grudnia i 19 – 20 grudnia 2016 na miejscowych uliczkach pojawią się stragany wypełnione różnościami – od drewnianych figurek, przez świąteczne bibeloty, po całe mnóstwo trunków i przysmaków. Dodatkową atrakcją będą organizowane w tym okresie degustacje, zabawy dla dzieci i uliczne przedstawienia.

“Notte degli alambicchi accesi (Noc Płonących Kadzi) to kolejne, związane z bożonarodzeniową tradycją święto w dolinie Valle dei Laghi. W dniach 8, 9 i 10 grudnia 2016 uliczkami Santa Massenza przemieszczać się będzie korowód organizowany z okazji święta grappy, której historia produkcji sięga tu wielu, wielu lat.

notte-degli-alambicchi-foto-p-geminiani
Notte degli alambicchi accesi (Noc Płonących Kadzi). Fot. P. Geminiani

Inną atrakcją czekającą odwiedzających Santa Massenza w okresie świątecznym jest wizyta w miejscu, gdzie burzy się woda… Mowa o fascynującej wycieczce do Elektrowni Wodnej w Santa Massenza. Od niedawna, w ramach projektu Hydrotour organizowanego przez Gruppo Dolomiti Energia, na terenie elektrowni zwiedzać można wystawę ukazującą, jak siła wody przekształcana jest w czystą energię. Wystawa czynna jest przez cały rok, niemniej jednak, czas świąteczny szczególnie sprzyja wizytom w tak atrakcyjnych miejscach.

Ponadto, w okresie od czwartku, 8 grudnia do 11 grudnia 2016, tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie się również w miasteczku Cavedine. Miasteczko rozświetlą wówczas kolorowe światła, ulicami przejdą barwne korowody, a w powietrzu unosił się będzie zapach pierników i grzanego wina. W programie zaplanowano też liczne imprezy muzyczne: początkiem weekendu wystąpi zespół muzyczny Cavedine, a na koniec zaśpiewa chór Cima Verde.

Niepowtarzalny urok ma również Naturalna Scena w Calavino, która co rok przyciąga turystów ciekawych lokalnego rzemiosła i spragnionych wyjątkowych smaków. Miejsce to usytuowane jest w najstarszej części miasta, w starożytnych murach dzielnicy Mas (26 grudnia 2016 i 6 stycznia 2017).

vl-1600x1201-castel-toblino-innevato-archivio-apt-trento-foto-m-miori2
Zamek Toblino. Fot M. Miori

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.discovertrento.it

(TC)

Źródło: materiały prasowe

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics