Aktualnosci Bliski Wschód Dubaj KSIĘGARNIA ODKRYWCÓW Kultura LIFESTYLE

Wielkie otwarcie dubajskiej biblioteki wartej miliard dirhamów

Na mapie Dubaju pojawił się nowy obiekt – Biblioteka Mohammeda bin Rashida, co ma umocnić pozycję Zjednoczonych Emiratów Arabskich jako kulturowej i kreatywnej stolicy regionu. Biblioteka Mohammeda bin Rashida to 9 specjalistycznych bibliotek, ponad milion książek drukowanych i cyfrowych oraz 6 milionów prac naukowych.


Szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, wiceprezydent i premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz władca Dubaju, zainaugurował działalność Biblioteki Mohammeda bin Rashida – nowego obiektu na kulturowej mapie regionu. Celem inwestycji o wartości 1 miliarda dirhamów jest promowanie czytelnictwa oraz wspieranie rozwoju kreatywności, wiedzy i sztuki. Szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum powiedział „Gospodarka potrzebuje wiedzy, polityka potrzebuje mądrości. Społeczeństwa muszą się uczyć, a całą naukę można znaleźć właśnie w książkach. W tej bibliotece zgromadziliśmy miliony książek, aby rozwijać naszą tożsamość i kulturę”. Oficjalne otwarcie biblioteki dla czytelników i zwiedzających odbyło się we czwartek, 16 czerwca 2022 roku.

Biblioteka będzie platformą ułatwiająca dostęp do książek drukowanych i cyfrowych. Na siedmiu kondygnacjach znajduje się ponad milion książek drukowanych i cyfrowych, zarówno w języku arabskim, jak i językach obcych, ponad 6 milionów prac naukowych, około 73 000 partytur muzycznych, 75 000 filmów wideo, około 13 000 artykułów, ponad 5 000 czasopism historycznych drukowanych i cyfrowych, około 35 000 drukowanych i cyfrowych gazet z całego świata oraz 500 rzadkich przedmiotów kolekcjonerskich. 

Specjalistyczne biblioteki 

Mohammed Al Murr, Przewodniczący Rady Dyrektorów Fundacji Biblioteki, powiedział „Biblioteka Mohammeda bin Rashida jest jedną z najbardziej wyjątkowych bibliotek publicznych w regionie i na świecie. Ten ambitny obiekt odzwierciedla wizję Naszego Władcy, której celem jest wzmocnienie sektora kultury w ZEA, a także budowanie dobrze wykształconego i oczytanego młodego pokolenia. Biblioteka prezentuje historię i kulturę ZEA i całego świata arabskiego, pomagając na nowo zdefiniować pojęcie biblioteki XXI wieku”. 

Biblioteka Mohammeda bin Rashida, o powierzchni 54 000 metrów kwadratowych, należy do fundacji Mohammed Bin Rashid Al Maktoum Global Initiatives. W środku znajduje się 9 specjalistycznych bibliotek, w tym: Biblioteka Ogólna, Biblioteka Emiratów Arabskich, Biblioteka dla Młodzieży, Biblioteka dla Dzieci, Biblioteka Zbiorów Specjalnych, Biblioteka Map i Atlasów, Biblioteka Mediów i Sztuki, Biblioteka Biznesowa i Biblioteka Czasopism. Oprócz dostępu do wydań papierowych, instytucja zapewnia szeroką gamę e-booków i innych mediów cyfrowych.

Innowacyjność i zrównoważony rozwój

Wnętrze Biblioteki zostało zaprojektowane z wykorzystaniem najnowszych technologii i sztucznej inteligencji, obejmując m.in. zautomatyzowany system gromadzenia i elektronicznego wyszukiwania książek, samoobsługowe kioski, laboratorium digitalizacji książek, inteligentne roboty odpowiadające na pytania, a także technologie VR. Budynek jest również przyjazny środowisku – 10% energii jest pozyskiwana z paneli słonecznych zainstalowanych na dachu. Konstrukcja zewnętrzna została zaprojektowana tak, aby izolować wnętrze budynku, ograniczając straty ciepła. Budynek posiada naturalne oświetlenie dzięki oknom sufitowym. Obiekt także prowadzi zrównoważoną gospodarkę wodną: redukuje jej zużycie o 50%, a woda z klimatyzatorów jest odzyskiwana w celu nawadniania terenów zielonych.

Departament Gospodarki i Turystyki w Dubaju

Zadaniem Departamentu Gospodarki i Turystyki w Dubaju jest wspieranie rządu w dążeniach do przekształcenia emiratu w główny międzynarodowy ośrodek turystyczno-gospodarczy, a także podniesienie wskaźników konkurencyjności w powyższych obszarach. Docelowo Dubaj ma zostać globalnym hubem handlowym i inwestycyjnym oraz najczęściej wybieranym kierunkiem wakacyjnym. Departament Gospodarki i Turystyki rozszerza swoje działania na rzecz poprawy gospodarki – zróżnicowanej, innowacyjnej i opartej na usługach – w celu przyciągnięcia najlepszych ekspertów z całego świata, stworzenia światowej klasy otoczenia biznesu oraz podniesienia efektywności działania. Departament Gospodarki i Turystyki wspiera również działania mające na celu przekształcić Dubaj w najlepsze na świecie miejsce do życia i pracy, podejmując inicjatywy promujące zróżnicowaną ofertę turystyczną, wyjątkowy styl i doskonałą jakość życia.

Departament Gospodarki i Turystyki to główna instytucja odpowiedzialna za planowanie, nadzorowanie, rozwój i działania marketingowe w zakresie turystyki i biznesu w Dubaju. Odpowiada także za udzielanie licencji oraz klasyfikację wszystkich usług biznesowych, w tym hoteli, tour operatorów oraz biur podróży. W portfolio Departamentu Gospodarki i Turystyki znajdują się Dubajski Departament Turystyki, Marketingu i Handlu, Dubajskie Biuro ds. Festiwali i Handlu Detalicznego, Dubajska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Eksportu, Dubajska Agencja Rozwoju Inwestycji, Dubajskie Biuro ds. MŚP, a także Dubai College of Tourism, Dubai Calendar oraz Dubai Business Events.

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: