Brazylijskie karnawały – informacje praktyczne
Aktualnosci Ameryka Brazylia

Brazylijskie karnawały – informacje praktyczne

Carnival to święto w całej Brazylii, które w tym roku obchodzone jest od piątku, 1 marca do wtorku, 5 marca. Każde miasto w całym kraju organizuje własne imprezy i parady. Najbardziej jednak znanym karnawałem, przynajmniej pod względem liczby osób, które przyciąga każdego roku – jest ten w Rio. A osób, które uczestniczą w karnawałowych imprezach są tysiące!

Ponieważ każde miasto organizuje własne przyjęcia i parady, praktycznie nie jest możliwe podanie konkretnego adresu czy miejsca, w którym odbywają się imprezy. Ulice i kluby wypełniają się tysiącami ludzi. Do mist takich jak São Paulo, Rio de Janeiro, Bahia i Minas Gerais w trakcie karnawału przybywa miliony ludzi z całego kraju i świata. W ubiegłym roku w karnawale w  Rio uczestniczyło około 6,5 miliona osób – to świetny czas dla lokalnej gospodarki.

São Paulo, Rio de Janeiro, Bahia, Recife i Minas Gerais organizują zarówno „klasyczne” karnawały słynące z parad widzianych w telewizji oraz „uliczne” karnawały, które odbywają się na ulicach miasta. Biorą w nich udział turyści z całego świata. Spotkanie ludzi z Argentyny, Paragwaju, Meksyku i wielu innych krajów jest czymś normalnym. Wielu Brazylijczyków także podróżuje po całym kraju, odwiedzając różne miejsca w poszukiwaniu karnawałowych przeżyć. Na przykład mieszkańcy São Paulo lubią jeździć do Minas Gerais, ludzie z Rio de Janeiro jeżdżą do Bahii i tak dalej.

Okres karnawału jest jedną z najbardziej wyczekiwanym przez biura podróży w Brazylii, drugim pod względem ilości dokonywanych rezerwacji – usługi, imprezy i noclegi praktycznie sprzedają się same! Zwykle agencje turystyczne zaczynają reklamować karnawał od grudnia aż do tygodnia, w którym karnawał się odbywa – głównie dlatego, że wiele osób decyduje się na podróż także w ostatniej chwili.

Zwykle ludzie szukają najniższych stawek. Ostatnio, jak podają agencje turystyczne podróżni nie szukają wygody ani luksusu. Liczy się sama możliwość przeżywania karnawału. Przy rezerwacji noclegu preferowane są takie udogodnienia dobry prysznic, przyzwoite łóżko, konkurencyjne ceny i śniadanie wliczone w cenę. Bardzo ważne jest także umiejscowienie hotelu w pobliżu miejsc, w których odbywają się parady. Wiele osób polega w tym zakresie na aplikacji Uber.

Bliskie spotkania z gwiazdami i najlepsze imprezy

Podróżujący mogą spotkać gwiazdy zwykle w najdroższych hotelach. Podczas parady w miastach takich jak São Paulo, Rio i Salvador są specjalne balkony, na których ludzie mogą spotkać celebrytów. Jednym z najbardziej znanych hoteli, który zazwyczaj odwiedzany jest przez celebrytów, jest Belmond Copacabana Palace w Rio. Inne hotele to, Holiday Inn Anhembi w São Paulo i Hotel Fasano w Rio, ze względu na bliskość Sambadromo obydwa upodobały sobie gwiazdy. Wszystko też zależy od tego, czego szuka podróżny. Na przykład takie miejsca jak São Paulo, Rio de Janeiro i Bahia są bardzo znane zarówno z „klasycznego” karnawału z paradami, jak i z „ulicznych” karnawałów. W Minas Gerais odbywają się głównie karnawały uliczne, którymi też interesuje się wiele osób. Zwykle podróżujący kupują noclegi i loty poprzez strony internetowe, które oferują zwykle niższe stawki. Warto także zwrócić uwagę na oferty biur podróży, które chcąc sprzedać więcej podczas karnawału, oferują w tym czasie niższe stawki. Każdego roku bilety są sprzedawane za pośrednictwem różnych stron internetowych, ale zazwyczaj można je kupić w witrynach takich jak „Tickets For Fun„. W tym roku bilety można kupić na TFF i na innej stronie o nazwie Total Acesso. Przyjazd na karnawał w Rio jest prawie taki sam jak wyjazd na koncert – jestopcji do wyboru, gdzie siedzieć – im dalej jesteś z parady, tym taniej. W tym roku bilety kosztują od BRL 95 do BRL 500 (lub około 25 do 125 dolarów amerykańskich).

Podstawa to dobrze zjeść

Zazwyczaj imprezy rozpoczynają się w południe i trwają aż do północy, więc ludzie jedzą w miejscach położonych blisko wydarzeń – fast food jest zazwyczaj normą podczas imprez, turyści często nie zaglądają do restauracji ani nie jedzą w ekskluzywnych restauracjach podczas karnawału. Ważne jest, aby biuro podróży miało konkurencyjne ceny ze śniadaniem – śniadanie jest bowiem najważniejszym posiłkiem dla kogoś, kto bierze udział w karnawale. W trakcie dnia podróżni szukają raczej różnych egzotycznych drinków zamiast wykwintnego jedzenia. Obowiązkowym drinkiem jest Caipirinha! Jeśli ktoś spoza Brazylii szuka napoju, który łączy wszystko, co ma związek z karnawałem, będzie to właśnie caipirinha.

Księga rekordów Guinnessa

Karnawał w Rio jako największy na świecie został  zarejestrowany w Księdze Rekordów Guinnessa. Oglądanie parady jest fantastycznym doświadczeniem, ale bycie częścią parady jest czymś, co przyciąga także coraz więcej ludzi. Ze względu na ogromne zainteresowanie uczestniczeniam w samej paradzie, niektóre szkoły Samby ograniczają całkowitą liczbę turystów, którzy mogą wziąć udział w zawodach karnawałowych Nie każdemu bowiem udaje się odpowiednio przygotować do tańca i śpiewu a dla szkół samby to są prawdziwe zawody, która lepsza. Podróżni w przeważającej części nie mogą się doczekać dobrej zabawy ze znajomymi, a szczególnie właśnie pokazów samby.

Szkoły Samby, rodzaje imprez karnawałowych

Turyści zwykle podróżują z przyjaciółmi ale bez dzieci. Karnawał nie jest najlepszym miejscem dla najmłodszych lub osób starszych. Chociaż Brazylijczycy świętują karnawał w każdym wieku. Są jednak organizowane imprezy także dla dzieci, a każda szkoła samby ma sektor właśnie dla nich. W tych dniach prawie każde miasto jest przepełnione ludźmi i imprezami, które mogą trwać całą noc. Szkoły Samby to te, które można zobaczyć podczas karnawałowych parad, maszerują lub jadą na masywnych, udekorowanych samochodach, na których tańczą ludźmi – to są „klasyczne” karnawały w Rio de Janeiro i São Paulo. Istnieją spore różnice między klasycznym a ulicznym karnawałem. Różnice odzwierciedlają także ceny. Podróżni nie muszą kupować biletów żeby uczestniczyć w karnawałach ulicznych, ludzie się po prostu pojawiają. Podróżni zazwyczaj przynoszą własne napoje, dzięki czemu oszczędzają więcej pieniędzy. W klasycznym karnawale stawki są znacznie wyższe. Weźmy za przykład, że płacenie najniższej opłaty za klasyczny karnawał (95 BRL, czyli 25 USD) jest odpowiednikiem średnich pieniędzy wydanych w 2 lub 3 dni na ulicznym karnawale.

Dokumenty podróżne i środki ostrożności

Obywatele polscy przybywający do Brazylii w celu turystycznym i/lub biznesowym mają prawo do 90-dniowego pobytu bezwizowego w okresie 180 dni. Brazylia ma również umowy z około 90 krajami, dla których wizy nie są wymagane – najlepiej byłoby to sprawdzić przed dokonaniem rezerwacji – wydanie trwa zwykle około 60 dni. W tropikalnym miejscu, takim jak Brazylia, narażeni jesteśmy na różne urazy szczególnie podczas karnawału, który przypada tam na szczyt lata – zatem ubezpieczenie jest obowiązkowe dla każdego podróżnika. Dobrze jest mieć przy sobie gotówkę, zamiast karty kredytowej. W Brazylii taksówki zazwyczaj nie akceptują kart kredytowych i bierą tutaj tylko gotówkę. W miastach takich jak São Paulo i Rio podróżni mogą znaleźć taksówki, które akceptują karty kredytowe, zaś w mniejszych miastach, jednak może to być nieco trudniejsze, dlatego wiele osób woli brać Ubera. Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest mieć trochę gotówki w ręku, aby kupić wodę, napoje … stawki za taksówkę i Ubera bardzo wzrastają podczas karnawału i w ciągu dnia.

A wypoczynek?

Ważne jest, aby podróżni mogli określić, jakie są ich oczekiwania podczas podróży do Brazylii. Jeśli nie szukają imprez ale spokojnych plaż Brazylia ma do zaoferowania, na przykład południową część kraju, która jest zwykle doskonałym miejscem do relaksu z rodziną w czasie trwającego karnawału. Brazylijczycy z południa zazwyczaj udają się w tym czasie do Rio lub Bahia, w rezultacie południowe miasta stają się bardziej „spokojne”.

(TC)

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics