Aktualnosci Azja Chiny hongkong

Hongkong pozbywa się masek


Hongkong – Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej (HKSAR), po trzech latach, w zeszłym roku rozpoczął stopniowe łagodzenie niektórych surowych ograniczeń związanych z COVID-19 wzorem Pekinu, który jako pierwszy zaczął  łagodzić politykę „Zero Covid” Władze Hongkongu znoszą obowiązek noszenia masek przeciw COVID-19 z dniem 1 marca tego roku. Ostatnio wiele lokalnych grup biznesowych i obywateli w Hongkongu wyrażało krytyczne nastawienie co do ograniczeń bezpieczeństwa związanych z COVID-19, obawiając się negatywnego wpływu, jaki miałyby one na międzynarodową konkurencyjność, a także na pozycję miasta jako globalnego centrum finansowego.

Zmiana polityki, która wchodzi w życie 1 marca br., została dzisiaj ogłoszona przez przywódcę miasta Johna Lee, który powiedział, że Hongkong stara się ponownie przyciągać międzynarodowe przedsiębiorstwa i turystykę, a porzucenie nakazu dotyczącego noszenia masek zapewni impuls do rozwoju gospodarczego w HK Specjalny Region Administracyjny.

Ogólne ryzyko jest pod kontrolą” – ogłosił na dzisiejszej konferencji prasowej szef miasta. „Teraz jest odpowiedni moment, aby całkowicie anulować zamówienie na maskę” Zaczynamy kompleksowo przywracać normalność, co będzie bardzo korzystne dla rozwoju gospodarczego, naszej międzynarodowej konkurencyjności, a także dla naszych działań, które obejmują wszystkich w Hongkongu – dodał Lee.

Ostateczna decyzja, czy wymagać zakrywania twarzy w obszarach wysokiego ryzyka w mieście, takich jak szpitale czy domy opieki nad osobami starszymi, zostanie pozostawiona lokalnym administratorom.

Drastyczne zmiany w polityce miasta zbiegają się w czasie z uruchomieniem kampanii promocyjnej „Hello Hong Kong”, która ma przyciągać turystów i handel międzynarodowy do Specjalnego Regionu Administracyjnego po tym, jak oba sektory borykały się z problemami od początku globalnej pandemii COVID-19 w 2020 r.

Według władz miasta do Hongkong przyjechało ponad 500,000 tys zagranicznych gości w styczniu – trzykrotnie więcej niż w grudniu 2022 r.

Inny chiński Specjalny Region Administracyjny, Makau, ogłosił w weekend, że zniesie wymóg noszenia maseczek w „wielu lokalizacjach”, z wyjątkiem „obszarów wysokiego ryzyka” i sieci transportu publicznego.

Mieszkańcy Chin kontynentalnych nie muszą już nosić masek, ale są do tego zachęcani w ruchliwych miejscach publicznych.

źródło: mat. prasowe

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics