Bez aplikacji nie wejdziemy do galerii handlowej. Czy na pewno?
Aktualnosci BIZNES Polska Technologie

Bez aplikacji nie wejdziemy do galerii handlowej. Czy na pewno?

Czy bez aplikacji ProteGO Safe nie wejdziesz od poniedziałku 4 maja do galerii? Przed otwarciem galerii 4 maja: „Nie musisz wybierać pomiędzy staniem w kolejce, a inwigilacją” – zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji.

„Albo zainstalujesz rządową aplikację ProteGO Safe albo nie wejdziesz do sklepu” – ostrzegają w niektórych mediach i na portalach społecznościowych. Czy to prawda? Czy od poniedziałku 4 maja gryd galerie handlowe zostają ponownie otwarte wejdą do nich tylko osoby posługujące się taka aplikacją? A przynajmniej osoby z aplikacją ProteGO Safe będą traktowane lepiej, wedle protekcji czyli uzyskają przywileje, np. obsługę bez kolejki, dostęp do wybranych usług?

Jeśli nie będziecie korzystali z aplikacji ProteGO Safe spokojnie wejdziecie do galerii handlowej i zrobicie zakupy na takich samych warunkach jak wszyscy inni. Nikt nie będzie miał prawa żądać od Was wylegitymowania się aplikacją. Prostujemy nieprawdziwe informacje. Chętnie odpowiemy także na Wasze inne pytania” komunikuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Skuteczność aplikacji ProteGO Safe – co podkreślamy od początku – zależy od zaufania do niej. Dlatego prostujemy nieprawdę”, komunikuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Jaka jest naprawdę?

Niezależnie od tego, czy zainstalujesz aplikację ProteGO Safe czy nie, wejdziesz do sklepu i zrobisz zakupy tak jak wszyscy inni.
Nie musisz wybierać pomiędzy staniem w kolejce, a „inwigilacją”. Aplikacja nie zbiera Twoich danych, nie śledzi, korzystanie z niej jest dobrowolne, a prace nad nią w pełni transparentne – właśnie po to, by każdy się przekonał, że nie mamy ukrytych intencji.

Nie będziemy dzielić klientów na lepszych i gorszych, czyli tych z i bez aplikacji. Kontrolowanie przez właścicieli sklep statusu aplikacji, lub wymaganie jej instalacji i aktywacji są zabronione – wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.

Bez dyskryminacji

Korzystanie bądź niekorzystanie z aplikacji nie może wpływać na jakość lub kolejność obsługi klientów.
Będziemy za to zachęcać możliwe największą liczbę osób, by korzystali z ProteGO Safe – to dla naszego wspólnego bezpieczeństwa i zdrowia.
ProteGO Safe to aplikacja, która pomoże nam w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią. Pełni dwie główne funkcje. Pierwsza – to możliwość samokontroli stanu zdrowia. Druga – wykorzystująca technologię Bluetooth – zbiera informacje o napotkanych przez nas urządzeniach i informuje o spotkaniach z chorymi. Obie – informują o potencjalnym zagrożeniu zakażenia koronawirusem.

Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dlatego takie aplikacje są stosowane także w innych krajach. Coraz więcej kolejnych państw rozpoczyna nad nimi prace.

Testujemy

Sukces ProteGO Safe zależy od liczby jej użytkowników, dlatego robimy wszystko, aby zyskać ich zaufanie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Na każdym etapie prac nad aplikację publikujemy jej kod źródłowy. Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły. Chętnie dowiemy się, co możemy zrobić lepiej. Wystarczy do nas napisać na adres protego@mc.gov.pl.

ProteGO Safe jest bezpieczna. Nie inwigiluje, nie zbiera i nie udostępnia danych użytkowników. Informacje o napotkanych urządzeniach nie zawierają żadnych danych o ich właścicielach, są anonimowe i zakodowane, a do tego przechowywane tylko w telefonie, przez dwa tygodnie. Później są usuwane. Jeśli nie wierzycie, można to sprawdzić w kodzie źródłowym.

Jeśli uważasz, że coś możemy zrobić lepiej, masz uwagi do aplikacji, napisz – protego@mc.gov.pl – zaprasza Ministerstwo Cyfryzacji.

W największym skrócie działa to tak: jeśli pobierzesz i zainstalujesz ProteGO Safe i włączysz w swoim telefonie Bluetooth, aplikacja będzie komunikowała się z urządzeniami jej innych użytkowników. Spokojnie, nie będzie im przekazywała żadnych danych na Twój temat. Nikt nie dostanie dostępu do zawartości Twojego telefonu.

Ważne! Nie szukaj w swoim telefonie informacji typu: 29 kwietnia miałeś kontakt z Janem Kowalskim. To tak nie wygląda. Tylko Twoja aplikacja wie anonimowo z jaką (nie czyim) inną aplikacją się spotkała.
Informacje o napotkanych urządzeniach nie zawierają żadnych danych o ich właścicielach, są anonimowe i zakodowane, a do tego przechowywane tylko w telefonie, przez dwa tygodnie. Później są usuwane.

Do czego przydaje się historia takich spotkań? W momencie, kiedy któryś z użytkowników, z którego telefonem spotkał się Twój telefon, zachoruje – dostaniesz odpowiednią informację. Nie dowiesz się, kto zachorował. Dowiesz się za to, jak się zachować i co zrobić, by zadbać o swoje zdrowie.

W kolejnych wersjach aplikacji funkcjonalności związane z zapobieganiem koronawirusowi zostaną rozszerzone.
Aplikację można pobrać za darmo ze sklepów Google Play i App Store.

Jakie są fakty?

Użytkownicy ProteGO Safe są anonimowi. Do tego, aby ją uruchomić nie jest wymagane jakiekolwiek uwierzytelnienie, np. podanie numeru telefonu.
Aplikacja jest budowana zgodnie z zasadami wynikającymi z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), w tym minimalizacji danych, privacy by design, privacy by default, prawidłowości, integralności oraz poufności.
Bazujemy na wytycznych Europejskiej Rady Ochrony Danych Osobowych, Komisji Europejskiej oraz Toolbox opracowanym w ramach sieci eHealth działającej przy Komisji Europejskiej. Szczególną wagę przykładamy do zapewnienia najwyższych standardów prywatności.

Aplikację można pobrać za darmo ze sklepów Google Play i App Store.

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: