Gdzie warto wyjechać na Wielkanoc?
Aktualnosci podróże Poradnik

Gdzie warto wyjechać na Wielkanoc?

Jak podaje Travelplanet.pl biura podróży odnotowują spory wzrost rezerwacji na okres Wielkanocny pomimo, iż święta w tym roku wypadają w tym roku na tydzień przed majówką. Podaje też powody takiej sytuacji. Do najbardziej popularnych krajów na Wielkanoc można pojechać płacąc ceny niże o ok. 300 – 400 zł w porównaniu z majowym weekendem.

W ubiegłym roku przerwa pomiędzy Świętami Wielkanocnymi a długim weekendem majowym wynosiła prawie miesiąc. W tym roku już nieco ponad tydzień. Prawie 3 tygodnie przed świętami rezerwacje były wyższe o dużo ponad 30 proc. w porównaniu z podobnym okresem w ubiegłym roku.

Skąd taki wzrost pomimo niewielkiego odstępu czasu do majówki, będącej po wakacjach i feriach szkolnych trzecim szczytem turystycznego sezonu w roku? Wieloletnim trendem, obserwowanym w branży, jest rosnący nawyk podróżowania w święta, który utrwala się w polskim społeczeństwie, co widać po systematycznych wzrostach wyjazdów z biurami podróży na Boże Narodzenie i Wielkanoc.

Cena napędza koniunkturę

Tegoroczna skala wzrostów pokazywana przez statystyki rezerwacyjne Travelplanet.pl, jest dosyć zaskakująca. Dla wielu turystów wabikiem mogą być atrakcyjne ceny w porównaniu z majowym weekendem.

Turcja, najbardziej popularny kierunek rezerwowany zarówno na Wielkanoc jak i majówkę, w tym pierwszym terminie kosztuje realnie turystów średnio niecałe 2000 zł na osobę. Wyjazd na majówkę do Turcji to koszt niemal 2400 zł na osobę (według rezerwacji z początku marca).

Wielkanoc w Grecji jest tańsza od majówki również o 400 zł (1950 zł wobec 2350 zł). Święta w Egipcie kosztują turystów o 300 zł mniej niż wypoczynek w tym kraju podczas długiego majowego weekendu (2350 wobec 2650 zł) zaś na Cyprze w Wielkanoc wypocząć można aż o 700 zł taniej niż w maju (2100 zł wobec 2800 zł). Najmniejsze dysproporcje dotyczą Malty (200 zł mniej, tj. ok. 1700 zł wobec 1900 na majówkę) i Włoch (100 zł, tj. 1100 zł wobec 1200 zł na majówkę)

Turcja najczęściej wybierana 

Na czele najbardziej popularnych kierunków Turcja zmieniła Egipt, zeszłorocznego lidera wyjazdów wielkanocnych. Z pierwszej piątki najbardziej popularnych kierunków na Wielkanoc niemal połowa turystów pojedzie do krajów muzułmańskich.

Jeszcze w 2017 niekwestionowanym liderem wielkanocnych wyjazdów była Hiszpania (34 proc.) a Wyspy Kanaryjskie, gdzie wybierała się zdecydowana większość turystów, nazywano polskimi Wyspami Wielkanocnymi. Z kolei tegoroczny lider – Turcja, cieszył się wówczas raptem 3,5 proc. frekwencją.

Ta zmiana preferencji to fragment szerszej tendencji powrotu turystów do krajów arabskich i Turcji, na co zwracaliśmy uwagę w naszym Raporcie Podróżnika, analizującym ruch turystyczny w zeszłym roku.

Wyjątkowy komfort wypoczynku

Wielkanoc zapowiada się na tańszą od zeszłorocznej o ok 250 zł natomiast komfort wypoczynku jest wyjątkowy. Niemal 50 proc turystów spędzi święta w hotelach 5* a ponad 1/3 w hotelach 4*. – Te proporcje mogą się zmienić, do Wielkanocy jest jeszcze trochę czasu, wiadomo również, że klienci szukają przede wszystkim dobrych hoteli i te rezerwowane są z wyprzedzeniem.

Ile kosztuje wyjazd z biurem podróży na Święta Wielkanocne?

Zakładając, że na takim wyjeździe chcemy cieszyć się kontaktem z bliskimi i odkrywaniem nowych miejsc a nie kłopotaniem się o posiłki, oferty 6 – 7 dniowych pobytów z przelotem i wyżywieniem HB – AI w hotelach 3-4* to koszt:

od ok. 1500 – 1600 zł kosztuje Wielkanoc na Cyprze (Larnaka), w Grecji (Korfu), Hiszpanii (Costa Brava), Turcji (Riwiera),
od ok. 2100 – 2200 zł kosztuje Wielkanoc na Malcie i w Maroku

Jeśli zdecydujemy się na ofertę z własnym dojazdem, obejmującą wyżywienie HB -AI:

od ok. 500 – 600 zł kosztuje Wielkanoc w Chorwacji, Czechach (Karkonosze, Rudawy), Hiszpanii (Majorka, Costa Dorada), Grecji (Kreta, riwiera Olimpijska)
od ok. 800 – 900 zł kosztuje Wielkanoc w Polsce (Warmia, Pomorze Zachodnie), Słowacji (Poprad), na Węgrzech, w Czarnogórze, Włoszech (Kalabria, Riwiera Adriatycka, Kampania, Toskania, Jezioro Garda,) i w Niemczech (Bawaria).

źródło: Travelplanet.pl

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics