Wszystko jest w głowie, czyli „Być szczęśliwym na Alasce”
KSIĘGARNIA ODKRYWCÓW

Wszystko jest w głowie, czyli „Być szczęśliwym na Alasce”

Człowiek jest stworzony do bycia szczęśliwym w każdych warunkach i na każdej szerokości geograficznej, zdaje się mówić Rafael Santandreu, hiszpański psychoterapeuta, zakochany w swojej rodzinnej Barcelonie. I dodaje, że wszystko tkwi w umyśle. Kiedy spotyka nas coś nieprzyjemnego i czujemy się źle, to nie z powodu jakiejś przykrości, ale przez to, co sami sobie wmawiamy. Nasz umysł może być naszym najlepszym przyjacielem albo najgorszym wrogiem. Ludzie stają się słabi z powodu wysokich wymagań i silni dzięki wyrzeczeniom.

Santandreu, bazując na najnowszych osiągnięciach psychologii, przedstawia drogę do osiągnięcia równowagi wewnętrznej i czerpania radości z życia. I daje nam klucz do szczęścia. Wystarczy wyzbyć się wygórowanych potrzeb: bezpieczeństwa ekonomicznego, uznania, towarzystwa innych, wygody, spokoju. Wystarczy miarkować się w zaspokajaniu potrzeb, nie tylko tych materialnych, ale i emocjonalnych. Nie mieć nadmiernych oczekiwań i nie dramatyzować bez powodu, bo to jest źródłem lęków, neuroz, nałogów i konfliktów.

Autor rozprawia się też z błędnym przekonaniem, że szczęście leży gdzieś na zewnątrz i pokazuje, jak skutecznie zaprogramować swój umysł, aby się na nie otworzyć. „Umysł jest plastyczny i jeśli wytrwale praktykuje, neurony przywykną do tworzenia kanałów harmonii. Każde zaburzenie emocjonalne jest owocem błędnego wyobrażenia, choroby niedoboru, a to tylko marność, bezsensowne przekonania, które mogę od siebie odsunąć”, pisze Rafael Santandreu.

—————————
„Być szczęśliwym na Alasce”, Wydawnictwo MUZA

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics