Górna Austria – lato nad jeziorem Traunsee
Aktualnosci Austria Europa Lato Miejsca

Górna Austria – lato nad jeziorem Traunsee

Zillenfahrt-am-glitzernden-Traunsee--mtv-ferienregion-traunsee
Barka na jeziorze Traunsee, Górna Austria. Fot. MTV Ferienregion Traunsee

Uważany za wschodnią bramę Salzkammergut, region wypoczynkowy Traunsee, położony nad jeziorem o tej samej nazwie, uchodzi za idealne miejsce dla miłośników wędrówki i entuzjastów sportów wodnych. Wzniesienia Przedgórza Alpejskiego malowniczo przechodzą tutaj w majestatyczne górskie krajobrazy Północnych Alp Wapiennych, a pośrodku leży jezioro Traunsee o przejrzyście czystych wodach i 12,2 km długości, 2,9 km szerokości i aż 191 m głębokości. Tym samym jest to więc najgłębsze jezioro w Austrii.

Charakterystyczny, potężny Traunstein (1691 m n.p.m.), którego skalne ściany wznoszą się na 1200 metrów ponad taflą wody, uchodzi nie tylko za symbol regionu Traunsee, ale również za strażnika Salzkammergut. Góry Martwe i Höllengebirge otaczają Traunsee od południa, współtworząc spektakularną scenerię jeziora.

Krajobraz, który urzeka

Bezpośrednio na brzegu jeziora Traunsee leży GMUNDEN, eleganckie miasto ceramiki, oraz trzy miejscowości wypoczynkowe: ALTMÜNSTER, TRAUNKIRCHEN i EBENSEE. Każde z nich ma swój urok i wyróżnia się indywidualnością. W regionie Traunsee znajdują się jeszcze inne jeziora – Laudachsee, Offensee, dwa jeziora Langbathsee i Taferlklaussee, które mimo że są łatwo dostępne, cieszą się opinią jednych z najładniejszych górskich jezior. Malownicze okolice jak najbardziej sprzyjają relaksowi.

Gościnni gospodarze i dobra kuchnia

W regionie Traunsee mieści się około 250 obiektów noclegowych. Oferta jest zróżnicowana.  Znajdziemy 4-gwiazdkowy hotel nad samym brzegiem jeziora i gospodarstwo agroturystyczne, apartament z własną plażą i wygodny domek na wysokości 1600 m n.p.m.

Miejscowa gastronomia również cechuje się dużą różnorodnością i oferuje wiele różnych lokali – od schronisk na halach po wykwintne restauracje. Co prawda największą popularnością cieszy się kuchnia regionalna z najwyższej jakości produktów, ale fani kuchni światowej również nie będą zawiedzeni.

Almwiesen beim Wandern genie ƒen -®MTV Ferienregion Traunsee

Szlaki wędrowne, schroniska

Region Traunsee jest idealnym miejscem dla osób, które oczekują różnorodnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Mogą odbywać piesze wędrówki, a przy okazji kąpać się w jeziorze. Do dyspozycji mają świeże powietrze i orzeźwiający chłód wody.Spędzenie kilku dni we wszystkich czterech miejscowościach nad Traunsee, jest idealną propozycją dla osób, które chcą wygodnie pomieszkać i odpocząć wśród przyjaciół. Dodatkowo od 1 maja zaczyna się program „Hütten-Wander(S)pass 2016/17“. Na wielu szlakach wędrownych regionu Traunsee możemy nie tylko chłonąć eliksir życia w postaci nieskazitelnie czystego powietrza, ale również zdobywać stempelki. Na końcu każdej trasy – niezależnie czy to będzie rodzinna wycieczka brzegiem jeziora, czy też trudna wyprawa w góry albo alpejska wspinaczka – czeka gościnne schronisko ze zdrową przekąską. I z upragnioną pieczątką, która zostanie odciśnięta w naszej książeczce turystycznej.

Kto się postara i zbierze 15 stempelków, dostanie nagrodę: srebrną, a zdobywcy 20 stempelków nawet złotą odznakę turystyczną regionu Traunsee. Wszystkie osoby, które dodatkowo otrzymają pieczątkę ze schroniska Traunsteinhaus (na Traunsteinie), otrzymają prawdziwą „szarotkę z Traunsteinu”.

Centrum sportów wodnych

Podobnie jak region Traunsee w ostatnich latach zyskał status mekki wśród miłośników turystyki pieszej, tak samo jezioro Traunsee awansowało do rangi centrum sportów wodnych. Stałe wiatry i ogromna powierzchnia wody zapewniają idealne warunki dla uprawiania różnych dyscyplin sportu. Nie tylko światowa elita żeglarstwa – jak podczas regat „RC44“ czy w tym roku „GC32“ – rywalizuje na Traunsee. W różnego rodzaju wyścigach w ramach „Allianz Traunseewoche“ może wystartować każdy zapalony żeglarz. Jeżeli natomiast ktoś chce dogłębnie poznać Traunsee, nie ma problemu. Traunsee będące  najgłębszym jeziorem w Austrii (191 m), stanowi dla nurków optymalny teren. Ze względu na dużą liczbę interesujących punktów dostępu i miejsc o różnych stopniach trudności – od płaskich podwodnych krajobrazów z niepowtarzalną roślinnością po fascynujące strome ściany, niektóre o fantazyjnych nazwach, jak „Biały kamieniołom” czy „Madonna z Siegesbach” – jezioro zapewnia niezapomniane wrażenia. Nad Traunsee znajduje się kilka szkół nurkowania z wypożyczalniami sprzętu i obszerną ofertą kursów, w tym także specjalistycznych, jak nurkowanie na nitroksie lub nurkowanie jaskiniowe. Na Traunsee można też uprawiać nowoczesne sporty wodne, np. kitesurfing. Kitesurferom polecany jest szczególnie Ebensee, gdzie warunki wiatrowe są niemal idealne – lub narty wodne, wakeboarding, surfing i wiosłowanie na desce. Wassersportarena zapewnia pomoc instruktorów, którzy wprowadzają początkujących w tajniki tych sportów. Osoby, które jeszcze się nie zdecydowały, co by najbardziej chciały robić, mogą spróbować swych sił w różnych dyscyplinach. W ramach niedrogich kursów „na zachętę”. Jeśli jednak to zbyt mało, dostępny jest: rafting, kajaki albo zwykłe wędkowanie.

Region wypoczynkowy Traunsee-Salzkammergut

Region wypoczynkowy Traunsee-Salzkammergut leży w sercu Austrii. Traunsee to drugie co do wielkości jezioro w Górnej Austrii i najgłębsze jezioro Austrii (204 m). Region Traunsee-Salzkammergut obejmuje miejscowości Altmünster, Ebensee, Gmunden, Gschwandt, Pinsdorf i Traunkirchen. Starożytni Rzymianie, uległszy urokowi jeziora, nazwali je niegdyś „lacus felix“ – szczęśliwym jeziorem. Region Traunsee-Salzkammergut szczyci się swą kulturą i sztuką, tradycjami i zwyczajami oraz oferuje nieograniczone możliwości uprawiania sportów i turystyki, a także wystarczająco dużo przestrzeni i czasu na ucieczkę od codzienności. Ponad milion przyjazdów turystów rocznie i około 4,2 miliona noclegów zapewniły Salzkammergut miejsce w czołowej trójce austriackich regionów turystycznych. (TC)

Źródło: materiały prasowe

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics