Pół wieku Hawany
Ameryka Ho Hi Minch Kuba

Pół wieku Hawany

Stolica Kuby, Hawana, to jeden z skarbów architektury Ameryki Łacińskiej, który prezentuje fascynującą mieszankę stylów kolonialnych, barokowych i art deco. Wiele z jego klejnotów uległo pogorszeniu przez dziesięciolecia, ale powoli skomplikowane prace remontowe przywracają niektóre z nich do życia. Ponieważ miasto świętuje 500 lat swojego powstania dokładnie 16 listopada, prezentujemy niektóre z jego najbardziej znanych budowli i zabytków.


Katedra w Hawanie

Katedra w Hawanie (Catedral de San Cristóbal) została zbudowana w latach 1748–1777 i konsekrowana w 1782 r. Barokowa budowla (widoczna na zdjęciu powyżej w latach 80. XIX wieku) ma dwie asymetryczne dzwonnice, a główna fasada jest bogata w detale. Wiele dzieł sztuki, w tym rzeźby i obrazy, jest eksponowanych wewnątrz, gdzie środkowa nawa tworzy krzyż łaciński.

Przez 100 lat w katedrze znajdowały się szczątki odkrywcy Krzysztofa Kolumba, zanim zostały przeniesione z powrotem do Hiszpanii po wojnie hiszpańsko-amerykańskiej w 1898 r., co doprowadziło do niepodległości Kuby. Budynek znajduje się na Plaza de la Catedral, jednym z pięciu głównych placów Starej Hawany, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Paseo del Prado

Paseo del Prado został zbudowany w 1772 r. I szybko stał się jednym z najpopularniejszych miejsc w mieście. W przeprojektowanym przez francuskiego artystę krajobrazu Jeanie Claude Nicolasa Forestiera w latach dwudziestych XX wieku otrzymano drzewa, rzeźby z brązowych lwów i marmurowe ławki, które istnieją do dziś. Niektóre z najbardziej znanych budynków w Hawanie, w tym Gran Teatro de La Habana, Hotel Sevilla i Capitolio znajdują się wokół tego bulwaru, który oznacza zachodni kraniec Starej Hawany, gdzie znajduje się około 900 budynków o wartości historycznej. Jednak niewystarczająca konserwacja w obliczu dziesięcioleci trudności gospodarczych i okaleczającego embarga handlowego USA spowodowały, że budynki tutaj – i reszty stolicy – uległy zniszczeniu, a niektóre nawet zawaliły się. Podczas gdy niektóre zostały przywrócone w ostatnich latach, inne są nadal w niepewnym stanie.

Jak Hawana znowu stała się magnesem dla celebrytów

„Hawana na szczęście zachowała swoje cenne dziedzictwo architektoniczne, w przeciwieństwie do innych miast Ameryki Łacińskiej, które straciły znaczną część dziedzictwa swoich historycznych centrów z powodu rozwoju rynku nieruchomości” – powiedziała agencji prasowej Reuters Gina Rey, kubańska specjalistka ds. Planowania urbanistycznego. „Ale paradoksalnie to dziedzictwo jest bardzo podupadłe, a wysiłek wkładany w prace remontowe do tej pory okazał się nie wystarczający”.

Capitolio


Capitolio (widoczne na zdjęciach powyżej) jest jednym z najbardziej znanych budynków w Hawanie. Przypomina Kapitol Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. Został zamówiony a przez prezydenta Gerardo Machado na kongres. Zbudowany w trzy lata i oficjalnie otworzony w 1929 roku.
Po rewolucji komunistycznej w 1959 r. pod dowództwem Fidela Castro parlament został rozwiązany, więc budynek klasycznych kolumn i ogromnych salonów służył jako siedziba Kubańskiej Akademii Nauk i Ministerstwa Nauki. W ostatnich latach przeszedł gruntowne remonty i ponownie pomieści Zgromadzenie Narodowe.

View of Havana Capitol Building from the narrow streets of Old Havana, Cuba.

Gran Teatro de La Habana (Teatr Wielki)

Gran Teatro de La Habana, otwarty w 1915 r. jest siedzibą Kubańskiego Baletu Narodowego i Międzynarodowego Festiwalu Baletowego w Hawanie. Neobarokowy budynek był początkowo centrum kultury galicyjskiej i został zbudowany wokół dawnego Teatro Tacón, który został otwarty w 1838 roku.
Posiada również salę koncertową, kino, galerię oraz sale prób i konferencji. Barack Obama wygłosił tam przemówienie w 2016 r. podczas pierwszej wizyty prezydenta USA na wyspie od 1928 r.

Hotel Nacional

Kolejny okazały gmach, którego budowę rozpoczęto w latach dwudziestych XX wieku, hotel Nacional powstał w czasach, gdy Kuba była popularnym celem turystów amerykańskich. Otwarty w 1930 roku elegancki budynek w stylu Art Deco znajduje się na wzgórzu Taganana w dzielnicy Vedado i oferuje fantastyczne widoki na morze i miasto. Znani goście, którzy zatrzymali się w hotelu to Winston Churchill, Jimmy Carter, Frank Sinatra, Ava Gardner i naukowiec Alexander Fleming. Hotel został uznany za zabytek narodowy, a broń, która była częścią starej baterii Santa Clara podczas kryzysu kubańskiego w 1962 r., jest wystawiana w jego ogrodzie.

Edificio Bacardi

Uważany za jeden z najlepszych przykładów Art Deco w Ameryce Łacińskiej, Edificio Bacardi (widoczny na zdjęciu powyżej w 2019 r.) Został zaprojektowany jako siedziba Bacardi Rum Company w Hawanie. Został ukończony w 1930 r. w ramach 300-dniowego terminu nałożonego przez firmę. Firma została znacjonalizowana przez Castro w latach 60. XX wieku, a rodzina Bacardi przeniosła swoją działalność na Bermudy. W 2001 roku włoska firma odrestaurowała budynek, który nadal zachowuje swój oryginalny wystrój wnętrz z marmuru i granitu sprowadzanego z Europy.

Malecón

Aleja od strony morza jest prawdziwą ikoną Hawany. Została zaprojektowana jako przystań morska w celu ochrony miasta. Budowa rozpoczęła się w 1901 roku i tworzy szeroką arteria komunikacyjna rozciągaą się na 8 km od Starej Hawany do dzielnicy Vedado. Jest to nadal popularne miejsce dla par, rodzin, artystów i turystów. I choć wiele jego budynków wykazuje oznaki lat zaniedbania, ostatnie reformy gospodarcze przełożyły się na nowe firmy, które odświeżyły jeden z najbardziej rozpoznawalnych adresów w mieście.

Nie ważne jak długo będziecie przygotowywali się do wyprawy na Kubę, ile przewodników przeczytacie – to miasto przerośnie Wasze wszelkie oczekiwania. Habana Vieja, najstarsza część miasta, kryje w sobie tyle wspaniałych rzeczy, że warto poświęcić jej więcej niż jeden dzień. To dzielnica o wspaniałej, burzliwej historii.

zdjęcia: arch. redakcji

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics