Jak zaplanować citi break w wielkim mieście?
Aktualnosci podróże Poradnik

Jak zaplanować citi break w wielkim mieście?

City break – czyli krótki, weekendowy wypad do dużego miasta – zdobywa coraz większą popularność i coraz szersze grono pasjonatów. Jak go zaplanować, żeby niczego nie pominąć w trakcie zwiedzania? Dziś, by odwiedzić którąś z europejskich stolic czy wielkich aglomeracji, nie potrzebujemy kilkudniowego urlopu, aranżowanego przez biuro podróży i planowanego z ogromnym wyprzedzeniem – zupełnie tak, jakby były to wakacje. Bywa przecież, że pobyt niemiłosiernie się dłuży, a w mieście… po prostu nie ma już czego zwiedzać – zostają więc tylko restauracje, bary i hotel, w którym się zatrzymaliśmy. Mamy kilka prostych porad, jak tego uniknąć i zwiedzić jak najwięcej w czasie krótkiego, choć intensywnego weekendu – bo przecież czas ma znaczenie!

Dokładnie zaplanuj pobyt i doceń czas

To chyba najmniej przyjemna część przygotowań do wyjazdu, ale – paradoksalnie – to właśnie ona zagwarantuje Ci, że pobyt będzie znacznie przyjemniejszy i ani przez moment nie poczujesz, że tracisz cenny czas, którego i tak przecież masz niewiele podczas weekendu.
Jeśli podróżujesz autokarem, sprawdź połączenia komunikacyjne z dworca autobusowego do hotelu, w którym macie się zameldować. Jeśli odległości są niewielkie, zawsze możesz pokonać je pieszo. Postępuj analogicznie w przypadku każdego innego środka transportu – pociągu czy samolotu. Pamiętaj, że lotniska mieszczą się najczęściej na peryferiach miast, dlatego zadbajcie o dojazd do miasta zawczasu i sprawdźcie siatkę komunikacyjną.

Przygotuj się również na to, że na najbliższe kilkanaście godzin warto zaznajomić się z choćby podstawową topografią miasta. Idealnie, gdy zapoznasz się też z najważniejszymi połączeniami komunikacji miejskiej albo kluczowymi węzłami przesiadkowymi. Taka wiedza może się przydać zwłaszcza, gdy między kolejnymi punktami Waszych podróży jest spory dystans.

Kontroluj czas i zrób research

Może się oczywiście zdarzyć tak, że dojedziecie ze znacznym wyprzedzeniem i musicie poczekać kilka godzin na zameldowanie się, bo check-in jest najwcześniej od 15:00 i jedyne, co możecie zrobić, to zostawić bagaże w recepcji. Nie marnuj tych godzin na bezczynne czekanie na dworcu, w kawiarni czy galerii – wystarczy krótki odpoczynek, bo przecież to nie hotel jest celem Twojej podróży. Nie czekaj ze zwiedzaniem. Zabierz ze sobą dobry, niezawodny zegarek, np firmy Lorus – dzięki niemu będziesz kontrolować czas i łatwiej przyjdzie Ci realizowanie planu wycieczki, a jednocześnie sprawi, że będzie wyróżniał Cię z tłumu i dopełni Twoją stylizację – przecież na zdjęciach z wycieczki chcesz wypaść jak najlepiej!

Męski model zegarka Lorus RT353GX9 wyposażonego w solidną, stalową kopertę, elastyczne i odporne szkiełko mineralne z pewnością zwróci uwagę nieszablonowym designem, łączącym sportowy sznyt i elegancję.
Na damskim nadgarstku sprawdzi się zegarek utrzymany w delikatnym, pastelowym kolorze, który świetnie dopełni stylizację i będzie doskonale prezentować się na instagramowych relacjach z podróży, np. Lorus R2317MX9.

Pamiętaj też o researchu, dzięki któremu dowiesz się, jaka atrakcja turystyczna znajduje się najbliżej Was. Przy okazji pomyślcie o miejscach, w których moglibyście zjeść obiad czy kolację, tak, by uzależnić kolejność zwiedzania od lokali, do których chcielibyście zajrzeć.

Ustal, co musisz zobaczyć i doceń chwile

Półgodzinny spacer na wzgórze Gellerta, zwieńczony romantycznym zdjęciem na tle panoramy Budapesztu, piętnaście minut na kawę i croissanta w jednej z najbardziej urokliwych paryskich cukierni, poprzedzające wycieczkę po Polach Elizejskich, kilka sekund na wrzucenie symbolicznej monety do Fontanny Di Trevi w Rzymie – przyznaj, bez czego nie wyobrażasz sobie instagramowej pocztówki z weekendowego wyjazdu? Zapisz sobie najbardziej pożądane punkty wycieczki na liście – zrealizowanie każdego z nich będzie Twoim osobistym challengem i pozwoli Ci wymiernie ocenić zadowolenie z krótkiego, weekendowego wypadu. Szybko też zdasz sobie sprawę, że na zrealizowanie celów, na których Ci zależało, nie potrzebowałeś zbyt wiele – i tym bardziej docenisz czas spędzony w mieście. Świadomość, że nie da się zwiedzić wszystkiego, osłodzisz sobie poczuciem, że zobaczyłeś wszystko to, na czym najbardziej Ci zależało.

Nie panikuj!

Uspokajamy – nie stanie się nic złego, jeśli okaże się, że komunikacja miejska jeździ znacznie wolniej, niż sądziłeś, a pobyt w restauracji się przedłuża, bo czekacie na zamówienie wyjątkowo długo. Nie myśl, że to minuty, które skracają Twój pobyt w mieście i oddalają Cię od wymarzonego zwiedzania. Czas ma znaczenie również w przypadku relaksu, który przyniesie spokój oraz odpoczynek, dzięki czemu z reszty wycieczki będziecie mogli czerpać garściami!

Dobre zaplanowanie pobytu znacznie go ułatwia i sprawia, że spędzanie czasu jest znacznie przyjemniejsze i efektywniejsze. Nie możesz jednak popadać w skrajność i wierzyć, że wszystko da się bezbłędnie zaplanować co do minuty. Nadmierne trzymanie się harmonogramu zwiedzania może tylko przysporzyć Ci dodatkowych zmartwień i sprawić, że – zamiast miłych wspomnień – będziesz pamiętać tylko o nerwach, stresie i napięciu, które Ci towarzyszyły. Możesz pozwolić sobie na odrobinę spontaniczności – w końcu to tylko od Ciebie zależy, jak spędzisz ten weekend!

autor: Milena Piesik

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics