Mołdawia w wiosennej odsłonie
Aktualnosci Miejsca Mołdawia podróże

Mołdawia w wiosennej odsłonie

Wiosna to doskonały czas, aby zaplanować wyjazd do Mołdawii i wziąć udział w lokalnych wydarzeniach. Przewidziane są m.in. festiwale muzyczne, sportowe i folklorystyczne, a uczestnictwo w nich to świetna okazja, żeby odkryć autentyczność Mołdawii, gościnność jej mieszkańców i poczuć bliskość natury. Warto śledzić nadchodzące wydarzenia, bo wśród wielu propozycji każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Wyjazd do tego kraju spoza utartych ścieżek turystycznych coraz częściej rekomendują również podróżnicy.

Wycieczka do Mołdawii jest ciekawa o każdej porze roku, jednak warto rozważyć podróż na przełomie maja i czerwca, jeszcze przed wakacjami. W kalendarzu kulturalnych wydarzeń odbywających się pod narodową marką turystyczną „Drzewo życia” znajduje się wiele festiwali, które zapewnią szeroki wachlarz doświadczeń. Biorąc w nich udział można poznać ten kraj od strony, która nie jest opisywana w turystycznych przewodnikach. Jest jeszcze chwila, aby zaplanować wyjazd i doświadczyć uprzejmości mieszkańców i wyjątkowej atmosfery wspólnej zabawy.

Obfity ostatni weekend maja

W najbliższy weekend we wsi Ivancea w Orgiejowie odbędzie się AEROBIS Balloon Fiesta, czyli międzynarodowy festiwal balonów. Podziwianie Mołdawii z lotu ptaka to wyjątkowe doświadczenie. Największy z balonów, jaki będzie można zobaczyć, osiąga wysokość 9-piętrowego budynku.

DescOpera 2017

Kumulacja wydarzeń nastąpi w niedzielę 27 maja. Dla miłośników słodkości obowiązkowa jest obecność w Kiszyniowie na „Mai dulce”, festiwalu tradycyjnych słodyczy, podczas którego będzie można poznać tradycyjne przepisy deserów. Tego dnia dzieci będą też świętować rozpoczęcie wakacji. Z kolei Zielone Świątki, czyli „Duminica Mare”, będą wystawnie obchodzone we wsi Domulgeni. To tam odbędzie się festiwal, podczas którego na nowo można odkryć etniczne i folklorystyczne tradycje oraz rzemiosło, a lokalne potrawy przygotowane na bazie dawnych regionalnych receptur ucieszą podniebienia.

DescOpera 2017

Innego rodzaju wydarzenie to festiwal tradycyjnych tkanin iPROSOP. Do wsi Selemet przybędzie wiele hafciarek, które zaprezentują tzw. ręczniki (rum. prosop), czyli ręcznie haftowane tkaniny używane przy różnych okazjach. Poza tym nie zabraknie wystaw, pokazów i warsztatów poświęconych lokalnym zielonoświątkowym tradycjom.

Kulminacyjnym wydarzeniem czerwca będzie natomiast największy w Europie Wschodniej festiwal muzyki klasycznej na otwartym powietrzu, DescOpera. We wsi Butuceni, na terenie rezerwatu historyczno-krajobrazowego Stary Orgiejów, u stóp wapiennych klifów, opera przeniesiona jest z desek tradycyjnej sceny wprost do serca natury. Przez trzy dni publiczność będzie mogła podziwiać piękne widoki i słuchać dzieł muzyki klasycznej na zaimprowizowanej naturalnej scenie. Orkiestra Opery Narodowej z Kiszyniowa zagra pod batutą Austriaka Friedricha Pfeiffera. Festiwal odbędzie się w dniach 15-17 czerwca.

serjio.com

Co za nami?

Od początku wiosny sporo się działo. Do historii przeszła już Wielka Majówka w winnicy Asconi, podczas której odbyły się degustacje win i mołdawskich dań, a także wspólne tradycyjne tańce, jak np. hora i sirba. Z kolei fani rowerów wzięli udział w maratonie rowerowym Orheiul Vechi XCM Mountain Bike Marathon. Odbył się on w regionie Orgiejowa, jednym z najciekawszych turystycznie obszarów Mołdawii, nad brzegiem rzeki Reut.

 Więcej informacji o Mołdawii wraz z kalendarzem wydarzeń znajduje się na stronie www.moldova.travel/pl/calendar. Zapraszamy również do śledzenia ciekawostek na fanpejdżu www.facebook.com/discovertheroutesoflife/

źródło: materiały prasowe

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics