Narodowy Dzień Wina w Mołdawii
Europa Kulinarnie Mołdawia

Narodowy Dzień Wina w Mołdawii

W weekend 6-7 października Mołdawianie świętowali Narodowy Dzień Wina. To jedno z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych wydarzeń, w którym uczestniczą nie tylko mieszkańcy, ale coraz chętniej również zagraniczni turyści. Przy pięknym jesiennym słońcu ponad 60 producentów prezentowało swoje wina pod hasłem „Wino z głębi duszy Mołdawii”. 

Festiwal symbolizuje koniec pory zbiorów i podkreśla mołdawską tradycję produkcji wina, która sięga XV wieku. Wszystkie cztery obszary Chronionego Oznaczenia Geograficznego (PGI): Codru, Stefan Voda, Valul Traian i Divin były reprezentowane zarówno przez dużych, jak i małych producentów. Pomiędzy degustacjami odwiedzający próbowali tradycyjnych potraw, takich jak grillowane mięsa, owoce i placinty, czyli ciasta nadziewane serem, warzywami lub owocami, serwowanych na stoiskach restauracji i kafejek. Na scenie wystąpiło łącznie ponad 30 artystów i zespołów. Zorganizowanych zostało 10 wycieczek do winiarni: Castel Mimi, Milestii Mici, Purcari, Chateau Vartely, Asconi i Cricovej. Koneserzy wina, którzy chcieli dowiedzieć się więcej na temat trunków mogli uczestniczyć w 16 warsztatach, m.in. na temat doboru win do potraw czy robienia koktajli na bazie win. Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona była winom z oznaczeniem PGI, które gwarantuje najwyższą jakość.  

Wspólna zabawa

W ciągu dwóch dni wydarzenie przyciągnęło około 120 000 odwiedzających. Przez całą sobotę i niedzielę trwały degustacje, a atmosferę pikniku podgrzewały występy folklorystyczne. Nastrój sprzyjał zabawie, można było zobaczyć spontanicznie bawiących się i tańczących ludzi. Rozstawione dookoła punkty gastronomiczne z tradycyjnym jedzeniem i stragany z wyrobami rzemieślniczymi przyciągały całe rodziny.

Po raz pierwszy Narodowy Dzień Wina był jednocześnie obchodzony w Mołdawii i w Rumunii. W pierwszy weekend października w rumuńskim mieście Snagov ponad 20 producentów oferowało odwiedzającym setki rodzajów jakościowych win z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym w ramach marki „Wina Mołdawii. Żywa Legenda”. Również w centrum Kiszyniowa znajdowało się specjalne stoisko producentów z Rumunii, partnerskiego kraju tegorocznej edycji, na którym goście mogli odbyć wyjątkową podróż po terenach za rzeką Prut, degustując rumuńskich win. 

Organizator

Narodowy Dzień Wina został zorganizowany pod marką „Wina Mołdawii” przez Ministerstwo Rolnictwa, Rozwoju Regionalnego i Środowiska oraz Stowarzyszenie Producentów Win PGI regionów: Codru, Valul Traian, Stefan Voda i Divin. Partnerem strategicznym było Moldova Competitiveness Project wspierane przez USAID i rząd Szwecji. (TC)

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics