Rekordowa liczba odwiedzających Wyspy Kanaryjskie
BIZNES Europa Hiszpania Wyspy

Rekordowa liczba odwiedzających Wyspy Kanaryjskie

Według Regionalnego Ministerstwa Turystyki, Sportu i Kultury w 2016 roku Wyspy Kanaryjskie odnotują rekordową liczbę odwiedzających. Nowe dane, przedstawione przez Kanaryjski Instytut Statystyczny (ISTAC), ukazują, że archipelag odwiedzi aż 14 milionów turystów.  Przyczyna leży w dużym zainteresowaniu zarówno ze strony turystów z całego świata, jak i Hiszpanii kontynentalnej. Dane, takie jak 17-procentowy wzrost sprzedaży biletów lotniczych na Wyspy w sezonie zimowym 2016/2017, wskazują, że rokord popularności archipelagu zostanie pobity. W ciągu pierwszego półrocza na Wyspy wybrało się o 740 tys. turystów więcej, niż w tym samym okresie w 2015 r. – co daje wzrost o 13%. Spekuluje się, że w sezonie zimowym wykupionych zostanie o 17% więcej lotów na Wyspy Kanaryjskie. Polacy stanowią grupę, której liczebność w pierwszym półroczu 2016 roku zwiększyła się w największym stopniu w porównaniu do tego samego okresu 2015 roku – aż o 36,8% – to najwyższy wynik spośród wszystkich turystów. 

foto_Wyspy Kanaryjskie1
Wyspy Kanaryjskie

Z danych rządowej agencji ds. turystyki Frontur, przedstawionych przez ISTAC, wynika, że w roku 2015 Wyspy Kanaryjskie odwiedziło 13,3 mln turystów, czyli o ponad 550 tys. więcej, niż początkowo szacowano. Większość odwiedzającyh przyjechała na Wyspy z zagranicy – blisko 11,8 mln – podczas gdy goście z części kontynentalnej stanowili 1,5 mln zwiedzających. Wyniki z początku tego roku już są zaskakująco wysokie. Liczba turystów z zagranicy, którzy w pierwszej połowie 2016 odwiedzili archipelag, przekroczyła 6 milionów, czyli o ponad 740 tys. więcej, niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Jak twierdzi Mariate Lorenzo, regionalny minister Turystyki, Sportu i Kultury dla obszaru Wysp Kanaryjskich: „Mając na uwadze, że w 2015 roku Wyspy odwiedziło 13,3 miliona turystów, a do czerwca 2016 przybyło ich o 741 540 więcej, możemy przypuszczać, że wraz z końcem roku liczba odwiedzająch wyniesie 14 milionów”.

Według raportu Regular Air Connectivity, sporządzonego przez Promotur Turismo Canarias, linie lotnicze udostępniły na okres letni ponad 9,5 mln miejsc w samolotach, czyli o 1,3 mln więcej niż w analogicznym okresie 2015 roku. Wzrost liczby miejsc dla połączeń międzynarodowych wynosi 19,3%, podczas gdy wzrost liczby lotów z Hiszpanii plasuje się na poziomie 7,5%.

gran-canaria-1445423_1920
Gran Canaria

 

Jeśli chodzi o połączenia w nadchodzącym sezonie zimowym (od listopada 2016 do marca 2017) całkowita liczba miejsc dla regularnych lotów na Wyspy Kanaryjskie wynosi około 8 milionów – jest to 17,4% więcej, niż liczba miejsc dostępnych w sezonie zimowym 2015/2016.

Istotną rolę odgrywają starania promocyjne podjęte przez rząd Wysp Kanaryjskch oraz Ministerstwo Regionalne, za pośrednictwem Promotur Turismo Canarias. Jak wspomina Mariate Lorenzo, do popularności archipelagu przyczyniają się działania, takie jak: „Publiczne inicjatywy, których celem jest usprawnienie połączeń lotniczych oraz ekspansja kampanii promocyjnych na państwa, których turyści chętnie wybierają egzotyczne kierunki, takie jak Francja, Włochy, Polska czy Portugalia”.

tenerife-238845_1280
Teneryfa

Do tak wysokich wyników popularności Wysp przyczynili się Polacy. Jak odnotowało Ministerstwo Regionalne, Polacy stanowią grupę, której liczebność zwiększyła się w największym stopniu w porównaniu do 2015 roku. W ubiegłym roku ponad 240 tys. Polaków zdecydowało się spędzić urlop na słonecznym archipelagu, podczas gdy w pierwszym półroczu 2016 liczba ta wyniosła 147,7 tys. Jest to o 36,8% więcej
w porównaniu do tego samego okresu 2015 roku, co daje najwyższy wynik spośród wszystkich turystów. (TC)

Źródło: Departament Turystyki, Kultury i Sportu rządu regionalnego Wysp Kanaryjskich

Zdjęcia: archiwum redakcji

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics