Jeśli macie dość zatłoczonych bałtyckich plaż, kolejek do Morskiego Oka, Olsztyn czeka… Na miłośników natury, amatorów wodnych sportów, rowerzystów i wszystkich, którzy chcieliby odetchnąć nad jeziorami, nie wydając przy tym fortuny. Zdziwicie się, ile tu piękna.
Olsztyn może poszczyć się nie tylko Kopernikiem, który wstrzymał tu Słońce i ruszył Ziemię, dokonując epokowego odkrycia, ale też może pochwalić się wspaniałym położeniem wśród lasów i jedenastu jezior. To jezioro Skanda, Kortowskie, czy Długie, a przede wszystkim przepiękne jezioro Ukiel, dawniej znane jako Krzywe.
Olsztyn – wodny plac zabaw
Wprawdzie nie znajdziecie tu palm jak na Bahamach, ale Olsztyn kapitalnie wykorzystuje bliskość jezior. Na plażach, należących do Centrum Sportowo-Rekreacyjnego Ukiel, jest wszystko, co potrzeba do szczęścia. Pomosty, platformy widokowe, place zabaw, szatnie i prysznice, do tego jeden z najnowocześniejszych w kraju skateparków (zimą snowpark) i wydzielony wodny plac zabaw dla dzieci z pływającą „górą lodową” i zjeżdżalniami. Przy promenadzie spacerowej działają kawiarnie i restauracje. Olsztyn ma w tym długą tradycją, o czym Ewa Szemplińska, znana olsztyńska przewodniczka, opowiada z dumą. Na konkursie architektonicznym w Szanghaju dawna miejska plaża w Olsztynie znalazła się wśród 10 najlepszych obiektów architektonicznych na świecie! Na dachach plażowych obiektów rosła…trawa niczym w słynnych termach Hundertwassera w Bad Blumau.
Olsztyn – żagle, kajaki, rowery
Nowoczesne Centrum Sportowo-Rekreacyjne powstało w 2014 r. i działa w trzech punktach. 1. Przy plaży, przy ul. Kapitańskiej, gdzie znajduje się kapitanat, wypożyczalnia sprzętu pływającego i trzy kąpieliska. 2. Przy ul. Olimpijskiej, gdzie mieści się Olsztyńskie Centrum Kajakarstwa z wypożyczalnią sprzętu sportowego, całoroczną halą do siatkówki plażowej i siłownią z odnową biologiczną. 3. Przy ul Siennej, gdzie znajduje się Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego. Z miasta można wygodnie dostać się tu lokalną komunikacją. Gdyby jednak ktoś miał ochotę na rowerową przygodą, to wokół jeziora biegnie malownicza trasa rowerowa (22 km) od plaży przy Słonecznej Polanie do miejscowości Łupystych, będąca ułatwieniem dla tych, którzy chcieliby objechać na dwóch kółkach największy olsztyński akwen (22 km).
Jezioro Ukiel – cud natury
To największe i najgłębsze jezioro w Olsztynie, którym szczyci się Olsztyn, idealne dla wodniaków i nurków, osiągające miejscami 43 m. głębokości. Jednak kiedy płyniemy nowiutkim houseboatem, należącym do Pirat Hotel &SPA, nasz kapitan mierzy odległości wzrokiem i wskazuje grożące nam mielizny. Ale osiąść na mieliźnie w tak miłych okolicznościach przyrody, w pływającym domku z salonem, sypialnią, wyposażoną na tip top kuchnią i z chłodzącym się w lodówce szampanem, byłoby tylko przedłużeniem idylli. Niestety, z gracją podpływamy do brzegu, gdzie czekają kolejne wyzwania. I znów rozterka, czy wskoczyć do basenu, czy do jeziora, czy raczej posiedzieć w saunach przy plaży z nieziemskim widokiem na zachodzące słońce…
Jezioro Ukiel – dobre miejscówki
Pirat Hotel &SPA jest najlepszym dowodem na to, że magia jeziora Ukiel wciąż działa. Rodzinny biznes hotelowy rozwija dziś z głową pełną pomysłów nowa generacja. Na miejscu działa kemping, wypożyczalnia rowerów i sprzętu pływającego. Można skorzystać z zajęć jogi i dziennego pakietu SPA. A houseboat będzie prawdopodobnie hitem sezonu. Celebryci za punkt honoru stawiają sobie pobyt w ekskluzywnym hotelu Przystań. Wprawdzie ceny uchodzą tu za najwyższe, ale widok na Ukiel jest bezcenny. W hotelu prowadzi się trapię po zabiegach chirurgicznych, m.in. po mastektomii, aby blizny dobrze się wygoiły. Jest SPA i basen, z którego można podziwiać jego wysokość jezioro Ukiel. Na naszej liście znajduje się też trzygwiazdkowy hotel Omega, będący dawniej PRL-owskim Novotelem, słynącym z nocnego życia i tego, że bywały tu prostytutki. Zbigniew Nienacki umieścił tu jedną z akcji swojej książki, w której opisuje, jak odwiedziły hotel dwie proste kobiety z prowincji i bardzo zdziwiły się, że w barze nie musiały nic zapłacić… Hotel przeszedł w ręce arabskich inwestorów, jak mówi Ewa Szemplińska i całkowicie zmienił wizerunek po modernizacji. Ale piękny widok na jezioro Ukiel pozostał niezmienny.
Spływy kajakowe „Łyną przez Olsztyn”
Zabytkowe miasto przecina równiutko na pół Łyna, najdłuższa rzeka Warmii i Mazur. Płynie malowniczo przez parki i starówkę, nic więc dziwnego, że organizuje się na niej spływy kajakowe. Start przy mobilnej wypożyczalni kajaków niedaleko olsztyńskiego zamku, przy wodospadzie Niagara. Najpopularniejsze trasy prowadzą spod Niagary do elektrowni wodnej, z Bartąga do zamku i z zamku do Brąswałdu. Średnio zajmie to nam 1-2 godziny i będzie to z pewnością niezapomniana przygoda. Więcej informacji: www.kajaki-olsztyn.pl
Aby nie przepłacać i skorzystać z licznych zniżek, w tym na kajaki i inny sprzęt pływający, wstępy do muzeów, czy na noclegi w wybranych obiektach hotelowych, warto zapoznać się tegoroczną akcją promocyjną „Visit Olsztyn. Nocujesz Zyskujesz”.
Więcej na: www.visit.olsztyn.eu, www.osir.olsztyn.pl
Dobre adresy:
* Restauracja Cudne Manowce– kuchnia oferuje oryginalne dania, oparte na dawnych recepturach ze świeżych produktów. Solidne, smaczne porcje. Nas zachwyciły podpłomyki z kozim serem i maść czarownic z gęsiego smalcu, jabłek i cebuli i specjalnych ziół, po której czarownice miały niezły odlot…
* Kawiarnia Moja – najlepsze pod słońcem marcepany królewskie i brukowce mazurskie. Z każdym kęsem rośnie apatyt na więcej… Na miejscu nie tylko degustacje, ale również warsztaty wypieku marcepanów, które choć kojarzone są z takimi miastami jak Lubeka, Toledo, Wenecja, Palermo, czy Tallin, przywędrowały również do Olsztyna.
* Browar Ukiel – Warmiński Dom Piwa – degustacja połączona z ciekawą opowieścią o tajnikach warzenia doskonałych piw takich jak blond, dry stout, czy new zeland.