Plejada sław na premierze filmu MARIA SKŁODOWSKA-CURIE
Aktualnosci

Plejada sław na premierze filmu MARIA SKŁODOWSKA-CURIE

„Maria Skłodowska-Curie” to pierwszy tak intymny portret tej niezwykłej kobiety. Będzie to opowieść o jej smutkach i radościach, chwilach triumfu, jak i porażkach nie tylko w świecie nauki, ale przede wszystkim w jej życiu prywatnym i rodzinnym. To przez ten pryzmat chcemy ukazać nieznaną dotąd twarz naszej bohaterki, powiedział Mikołaj Pokromski, producent filmu. Plejada sław, Gruszka, Kuna, Olbrychski, Torbicka, Foremniak, Doda i inni pojawiła się na warszawskiej premierze filmu.

Grażyna Torbicka, Małgorzata Foremniak, Sebastian Fabijański, Karolina Szostak, Monika Olejnik, Marta Chodorowska, Agata Załęcka, Marta Kuligowska, Katarzyna Herman, Katarzyna Zawadzka, Filip Bajon, Doda, Lidia Kopania, Anna Lucińska, Anna Janik, Joanna Jarmołowicz, Mateusz Hładki, Radosław Piwowarski, Tomasz Ossoliński, Maciej Jachowski, Krzysztof „Jankes” Jankowski, Agnieszka Kawiorska, Joanna Majstrak, Krzysztof Gojdź, Katarzyna Montgomery; oraz przedstawiciele kultury i polityki: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosław Gowin, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Jarosław Sellin, Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego – Ryszard Czarnecki oraz Ambasador Francji – Pierre Lévy – to tylko część gości specjalnych, którzy pojawili się wczoraj na uroczystej premierze filmu „Maria Skłodowska-Curie”.

Ekipę twórców reprezentowali natomiast – reżyserka Marie Noëlle, autor zdjęć Michał Englert, wybitny charakteryzator Waldemar Pokromski, producent Mikołaj Pokromski oraz aktorzy: Iza Kuna, Piotr Głowacki, Daniel Olbrychski i odtwórczyni tytułowej roli Karolina Gruszka, która tego wieczoru wystąpiła w kreacji Tomasza Ossolińskiego.

„Maria Skłodowska-Curie” to wystawna, międzynarodowa koprodukcja o życiu słynnej polskiej noblistki. Historia niezwykłej kobiety, która nie wahała się iść za głosem serca, a dzięki inteligencji, wiedzy i nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. To również niepowtarzalna podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków – miasta sztuki i odkryć, które zmieniały świat. W roli tytułowej w filmie wystąpiła Karolina Gruszka.

Partnerują jej m.in. Iza Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej – siostry noblistki, Piotr Głowacki jako Albert Einstein, Jan Frycz jako Ernest Solvay – założyciel Międzynarodowego Instytutu Fizyki oraz Daniel Olbrychski jako Emile Amagat – zagorzały przeciwnik Marii.

Światowa premiera filmu „Maria Skłodowska-Curie” odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. W listopadzie 2016 obraz znalazł się w prestiżowym Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych – Camerimage. Natomiast 20 stycznia 2017 zastał uhonorowany najważniejszymi niemieckimi nagrodami filmowymi – Bavarian Film Awards – za najlepszą reżyserię i najlepszą scenografię. W polskich kinach film zagości 3 marca.

„Maria Skłodowska-Curie” to wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale także portret Skłodowskiej, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności. Była pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla i do tej pory pozostaje jedyną kobietą wyróżnioną dwukrotnie tą nagrodą. Jako pierwsza w Europie uzyskała tytuł doktora, a w 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu.

Jednak droga do sławy wiodła ścieżką pełną wyzwań i wyrzeczeń. By wypełnić misję dla ludzkości, Skłodowska musiała zmierzyć się z samotnością w obcym kraju i nieoczekiwaną śmiercią męża. A także bronić swych racji w świecie naukowym zdominowanym przez mężczyzn. Z emocjonującej i pełnej zwrotów akcji batalii, wyszła jednak zwycięsko, jako osoba godna naśladowania, zasługująca na podziw i wybitna pod każdym względem. Stała się najbardziej wpływową kobietą swoich czasów. O której Albert Einstein miał powiedzieć, że ze wszystkich ludzi sukcesu, tylko ona jedna nie zmieniała się pod wpływem sławy.

Film pt. #PoczujChemięDoSkłodowskiej: https://www.youtube.com/watch?v=ehcZDhEFZgw

Wideo-wywiad z gwiazdami filmu „Maria Skłodowska-Curie”: https://www.youtube.com/watch?v=8rOBnxnUtRM

„Maria Skłodowska-Curie” – oficjalny zwiastun filmu:

Mikołaj Pokromski, producent filmu powiedział: „Chciałabym, żeby ten film pokazał niewidoczną zza pomnikowej fasady kobietę z krwi i kości; Polkę, która musiała opuścić ukochaną ojczyznę, żeby móc poświęcić się nauce; osobę targaną sprzecznościami i dylematami, ale nigdy nietracącą z oczu celu. Moim celem jest przybliżenie widzom nieznanej do tej pory, ludzkiej twarzy tej bohaterki. Chciałabym, żebyśmy po obejrzeniu tego filmu zapamiętali Marię Skłodowską-Curie nie tylko jako kobiecą ikonę nauki, czy Polkę znaną na całym świecie, lecz przede wszystkim jako inspirującą, silną kobietą – jednostkę wybitną pod każdym względem, zasługującą na podziw i godną naśladowania. – Marie Noëlle, reżyserka.

Producentem jest Pokromski Studio, firma, która ma na swoim koncie europejskie koprodukcje, m.in. polsko-niemiecki projekt „Zimowy ojciec” (2011). Koproducentami są: P’Artisan Filmproduktion (Niemcy) i Sepia Production (Francja). Projekt został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, regionalny fundusz filmowy z Krakowa: KBF – Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Łodzi: EC1 Łódź – Miasto Kultury w Łodzi.

Film powstał w międzynarodowym zespole realizacyjnym: reżyseria – Marie Noëlle (Francja), zdjęcia – Michał Englert (Polska), scenografia – Eduard Krajewski (Niemcy), kostiumy – Cristobal Pidre, Florence Scholtes (Belgia), charakteryzacja – Waldemar Pokromski, Mira Wojtczak (Polska), muzyka – Bruno Coulais (Francja). Na ekranie polskim aktorom partnerują, m.in. André Wilms („Człowiek z Hawru”) i Charles Berling („Marsz pingwinów”, „Miłość po francusku”) oraz niemieccy – Sabin Tambrea („Ludwik Szalony”) i Samuel Finzi („Flemming”). Zdjęcia były realizowane od maja do lipca 2015 w Paryżu, Brukseli, Monachium oraz w Łodzi, Krakowie i Łebie.

Dystrybutorem światowym filmu jest Film Boutique (m.in. „Wałęsa” Andrzeja Wajdy). Na polskie ekrany „Marię Skłodowską-Curie” wprowadzi firma Kino Świat.

Gatunek: dramat kostiumowy
Produkcja: Polska/Niemcy/Francja/Belgia 2015
Reżyseria: Marie Noëlle („Ludwik Szalony”, „Żona anarchisty”, „Trudna miłość”, „Obsession”)
Scenariusz: Marie Noëlle, Andrea Stoll
Zdjęcia: Michał Englert („body/ciało”, „Pani z przedszkola”, „Nieulotne”)
Produkcja: Marie Noëlle, Mikołaj Pokromski, Ralf Ziemmermann („Zimowy ojciec”)
Koprodukcja: P’Artisan Filmproduktion (Niemcy), Sepia Prodiction (Francja)
Obsada: Karolina Gruszka („Pani z przedszkola”, „Żywie Biełaruś!”, „Inland Empire”), Daniel Olbrychski („Salt”, „Sęp”), Iza Kuna („Pod Mocnym Aniołem”, „Drogówka”, „Biegnij, chłopcze, biegnij”), Jan Frycz („Służby specjalne”, „Hiszpanka”, „Bejbi blues”, „80 milionów”), Piotr Głowacki („Listy do M. 2”, „Bogowie”, „Disco Polo”), André Wilms („Człowiek z Hawru”), Charles Berling („Marsz pingwinów”, „Miłość po francusku”), Sabin Tambrea („Ludwig Szalony”), Samuel Finzi („Flemming”)

(TC)

Źródło: Kino Świat

Zdjęcia: Michał Puchalski i Artur Perzanowski

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics